REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo sekmadienio, gegužės 1 d., Lietuvoje atšaukiama ekstremali situacija dėl koronaviruso. Nors daug privalomų tvarkų atsisakoma ir telieka rekomendacijos, kaukių lankant pacientus gydymo ir slaugos įstaigose dar prireiks.

Nuo sekmadienio, gegužės 1 d., Lietuvoje atšaukiama ekstremali situacija dėl koronaviruso. Nors daug privalomų tvarkų atsisakoma ir telieka rekomendacijos, kaukių lankant pacientus gydymo ir slaugos įstaigose dar prireiks.

REKLAMA

Susirgimų COVID-19 atvejams toliau mažėjant ir esant aukštam visuomenės imunizacijos lygiui Sveikatos apsaugos ministerija keičia tvarką dėl koronaviruso. 

Portalas tv3.lt primena svarbiausius pokyčius dėl pandemijos valdymo.

Kur dar bus privaloma dėvėti kaukę?

Nuo gegužės 1 d. kaukių dėvėjimas viešajame transporte lieka tik rekomendacinio pobūdžio.

„Tačiau ministerija ir toliau ragina įsivertinti, kurie nesijaučiame saugūs, turime naudoti kaukę, teisingai ją naudoti. Tačiau, kaip minėjau, tai tampa rekomendacija, įskaitant oro uostus, autobusus, troleibusus – visiškai visą viešąjį transportą“, – komentavo Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Lankantiesiems artimuosius gydymo ir slaugos, globos įstaigose dėvėti apsauginę veido kaukę išlieka privaloma.

Pacientų ir gydymo įstaigų darbuotojų nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių, medicininių veido kaukių arba respiratorių dėvėjimo, srautų atskyrimo tvarkos turės būti nustatytos gydymo įstaigos vadovo.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, nors imperatyvi ministerijos nuostata pateikiama tik dėl lankytojų, pacientų irgi gali būti paprašyta dėvėti medicininę kaukę. 

REKLAMA

„Jei asmuo simptominis, turi temperatūros, jaučiasi blogai, apsaugos priemonės yra būtinos, jei jis ateina konsultacijai pas neurologą, urologą, kitą specialistą ar pas šeimos gydytoją vakcinuotis, tai bus nustatyta sveikatos priežiūros įstaigos vadovo tvarka. Mes leidžiame ir suteikiame teisę, įsivertinus savo įstaigas, nusistatyti. Bet bendrai išlieka kaip rekomendacija“, – tikslino A. Bilotienė-Motiejūnienė.

Artimųjų lankymas ir nuotolinės paslaugos

Taip pat nuo sekmadienio keičiasi artimųjų lankymo gydymo įstaigose tvarka.

„Lankyti bus galima tikriausiai didesne apimtimi. Pačią tvarką nustatys asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovas. Jei kiltų klausimas, kodėl, tai įstaiga įstaigai nelygu. Vienos įstaigos dar turės kovidinių, jautrių imunosupresinių skyrių, kitos įstaigos teiks daugiau planinių paslaugų“, – permainas vardijo ji. 

REKLAMA
REKLAMA

Viceministrė kartu tvirtino, kad kuo daugiau bus grįžtama prie gyvų konsultacijų, tačiau išimtys tam tikrais atvejais paliekamos.

Siekiant užtikrinti, kad COVID-19 liga neplistų gydymo įstaigose, pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos privalės turėti papildomas medicinos priemones: bekontakčius termometrus, pulsoksimetrus, asmens apsaugos priemones visiems darbuotojams. 

Ministerija nurodo, kad įstaigos ir toliau turės užtikrinti, kad būtų valdomi žmonių skambučių srautai ir pacientai galėtų prisiskambinti į registratūrą. Žmogui nepavykus prisiskambinti, jam bus perskambinama. 

Visiems pacientams turės būti užtikrinta galimybė pasirinkti jiems patogų registracijos būdą: telefonu, internetu ar atvykus gyvai į įstaigos registratūrą, 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu besikreipiančiam į įstaigą žmogui būtų įtariama ar diagnozuota užkrečiamoji liga, šeimos gydytojas ar jo komandos narys turės parinkti pacientui labiausiai priimtiną variantą – pakonsultuoti telefonu ar priimti gyvai. Jei toje gydymo įstaigoje dėl darbo organizavimo ypatumų nebus galimybių priimti pacientą užtikrinant infekcijų kontrolės reikalavimų laikymosi, žmogus bus nukreiptas į kitą gydymo įstaigą, kurioje yra galimybė suteikti kontaktines šeimos gydytojo komandos paslaugas“, – praneša SAM.

Plačiau apie pokyčius nuo gegužės 1 d. kviečiame žiūrėti vaizdo įraše:

Testavimo tvarka

Keičiasi ir testavimo tvarka tiems, kurie jaučia simptomus ir įtaria, kad galėtų sirgti COVID-19 liga. Nuo šiol nebelieka mobiliųjų punktų, o norintieji išsitirti turės kreiptis į pirminės sveikatos priežiūros centrą, kur yra prisirašę prie šeimos gydytojo.

REKLAMA

Kaip aiškino A. Bilotienė-Motiejūnienė, tuomet gydytojas parašys siuntimą ir asmuo gaus nukreipimą atlikti tyrimą. Gydymo įstaigos bus aprūpintos profesionaliais greitaisiais antigeno testais, PGR tyrimai bus atliekami tik išskirtiniais atvejais, jei medikai matys tam poreikį.

Taip pat nebeliks galimybės testavimui registruotis telefonu 1808.

Privalomo testavimo savikontrolės testais atsisakoma ir ugdymo įstaigose. „Tačiau, jei vaikas blogai pasijunta, mokyklos turi visas galimybes testuoti vaiką, klasę“, – pastebėjo viceministrė.

Ji pažymėjo, kad testuojami galės būti tik tie moksleiviai, kurie turi tėvų sutikimą. Jei jo nėra, simptominis vaikas yra išleidžiamas namo ir dėl tolesnio jo gydymo sprendimus priima tėvai.

REKLAMA

Taip pat nebeliks privalomo testavimo gulantis į ligoninę. „Skubiosios medicinos centre, jei bus įtarimas, kad žmogus galėtų sirgti, turi simptomų, tuomet bus atliekamas, tačiau planinėms paslaugoms nebus privalomas neigiamas COVID-19 testas.

Paminėsiu ir tai, kad simptominių pacientų testavimas kitos šalys jau seniau pasitvirtinusios ir testuoja tik simptominius, šiandien mes einame tuo pačiu keliu. Testuosime tik simptominius ir planinėms intervencijoms testo nebus reikalaujama“, – nurodė A. Bilotienė-Motiejūnienė.

Nebelieka privalomos izoliacijos

Su ekstremalios situacijos pabaiga nebelieka ir privalomos izoliacijos. Dėl jos poreikio ir trukmės spręs šeimos gydytojas, atsižvelgdama į paciento būklę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Viskas priklausys nuo jūsų būklės ir šeimos gydytojo įvertinimo. Be abejo, sudėtingi atvejai ar esant komplikacijoms, vykstama į sveikatos priežiūros įstaigas, kur teikiamos paslaugos COVID-19 sergantiems asmenims“, – komentavo A. Bilotienė-Motiejūnienė.  

Jos pastebėjimu, vakcinacijai toliau galima registruotis per koronastop puslapį, taip pat tą daryti pirminės asmens sveikatos įstaigose ir per e.sveikatą.

SAM sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Ginreta Megelinskienė pridūrė, kad nuo šiol Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) kiekvienu COVID-19 atveju epidemiologinis tyrimas nebebus atliekamas.

„Tai reiškia, kad kiekvienas atvejis apklausiamas nebebus, nebereikės pildyti atvejo anketos internetu, tačiau bus tiriami COVID-19 ligos protrūkiai, kilę socialinė globos įstaigose. Ir, pagal poreikį, jei sveikatos priežiūros įstaigoms reikės pagalbos tiriant protrūkius, juose NVSC irgi galės teikti pagalbą“, – nurodė ji.

Nekask duobės kitam, nes pats ikrisi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų