Žvirblienė pasakė, kada realiausia turėti vakciną nuo COVID-19

Augantys susirgimų koronavirusu mastai gimdo nerimą – kiek gi laiko dar gyvensime laikantis tam tikrų suvaržymų? Kada galima būtų sulaukti vakcinos? Mokslininkai optimizmo neteikia – anksčiausiai tai galėtų nutikti tik kitą rudens sezoną.  

Jei buvo svarstančių, kad vakcinos galima sulaukti dar šių metu pabaigoje, VU Gyvybės mokslų instituto profesorė, imunologė Aurelija Žvirblienė šiuo klausimu nėra nusiteikusi optimistiškai.

„Vakcinų tyrimai yra intensyviai vykdomi visame pasaulyje, bet nemanau, kad greitu laiku mūsų problemos bus išspręstos ir mes turėsime vakciną“, – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro konferencijos „Akistata su COVID-19: ar tapome stipresni“ metu kalbėjo ji.

Teks laukti iki kito rudens?

Anot jos, išties nelabai realu tikėti, kad vakcina galėtų būti po kelių savaičių. Tačiau ir kada galėtų tai nutikti, sunku pasakyti. 

„Viskas priklausys, kaip pavyks tie trečios fazės klinikiniai tyrimai, kurie jau vakcinoms kandidatėms yra pradėti. Tačiau kai kurioms dar net nepradėti. Tai, vadinasi, jei tie tyrimai bus sėkmingi, jei vakcina bus užregistruota, jei žmonės skiepysis. 

Jeigu tų trijų „jeigu“ atsakymas bus teigiamas, tai tada labai optimistiniu atveju galbūt kitam rudens sezonui turėsime vakciną. Tai būtų tiesiog nuostabu, nes tai reikštų, kad dabar turime iškentėti tą sunkų sezoną ir galbūt kitais metais jau turėsime apsaugą“, – aiškino mokslininkė.

Paklausta, ar gali nutikti taip, kad visai neturėsime vakcinos, A. Žvirblienė tokios galimybės neatmetė.

„Čia tikrai dar yra labai daug klaustukų. Ir negali taip būti, kad Europoje būtų registruojama vakcina ir būtų naudojama skiepijimui Lietuvoje taip, kaip tai atsitiko Rusijoje. Tai yra visiškai neįmanomas scenarijus Europai.

Vadinasi, bet kuriuo atveju ta vakcina turės būti praėjusi visus saugumo ir efektyvumo patikrinimus ir tik tada ji bus registruota ir tik tada bus platinama ir mes galėsime pasiskiepyti“, – dėstė ji.

Apie vakcinos savanorio mirtį trūksta detalių

Komentuodama praneštą nesėkmę apie mirusį vieną savanorį, dalyvavusį bandomosios vakcinos nuo koronnaviruso tyrime, mokslininkė teigė, kad kol kas apie tai turima per mažai informacijos.

„Todėl labai sunku komentuoti. Tai buvo ir su pirmu „AstraZeneca“ atveju, kai buvo savaitei sustabdytas tyrimas. Taip dabar yra su „Johnsons & Johnsons“ vakcina, kurios tyrimas vis dar sustabdytas trečioje fazėje.

Dabar mes irgi iš žiniasklaidos sužinome, kad buvo mirties atvejis ir iš visiškai netiesioginių šaltinių yra komentaras, kad tas mirties atvejis buvo placebo grupėje. Gali taip būti, nes žmonės nežino, kuo jie yra paskiepyti, ar placebu, ar tikrąja vakcina. O tyrimai yra atliekami tokiose šalyse, kur virusas labai plinta“, – komentavo A. Žvirblienė.

REKLAMA

Jos teigimu, kiek netiesiogiai turi informacijos, tai buvo jaunas gydytojas, kuris dirba su Covid-19 pacientais:

„Jis, beje, mirė nuo Covid-19 komplikacijų. Ir tai galbūt patvirtintų, kad tai buvo placebo grupė ir žmogus galvojo, kad yra apsaugotas ir galbūt ne taip labai saugojosi ir tume tokį atvejį.“


Rašyti komentarą...
A
Aha
2020-10-31 14:44:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žvirbliai viską žino.. O va Putinas jau vakciną turi, bet pats vargu tuo tiki.
Atsakyti
-5

J
Jonas
2020-10-31 15:59:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kiek gripu serga ?
Atsakyti
-1

P
Petras
2020-10-31 15:08:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pasak SM debilu turesime sedeti karantine su ansnukiais iki kitu metu rudens.
Valdziai pasimaise jeigu nebijo, kad liaudis gali pakartoti tarybine revoliucija.
Atsakyti
-10

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų