REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

VSD gaudo komentatorius (papildyta)

Valstybės saugumo departamentas (VSD) ėmė medžioti interneto naujienų komentatorius, rašo „Kauno diena“. Ne keikūnus ar piktavalius, o korektiškai savo nuomonę išsakiusius žmones.

REKLAMA
REKLAMA

VSD oficialiai kreipėsi į Lietuvos lenkų laikraščio „Kurier Wileński“ redakciją su prašymu nurodyti penkių komentatorių, pasisakiusių dienraščio interneto svetainėje, IP adresus.

REKLAMA

Keisčiausia tai, kad VSD sudominusiuose komentaruose nėra nė menkiausios užuominos į pavojų šalies saugumui. „Kurier Wileński“ straipsnius komentavę internautai tiesiog mandagiai išreiškė savo nuomonę dėl lenkų tautinės mažumos padėties Lietuvoje. Komentatoriai nesiūlė rengti riaušių, priešintis teisėsaugai ar kaip nors kitaip neteisėtai veikti prieš Lietuvos valstybę. Netgi priešingai – komentaruose raginta veikti pagal demokratinės valstybės principus.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, VSD dėmesį patraukė toks komentaras apie lenkiškų mokyklų padėtį Vilniaus krašte:

„Lenkiškos mokyklos, kaip ir patys lenkai, nėra vieningos. Visos lenkiškos švietimo įstaigos turėtų susivienyti, o ne tik kovoti dėl mokinių, reitingų ir t. t. O gerbiamas ponas Kwiatkowskis (kalbama apie Vilniaus tarybos narį Juzefą Kvetkovskį – red. past.)... tai jau atskira istorija. Pavyzdys žmogaus, kuris daug pliurpia ir mažai daro.“

„Kurier Wileński“ vyriausiasis redaktorius Robertas Mickevičius dienraščiui teigė neketinantis saugumo darbuotojams įduoti savo leidinio skaitytojų. Esą redakcija IP adresus VSD duos tik tokiu atveju, jeigu saugumas pristatys tai padaryti įpareigojančią teismo nutartį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas pabrėžė, jog VSD direktoriaus pavaduotojo Alvydo Kunigėlio pasirašytame dokumente nenurodoma jokia priežastis, dėl kurios redakcija turėtų atskleisti komentatorių IP adresus. Vienintelis saugumo darbuotojų motyvas – VSD įstatymo punktas, kuriame nurodoma, kad VSD turi teisę iš kone visų valstybinių ir privačių įstaigų gauti „tyrimui reikalingą informaciją“. Taigi peršasi išvada, kad VSD dėl penkių eilinių internautų pradėjo tyrimą.

Anot jo, Saugumo departamento įstatymo punktas, kuriuo remdamasis VSD medžioja internautus, kertasi su kitų įstatymų nuostatomis. Be to, jis gali pažeisti ir Konstitucijoje įtvirtintą nuomonės ir žodžio laisvės principą. „Kurier Wileński“ redakcija šiuo metu konsultuojasi su teisininkais, galbūt bus mėginama įrodyti, kad VSD reikalavimai yra neteisėti.

REKLAMA

VSD, regis, nemato reikalo atskleisti, kokį pavojų šalies saugumui kelia penki lenkų tautybės internautai.

„VSD, vykdydamas Konstitucijos pagrindų apsaugą, renka ir analizuoja informaciją apie galimas grėsmes Lietuvos konstitucinei santvarkai ir siekia jas laiku neutralizuoti ar užkardyti. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento įstatymo 19 str. 6 punktu, departamentui suteikta teisė gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų, visų rūšių įmonių, įstaigų ir organizacijų bet kokiu būdu fiksuotą, tyrimui reikalingą informaciją. Tyrimo veiksmų taktikos VSD nekomentuoja“, – teigiama dienraščiui atsiųstame VSD rašte.

Saugumo darbuotojai nesiteikė paaiškinti, kokiu pagrindu pradėtas tyrimas dėl internautų. VSD taip pat nenurodė, ar pastaruoju metu kreipėsi į kitas žiniasklaidos priemones su tokiais reikalavimais, kokius pateikė „Kurier Wileński“ redakcijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų