Lietuvai svarbu, kad NATO išlaikytų balansą tarp pamatinių Aljanso funkcijų - kolektyvinės savo narių gynybos užtikrinimo ir naujų misijų už Aljanso ribų, teigia į NATO vadovų susitikimą Strasbūre-Kėlyje besirengiantis užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.
Prezidento Valdo Adamkaus vadovaujamoje delegacijoje kartu su krašto apsaugos ministre Rasa Juknevičiene penktadienį į jubiliejinį NATO susitikimą vyksiantis Užsienio reikalų ministerijos vadovas BNS trečiadienį sakė, kad Strasbūre-Kėlyje bus aptariamos Aljanso perspektyvos 21-ame amžiuje.
Ministro teigimu, Lietuva NATO susitikime vadovausis nuostatomis, kad Aljanso politinės ir karinės stiprybės šaltinis yra vienybė ir solidarumas, pabrėš saugumo nedalomumo principą, kad kiekviena Aljanso šalis turi jaustis vienodai saugi.
"Viršūnių susitikime numatoma patvirtinti, kad iki kito Viršūnių susitikimo Aljansas parengs naują NATO strateginę koncepciją. Tai kertinis ir strateginis Aljanso veiklos dokumentas, nustatantis NATO tikslus ir uždavinius, strateginę perspektyvą, požiūrį į saugumą, gaires Aljanso pajėgų principams", - kalbėjo V.Ušackas.
Pagrindinė Aljanso operacija už NATO ribų vykdoma Afganistane, o Lietuvai vadovaujant šios konfliktų draskomos šalies Goro provincijos atkūrimo grupei, pasak ministro, bus siekiama, kad būtų įtvirtintas tolygaus tarptautinių donorų skiriamų lėšų Afganistanui atkurti paskirstymo principas.
URM vadovas pabrėžė, jog Lietuvai, prieš devynerius metus inicijavusiai "Vilniaus dešimtuką", ypač svarbus lieka Aljanso atvirų durų politikos tęstinumas.
"Siekiame, kad pernykščio susitikimo pareiškimas, jog Ukraina ir Gruzija taps Aljanso narėmis, ne tik būtų pakartotas, bet ir sustiprintas NATO įsipareigojimu remti šių šalių euroatlantinės integracijos reformas per pernai gruodį įkurtas NATO-Gruzijos ir NATO-Ukrainos komisijas. Taip pat siekiame ir paramos Aljanso plėtrai į Vakarų Balkanų šalis - Makedoniją, Juodkalniją, turime padėti Serbijai suartėti su transatlantine bendrija", - vardijo aukščiausio rango Lietuvos diplomatas.
Kalbėdamas apie Aljanso ryšių su Rusija plėtojimą, V.Ušackas tvirtino, kad konstruktyvaus dialogo bus siekiama "tiek tais klausimais, dėl kurių sutariame, tiek tais, dėl kurių nesutariame".
"Pasisakysime už tai, kad Aljanso ir partnerių santykiai būtų grįsti pagarbos tarptautinei teisei ir prisiimtų įsipareigojimų vykdymui principais", - sakė ministras.
Jis taip pat priminė, kad Lietuva nuoseklaus kelerių metų darbo pastangomis pasiekė, jog į NATO darbotvarkę būtų įtraukti energetinio saugumo klausimai. "Šio vadovų susitikimo dokumentuose siekiame adekvataus dėmesio šiai Lietuvai ypač aktualiai temai", - kalbėjo V.Ušackas.
Tikėtasi, kad per šį viršūnių susitikimą paaiškės, kas taps naujuoju NATO generaliniu sekretoriumi, tačiau, kaip antradienį pareiškė Aljanso atstovas spaudai Jamesas Appathurai (Džeimsas Apaturajus), diplomatai ir oficialūs asmenys leido suprasti, jog naujojo generalinio sekretoriaus pavardė šią savaitę nebus įvardyta.
Dviejų dienų NATO vadovų susitikimas, kuriame bus paminėtas Aljanso 60-metis, prasideda penktadienį. Pirmą kartą kaip NATO narės susitikime dalyvaus Albanija ir Kroatija, o Prancūzija - kaip visavertė karinių Aljanso struktūrų narė.
Susitikime taip pat dalyvaus sausį pareigas pradėjęs eiti JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama).