Vaikai atsisako lauke bėgioti basi po žolę, bijo pilnu balsu dainuoti, nepažįsta ne tik gėlių ar žolių, bet ir sunkiai skiria medį nuo krūmo ir net neįsivaizduoja, kaip susiję avis ir siūlas. Tokie Vilniaus vaikų portretai pirmojo ekologiško vaikų darželio auklėtojų ir vyresnėlių jau nebešiurpina, o tik džiugina.
„Jei ateina toks mažas naujokas, visi tik triname iš džiaugsmo rankas - vadinasi, netrukus jis taps ne tik laisvas ir sklidinas žinių, drąsos bei meilės, bet ir daug švaraus gyvenimo išminties parneš ir į savo šeimą. Taip visiškai natūraliai vaikai čia tampa teisingos gyvensenos skleidėjais - juk jie galiausiai atveda tėvus ragauti pačių užaugintų prieskoninių žolių, sumaltų miltų, pagaminto jogurto ar parodyti, kokius naujus indus sukūrė iš šukių ar instrumentus koncertui iš grietinės indelių. Tėvai naujovėmis pasidalina savo darbuose ir, žiūrėk, jau visi vienaip ar kitaip augame ekologiškai,“ - unikalią sistemą aiškina Ingrida Lauciuvienė, pirmojo Lietuvoje ne tik privataus, bet ir ekologiško darželio savininkė.
Tačiau iš kitos pusės, dėl šiandien jau perdėm dažno ekologijos eskalavimo ji sako besijaučianti dviprasmiškai. Ingridos Lauciuvienės teigimu, „neįmanoma sukurti sveikatos perdien, sunku per kelis mėnesius pajusti bet kokios veiklos srities pokyčius, todėl nekeista, kad visus jau purto ir nuo neadekvačios vienadienės ekologijos madų. Mes „Dūzginėlyje“ vaismedžius, krūmus ir lysves, kaip ir po grūdą iš viso pasaulio natūralistinių mokyklų surinktas vaikų ugdymo sistemas, auginame jau beveik dešimt metų ir tik dabar pasijutome stiprūs pasivadinti „eco“.
„AuguEco Dūzginėlis“ vaikų darželyje dirbančios pedagogės įsitikinusios, kad toks natūralus kryptingas auklėjimas, pilnavertiškai įsiklausant į gamtos ritmą, turės įtakos tolimesnei vaiko raidai ir naujos kartos žmogaus gyvenimo būdui.