Vilniaus ir Kauno savivaldybės baigė mokamas gripo vakcinas, nemokamų dar bus

Gerokai padaugėjus norinčiųjų skiepytis nuo gripo, Vilniaus ir Kauno savivaldybių poliklinikos jau baigė šiam sezonui įsigytas mokamas gripo vakcinas.

„Mokamų vakcinų nuo gripo poliklinikos jau nebeturi. Poliklinikos vykdo tiekėjų apklausas, tačiau patys tiekėjai nežino, ar bus papildomų vakcinų tiekimas į Lietuvą, todėl neteikia siūlymų“, – BNS sakė Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė.

Mokamų vakcinų nebeturi ir Kauno poliklinika, BNS informavo jos direktorius Paulius Kibiša.

„Susidomėjimas didelis, šiuo metu vyksta pirkimas. Kai tik turėsime, pranešime pacientams ir juos skiepysime toliau“, – sakė poliklinikos vadovas.

Nemokamų vakcinų, skirtų rizikos grupės asmenims, Vilniuje dar yra, o Kaune bus gauta lapkričio pradžioje.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, Lietuvos gydymo įstaigoms jau pristatyta maždaug pusė iš 245 tūkst. šiemet valstybės nupirktos gripo vakcinos dozių, skirtų skiepyti pažeidžiamiausių grupių asmenis.

Vilniuje – tik kompensuojamos vakcinos

Nemokamai vakcina nuo gripo skiriama vyresniems nei 65 metų žmonėms ir bet kurio amžiaus sergantiems lėtinėmis ligomis, nėščiosioms, moterys, globos namų ir slaugos įstaigų gyventojams bei medicinos darbuotojams.

„Nemokamų vakcinų turi Lazdynų poliklinika, Šeškinės ir Centro poliklinika. Visos poliklinikos, įskaitant išvardytas, laukia vakcinų papildymo antruoju etapu“, – sakė Vilniaus savivaldybės atstovė.

Pasak jos, šių vakcinų kol kas turima pakankamai, o lapkritį laukiama jų papildymo.

Tuo metu mokamų vakcinų, V. Turauskytės teigimu, pavyzdžiui, Šeškinės poliklinika užsisakė dukart daugiau nei pernai, tačiau šią savaitę visas jau panaudojo.

„Skiepų poreikis tikrai išaugęs“, – sakė Sveikatos skyriaus vedėja.

Jos teigimu, šiuo metu neįmanoma pasakyti, kada šios mokamos vakcinos galėtų pasiekti poliklinikas, tačiau ieškoma būdų, iš kur jų gauti.

REKLAMA

„Rinkoje jos paprasčiausiai nėra. Mūsų poliklinikos ieško ir net randa, tad derinsime su ministerija, kad būtų leista įvesti tas, kurios šiuo metu negali būti įvežamos. Ieškome visokių variantų“, – sakė V. Turauskytė.

Kaunas vakcinų laukia lapkritį

Kaip BNS sakė Kauno poliklinikos direktorius P. Kibiša, įstaigos šiuo metu yra pabaigusios tiek mokamas, tiek kompensuojamas vakcinas. Kompensuojamos vakcinos gauti tikimasi lapkričio pirmosiomis savaitėmis, o mokamos – lapkričio pabaigoje.

„Šiuo metu mes valstybės finansuojamą gripo vakciną esame išskiepiję visą, kurią gavome – 6,3 tūkst. Greitai, tikrai labai didelis buvo susidomėjimas. Komercinę vakciną mes taip pat išskiepijome“, – sakė jis.

Įstaiga šiemet įsigijo 44 proc. daugiau komercinių vakcinų nei pernai visam sezonui, tačiau jos baigėsi per mėnesį.

„Paklausa, panašu, visame pasaulyje išaugo, o vakcina yra pakankamai sudėtingas biologinis produktas“, – sakė P. Kibiša.

Jis akcentavo, kad sulaukus papildomų vakcinų skiepytis dar nebus vėlu, nes didžiausias sergamumo gripu pikas registruojamas sausio–vasario mėnesiais.

„Ir lapkritis, ir gruodis yra geri mėnesiai skiepytis, kadangi spėja susiformuoti imunitetas“, – sakė poliklinikos vadovas

Kompensuojamų vakcinų įsigijo daugiau

VLK duomenimis, šiemet įsigyta 45 proc. daugiau kompensuojamų gripo vakcinų nei pernai, beveik pusė jų jau pasiekė gydymo įstaigas.

„Šiuo metu į šalies gydymo įstaigas jau pristatyta beveik pusė nupirkto vakcinos kiekio, t. y. 108 tūkst. dozių. Likęs nupirktas vakcinos kiekis į gydymo įstaigas bus pristatomas dalimis iki gruodžio vidurio. Dalis vakcinos į gydymo įstaigas turėtų būti pristatyta lapkričio mėnesio antroje pusėje“, – BNS sakė VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus patarėja Agnė Dmitrijevaitė.

Vakcina dalimis, pasak jos, pristatoma kasmet, taip yra tiek dėl ribotų tiekėjo galimybių pristatyti visą kiekį iškart, tiek todėl, kad gydymo įstaigos nėra pajėgios sandėliuoti viso užsakyto vakcinos kiekio.

REKLAMA

VLK duomenimis, jos nupirktą gripo vakciną iš viso gavo 511 gydymo įstaigų, turinčių sutartis su ligonių kasomis. Jos vakcinos gauna tiek, kiek gripo vakcinos dozių yra pačios užsisakiusios.

„Kai kurios baigė joms pristatytą vakcinų kiekį ir laukia, kada bus pristatytas likęs kiekis, kitos – sėkmingai skiepija toliau“, – sakė A. Dmitrijevaitė.

Pasak VLK, žmonės nuo gripo vis aktyviau skiepijasi kiekvienais metais. Pernai, remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, iš VLK nupirktų 168 tūlst. 444 sezoninio gripo vakcinos dozių buvo įskiepyta 167 tūkst. 401 dozė, tai yra 99,4 proc. nupirktos vakcinos kiekio.

Užpernai – iš nupirktų 131 tūkst. 738 sezoninio gripo vakcinos dozių įskiepytos 129 tūkst. 96 dozės, tai yra 98 proc. nupirktos vakcinos kiekio.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią savaitę Lietuvoje registruoti septyni gripo atvejai, o sergamumas gripu ir peršalimo ligomis šalyje siekia 32,4 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Prieš metus šis rodiklis buvo didesnis ir siekė 54 atvejų 10 tūkst. gyventojų.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų