Apie tai žvalgyba praneša politikams ir visuomenininkams pastaruoju metu gaunant daugiau elektroninių laiškų su tariamai Lietuvoje veikiančių litvinizmo ideologiją propaguojančių grupių grasinimais.
„VSD, siekdamas nustatyti bei užkardyti rizikas ir grėsmes nacionaliniam saugumui, stebi naujojoje baltarusių diasporoje Lietuvoje vykstančius procesus. Turimais duomenimis, Lietuvoje nėra organizuotų litvinizmo ideologiją propaguojančių grupių, galinčių kelti grėsmę šalies nepriklausomybei, konstitucinei santvarkai ir teritoriniam vientisumui“, – rašoma VSD feisbuko paskyroje.
Bandoma verbuoti
Kaip nurodo departamentas, socialiniuose tinkluose taip pat bandoma verbuoti Lietuvos gyventojus, kurie už finansinį atlygį viešose vietose rašytų šios ideologijos šūkius.
„VSD vertinimu, tokia veikla atitinka Lietuvai priešiškų valstybių organizuojamų psichologinių-informacinių operacijų, kuriomis siekiama kelti paniką šalies visuomenėje, bruožus. Prisidengiant litvinizmu taip pat bandoma diskredituoti Baltarusijos demokratinę opoziciją ir supriešinti Lietuvos piliečius su šalyje gyvenančiais baltarusiais“, – nurodo žvalgyba.
Tuo metu kovo pradžioje paskelbtoje žvalgybos paskelbtoje grėsmių vertinimo ataskaitoje nurodoma, kad Baltarusijos žvalgybos darbuotojai bando verbuoti Lietuvoje gyvenančią diasporą. Tarp jos atstovų yra ir radikalias politines ideologijas propaguojančių asmenų.
Kaip to pavyzdys nurodytas litvinizmo – radikalios baltarusių šovinizmo atšakos – pasireiškimas. Šie asmenys neigia Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę valdžiusių kunigaikščių baltišką kilmę ir kvestionuoja Vilniaus krašto priklausomybę Lietuvai.
Žvalgyba akcentuoja, kad Baltarusijos režimas naudojasi litvinizmu siekiant skatinti priešpriešą tarp Lietuvoje prisiglaudusių baltarusių ir Lietuvos gyventojų, o tokių nuostatų didesnis plitimas baltarusių diasporoje narių kenktų jų integracijai į Lietuvos visuomenę, skatintų etninės įtampos augimą.
Žvalgyba taip pat įvardija, kad tarp baltarusių diasporos atstovų yra ir dešiniojo ekstremizmo ideologijų rėmėjų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!