Panevėžiečiams priprasti patiems susimokėti už automobilio stovėjimą, kai nebėra, kas to mokesčio paprašo, kontrolierių tikinimu, sekasi sunkiai – esą tokia išvada peršasi kas mėnesį suskaičiavus naujosios tvarkos pažeidėjus. Nors parkomatai miesto centre stovi jau kone pusmetį, panevėžiečiai nepriprato prie jų – kiekvieną mėnesį tenka bausti kelis šimtus pažeidėjų. U. Mikaliūno nuotr.
Nors parkomatai miesto centre stovi jau kone pusmetį, panevėžiečiai nepriprato prie jų – kiekvieną mėnesį tenka bausti kelis šimtus pažeidėjų. U. Mikaliūno nuotr.
Be kaltės kaltas
Parkomatai miesto centre jau seniai nebėra naujovė, tačiau gyventojai prie naujos tvarkos vis dar negali įprasti. Kiekvieną mėnesį „Panevėžio būsto“ kontrolieriai nustato po kelis šimtus pažeidėjų, nes vairuotojai bando įvairiais būdais išvengti mokesčio už automobilio stovėjimą. Panevėžietis Adolfas Janušonis, balandžio viduryje už savo automobilio lango radęs užkištą raginimą susimokėti baudą už stovėjimą mokamoje zonoje, gerokai nustebo. Mat kol jis nuėjo iki parkomato ir pasiėmė kvitą, praėjo vos minutė. Vyras bandė ieškoti teisybės, tačiau jo pastangos virto 110 litų bauda. Baudas skiriančios Administracinės komisijos teigimu, nesvarbu, ar žmogus piktybiškai vengė susimokėti, ar pamiršo kvitą kelnių kišenėje, ar paliko kurioje kitoje vietoje – vis tiek bus pažeidimas.
Kaip „Sekundei“ pasakojo vienos įmonės vadovas A. Janušonis, balandžio 15-ąją jis sustojo Klaipėdos gatvėje prie universiteto, mat planavo į laikrodžių taisyklą nunešti laikrodį. Žinodamas, kad tai mokama zona, jis nuskubėjo prie artimiausio parkomato. Čia stovėjusiam vyrui niekaip nesisekė pasiimti kvito, tad A. Janušonis pasiūlė savo pagalbą. Įmetęs litą ir pasiėmęs čekį, vyras nuskubėjo atgal prie automobilio.
„Nesu sportininkas, nors dirbantis, bet jau senjoras. Kol grįžau nuo parkomato iki automobilio, praėjo gal minutė. Padėjau kvitą ant skydelio ir išskubėjau savo reikalais. Grįžus laukė nemalonus netikėtumas – už valytuvų buvo užkištas raginimas susimokėti baudą. Kažkokia nesąmonė, kodėl turiu mokėti baudą, jeigu esu nekaltas“, – pasipiktinimo neslėpė vyras.
Raginime nurodytu telefonu A. Janušonis nekaip negalėjo prisiskambinti. Todėl paskambino į „Panevėžio būstą“, tačiau telefonu atsiliepusi moteriškė, kaip pasirodė A. Janušoniui, su juo kalbėjo labai nepagarbiai ir atšovusi, kad su pažeidėjais ji neprivalo bendrauti, padėjo telefono ragelį.
Vyras nukopijavo kvitą ir su pasiaiškinimu nusiuntė į „Panevėžio būstą“, tačiau jokio atsako iš ten negavo. Netrukus buvo iškviestas į Administracinę komisiją, kuri skiria nuobaudas už rinkliavos mokėjimo tvarkos pažeidimus.
„Man pasiūlė susimokėti jau 40 litų baudą. Bet aš atsisakiau. Juk baudos kvite buvo nurodyta, kad mašina pastatyta 11 val. 19 min., o kvitas išmuštas 11 val. 20 min. Vadinasi, mane baudžia vien už tai, kad pasistačiau mašiną. Tenka daug keliauti po Lietuvą, bet tokių kuriozų dar neteko patirti. Visuose miestuose yra tam tikras laiko limitas nueiti iki parkomato ir išsimušti čekį. Negana to, su tavimi bendrauja kaip su potencialiu nusikaltėliu“, – guodėsi A. Janušonis.
Jaučiasi reketuojamas
Praėjusią savaitę vyras ir vėl buvo iškviestas į Administracinę komisiją. Tikėdamasis, kad bus išklausytas ir galės pateikti įrodymus, jog jis kaltinamas nepagrįstai, A. Janušonis ir vėl liko it musę kandęs.
„Tai buvo tik laiko gaišinimas, nes iš manęs nesiteikė paimti kvito. Net nedavė susipažinti su jų turima medžiaga. Neva jiems nepriklauso, jų darbas – tik paskirti baudą. Tai kam iš viso reikėjo eiti į tą komisiją? Man pinigų negaila, užsidirbsiu. Tai principo reikalas, kad buvau apkaltintas be kaltės. Tikra cirko karalystė. Vadinasi, pagal juos reikia sustoti prie parkomato, įjungti avarinį ženklą, išsimušti kvitą ir tik tada suradus laisvą vietą pasistatyti mašiną“, – ironizavo A. Janušonis.
Vyras prisipažino, kad už stovėjimą jis baudžiamas ne pirmą kartą. Pavasarį jis taip pat buvo nubaustas už tai, kad nesumokėjęs už stovėjimą paliko automobilį Vilniaus gatvėje. Tąkart jis net nežinojo, kad toje vietoje stovėjimas mokamas. Bet, kaip sakoma, nuo žioplumo vaistų nėra, todėl 20 litų baudą sumokėjo dar tą pačią dieną.
„Pasistačiau automobilį ir kelioms minutėms užbėgau į vaistinę. Grįžęs radau baudos kvitą. Prisipažįstu, buvau kaltas, todėl nedelsdamas ir susimokėjau. Bet šiuo atveju mano kaltės nėra – kaip sąžiningas pilietis susimokėjau. Todėl ir pikta. Daugelis patarė dėl šventos ramybės sumokėti tuos pinigus, bet ne pinigai esmė. Manau, tai savotiškas reketas“, – sakė panevėžietis.
Iki 110 litų išaugusią baudą jis privalo sumokėti per dvidešimt dienų. Tačiau A. Janušonis žada ir toliau nenuleisti rankų – visus dokumentus ketina nusiųsti pačiam miesto merui Vitalijui Satkevičiui ar net kreiptis į teismą.
Visi su kvitais
Administracinės komisijos, skiriančios nuobaudas už rinkliavos mokėjimo tvarkos pažeidimus, pirmininkė ir miesto Savivaldybės Viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus vyresnioji specialistė Genė Mekienė teigė, jog A. Janušoniui bauda buvo paskirta todėl, kad mašinoje nebuvo jokio kvito, patvirtinančio, jog jis susimokėjo už savo automobilio stovėjimą. Iš „Panevėžio būsto“ kontrolierių gautuose dokumentuose ir nuotraukose matyti, kad nuo stovėjimo pradžios iki tol, kol buvo susimokėta, praėjo ne viena minutė, kaip teigė A. Janušonis, o vienuolika.
„Iš nuotraukų matyti, kad jokio kvito ant automobilio skydelio nėra. Užfiksuota, kad mašina pastebėta 11 val. 09 min., 11 val. 19 min. nufotografuota, o kvitas išspausdintas tik 11 val. 20 min. Vadinasi, nuo mašinos iki parkomato ir atgal vyras ėjo net vienuolika minučių. Tai kur turėjo būti pastatytas automobilis, kad reikėjo užgaišti tiek laiko? Juk prie parkomato eilių niekada nebūna. Be to, ir „Panevėžio būsto“ kontrolieriai niekada nepuola bausti, laukia, gal žmogus dar nemoka naudotis parkomatu ar iškilo kitų problemų“, – pastebi G. Mekienė.
Jos teigimu, tokių kaip A. Janušonis į komisiją ateina ne vienas. Praktiškai visi pričiupti pažeidėjai ateina rankose turėdami kvitus – dažniausiai jie būna išduoti viena ar dvi minutės vėliau nei nufotografuotos jų mašinos. Ir visi bando įrodyti, kad yra neteisingai nubausti.
„Kai pinigus už stovėjimą rinko kontrolierės, buvo blogai, kai dabar sustatyti parkomatai – vėl blogai. Vis iškyla įvairių problemų: tai parkomatų nemato, tai nežinojo, tai ženklo nematė. Bet juk ir policijos pareigūnui nepasiaiškinsi, kad nematei ženklo. Ir visai nesvarbu, ar kvitas bus visai nenupirktas, ar nukritęs, ar per užmaršumą paliktas kišenėje, vis tiek bus pažeidimas ir teks mokėti baudą“, – teigė G. Mekienė.
Nuolaidų ir išlygų negali būti
Miesto Savivaldybės Viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rosita Baltutytė pastebi, kad nors mokėjimo už automobilių stovėjimą miesto centre tvarka jau nebenauja, pažeidėjų nemažėja. Didžiąją dalį jų sudaro rajono gyventojai.
„Jeigu „Panevėžio būsto“ kontrolieriai užfiksuoja, kad nėra kvito, pažeidėjai turi galimybę per 24 valandas susimokėti užmaršumo mokestį – 20 litų, o jeigu to nepadaro, visą medžiagą kontrolieriai perduoda mums. Pirmą kartą skiriama 40 litų bauda, o antrą ir kitus kartus nuo 80 iki 140 litų. Surašydami protokolą remiamės tik kontrolierių pateiktais įrodymais“, – sakė R. Baltutytė.
Ir visai nesvarbu, žmogus turi kvitą ar jo neturi. Dažnai būna ir taip, kad žmonės už stovėjimą susimoka, bet per skubėjimą ar užmaršumą kvitą tiesiog įsideda į kišenę ar rankinę. Jokių išlygų ar lengvinančių aplinkybių nėra.
„Kvitas turi būti matomoje vietoje – ant automobilio prietaisų skydelio. Jeigu ten jo nėra, vadinasi, fiksuojamas pažeidimas. O pasiteisinimai, kad žmogus net nespėjo nueiti iki parkomato, negalioja. Kol kontrolieriai nufotografuoja pažeidėją, tinkamai surašo protokolą, praeina apie dešimt minučių. Per tiek laiko tikrai įmanoma suvaikščioti net iki tolimiausio parkomato“, – teigė R. Baltutytė.
Siekdami išvengti vieno lito stovėjimo mokesčio, žmonės būna itin išradingi: vieni kitiems perduoda kvitus, teisinasi, kad nematė parkomato arba stabtelėjo tik kelioms sekundėms, taip pat piktnaudžiauja neįgaliojo pažymėjimu. Tačiau ne taip retai baudų sulaukia ir per savo neatidumą. Yra ne vienas atvejis, kai žmogus, susimokėjęs dvidešimties litų vadinamąjį užmaršumo mokestį, netrukus iš antstolių gauna raginimą susimokėti dar didesnę baudą.
„Būna, kad žmogus sumoka 20 litų mokestį, bet neteisingai ar visai neįveda pranešimo numerio bei automobilio valstybinio numerio, ir sistema neįskaito mokėjimo. Tada žmogus gauna raginimą susimokėti dar didesnę baudą. Bet tai yra pačių žmonių klaida, kad jie neskaito pranešimų ir kas juose rašoma ir mažomis raidėmis. Čia nėra jokių išlygų ir nuolaidų“, – pabrėžė R. Baltutytė.
Lina DRANSEIKAITĖ