• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maitinimo paslaugas teikiantys verslininkai pripažįsta, kad įsigaliojęs už pačių darbuotojų pinigus apmokamas testavimas vakcinacijos rodikliams didelės įtakos neturės. Verslininkai pastebi, kad didžioji dalis darbuotojų pasiskiepijo dar prieš pradedant kalbėti apie šią priemonę – tie, kurie norėjo, jau seniai yra pasiskiepiję. Tačiau prieš nepasiskiepijusius darbuotojus verslininkai imasi veiksmų – apmokėti jų testus žada tik su viena sąlyga, pradedama kalbėti apie privalomus skiepus.

Maitinimo paslaugas teikiantys verslininkai pripažįsta, kad įsigaliojęs už pačių darbuotojų pinigus apmokamas testavimas vakcinacijos rodikliams didelės įtakos neturės. Verslininkai pastebi, kad didžioji dalis darbuotojų pasiskiepijo dar prieš pradedant kalbėti apie šią priemonę – tie, kurie norėjo, jau seniai yra pasiskiepiję. Tačiau prieš nepasiskiepijusius darbuotojus verslininkai imasi veiksmų – apmokėti jų testus žada tik su viena sąlyga, pradedama kalbėti apie privalomus skiepus.

REKLAMA

Portalas tv3.lt jau rašė, kad nuo gruodžio 1-osios įsigaliojus tvarkai, kai imuniteto COVID-19 neturintys darbuotojai turi periodiškai testuotis už savo lėšas, dalis mokytojų nusprendė palikti darbo vietas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigė, kad tai ne tik švietimo sektoriaus problema – tikėtina, kad darbą gali palikti ir dalis kitų sektorių darbuotojų.

REKLAMA
REKLAMA

Viena iš sričių, kurių darbuotojams periodiškai testuotis privalu – maitinimo sektorius. Užimtumo tarnybos trečiadienio duomenimis, viešbučių, maitinimo ir turizmo sektoriuje yra 617 laisvų darbo vietų.

REKLAMA

Maitinimo sektoriaus atstovai žiniasklaidai anksčiau ne kartą teigė, kad susiduria su darbuotojų trūkumu. Vis dėlto priežastys, pasak jų, yra kitos – dėl mokamų testų palikti darbo kol kas reikšmingas skaičius darbuotojų neketina.

Kiekvieno darbuotojo palikimas būtų skausmingas

Vis dėlto kalbų apie planus palikti darbą dėl mokamų testų verslininkai girdi. UAB „Delano“, valdančios „CanCan pizza“, generalinis direktorius Gintaras Rutkauskas sako, kad dalis darbuotojų apie tokią galimybę užsiminė, tačiau nei vienas darbuotojas kol kas nepateikė prašymo išeiti iš darbo. Pasak direktoriaus, apie išėjimą dažniau kalba neseniai pradėję dirbti darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto G. Rutkauskas atkreipia dėmesį, kad tokių darbuotojų nėra daug. Statistikos departamento duomenimis, imunitetą COVID-19 turi 90–100 proc. šios įmonės darbuotojų.

„Su kiekvienu stengiamės šnekėti individualiai, ieškoti sutarimo. Kiekvienas žmogus šiais laikais yra be galo svarbus ir surasti, kuo jį pakeisti yra sudėtinga“, – tv3.lt sako G. Rutkauskas.

Įmonė nusprendė, kad už nepasiskiepijusių darbuotojų testus nemokės. Vis dėlto jei kuris nors darbuotojas skiepytis nuspręs ir bus gavęs tik vieną vakcinos dozę, tokių darbuotojų testus įmonė planuoja apmokėti.

„Skatiname skiepytis ir savo galimybėmis. Peržiūrime kiekvieną atvejį individualiai, kas neturi skiepo – didžioji dauguma planavo testuotis savo lėšomis. Eigoje matysime ir kiekvieną atvejį svarstysime, bet tikslas yra dėl to neprarasti nei vieno mūsų darbuotojo“, – teigia G. Rutkauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto vadovams kiek neramu, kas laukia, kai testavimas už savo pinigus įsibėgės. Pajautę, ką reiškia mokėti už testus, kai kurie darbuotojai gali persvarstyti savo planus.

Apmokės testus pasiskiepijusiems viena doze

„Amber food“ grupės direktorius Gediminas Balnis sako, kad visoje grupėje yra likę labai nedaug nepasiskiepijusių darbuotojų. Statistikos departamento duomenimis, 90–100 proc. UAB „Amber food“ darbuotojų turi imunitetą koronavirusui.

„Dalis jų turi priežastis, kodėl jie nepasiskiepijo. Jie testuojasi pagal numatytą tvarką. Tvarka buvo jau seniai žinoma, kol kas ramu. Už savo pinigus jie dar nesitestavo, bet pas mus yra tvarka, kad jeigu nori nesiskiepyti, turi susimokėti“, – tv3.lt komentuoja G. Balnis.

REKLAMA

Visi nepasiskiepiję ir priežasties tam neturintys darbuotojai testuosis už savo pinigus. G. Balnis sako, kad kol kas nėra darbuotojų, kurie dėl šios tvarkos planuotų išeiti iš darbo.

„Mes siūlome pasiskiepyti bent pirma doze ir kol susiformuos imunitetas, mes kompensuotume testus. Tokį paskatinimą darome. Bet tokių kol kas praktiškai nėra. Tie, kas sutiko, yra pasiskiepiję ir įgiję imunitetą. Dabar yra likusi nedidelė dalis, kurie turi priežastis nesiskiepyti“, – sako G. Balnis.

Darbuotojų dabar netrūksta

Gastrobaro „Plus Plus Plus“ direktorius Aurimas Zimnickas sako, kad įstaiga neturėjo nei vieno darbuotojo, kuris būtų nusprendęs išeiti iš darbo dėl mokamų testų.

REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis, imunizacija COVID-19 UAB „Pliusai“ siekia 90–100 proc. Pasak A. Zimnicko, darbuotojai, kurie nėra pasiskiepiję nuo COVID-19, turi tam medicininių priežasčių.

„Jiems niekas nepasikeitė – iki šiol PGR testai buvo nemokami, tai ir toliau testai yra namokami, nes žmonės turi priežastį“, – tv3.lt komentuoja A. Zimnickas.

„Plus Plus Plus“ vadovas skaičiuoja, kad įstaigoje dirba apie 90 darbuotojų, iš jų testuojasi trys.

„Mes, kaip įmonė, pasisakėme už skiepijimąsi ir švietėme darbuotojus, visi jie sąmoningai pasiskiepijo“, – teigia A. Zimnickas.

Šiuo metu, kaip sako „Plus Plus Plus“ vadovas A. Zimnickas, darbuotojų netrūksta. Labiausiai jų trūko rudenį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi pas mus dirba nemažai studentų, kai kurie studentai nusprendė darbą palikti, nes ruošėsi visą energiją skirti studijoms. Situacija buvo įtempta rugsėjo mėnesį, o dabar viskas susitvarkė“, – sako A. Zimnickas.

Nenori ateiti dirbti

„Grill London“ atstovas Andrius Bakanas nurodo, kad iš visų restoranų darbuotojų iki 10 proc. yra atsisakantys skiepytis ir yra priversti testuotis.

Įmonė yra apsisprendusi, kad tokių darbuotojų testų neapmokės – už juos mokės patys darbuotojai.

Restoranai susiduria ne su testuotis nesutinkančių darbuotojų išėjimu, bet apskritai dėl šios tvarkos nenorinčių ateiti dirbti darbuotojų problema.

REKLAMA

„Kol kas, nei vienas darbuotojas nepareiškė noro išeiti iš darbo, tačiau susiduriame su problema ieškant naujų darbuotojų – dalis jų atsisako pas mus dirbti, būtent dėl privalomo testavimosi“, – tv3.lt komentuoja A. Bakanas.

Privalomi ir mokami testai nebeveikia – siūlo pereiti prie privalomos vakcinacijos

Įmonių vadovai sako, kad mokamų testų įvedimas didelės įtakos darbuotojų skiepijimosi rodikliams, ko gero, neturėjo.

„Daugiau paveikė mūsų pačių, vadovų, šnekos. Kai ką sumotyvavo tai, kad administracijoje neturime nei vieno nepasiskiepijusio darbuotojo. Su kiekvienu buvo šnekėta individualiai. Manau, vadovų įdirbis daugiau darė įtakos tam, kad kai kurie žmonės apsisprendė“, – teigia UAB „Delano“ generalinis direktorius G. Rutkauskas.

REKLAMA

Pasak jo, kai kuriuose įmonės padaliniuose yra pasiskiepiję daugiau darbuotojų lyginant su kitais padaliniais. Kodėl taip yra, įmonės vadovams neaišku.

„Nepasitikėjimas, baimė – nežinau. Man ir pačiam kartais sunkiai suvokiamos priežastys, bet jos yra. Galbūt per mažai išaiškinimo iš tos pačios Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM)“ – sako G. Rutkauskas.

Pasak „Plus Plus Plus“ vadovo A. Zimnicko, mokami testai aukštam imunizacijos lygiui įstaigoje didelės įtakos taip pat neturėjo – didžioji dalis darbuotojų pasiskiepijo dar gerokai prieš šiai priemonei įsigaliojant.

„Manau, kad šį tikslą galima pasiekti ir kitais būdais – aiškinant darbuotojams apie skiepų naudą, pasakant, kad pasiskiepijusiems bus žymiai paprasčiau, net jei jie ir susirgs. Buvo apsirgusių darbuotojų, kaip taisyklė, visiems praėjo labai lengvai“, – teigia A. Zimnickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Grill London“ atstovas Andrius Bakanas nurodo, kad įmonėje iš visų darbuotojų iki 10 proc. yra atsisakantys skiepytis ir yra priversti testuotis.

Įmonė yra apsisprendusi, kad už tokių darbuotojų testus nemokės – juos apmokės patys darbuotojai.

„Kol kas, nei vienas darbuotojas nepareiškė noro išeiti iš darbo, tačiau susiduriame su problema ieškant naujų darbuotojų – dalis jų atsisako pas mus dirbti, būtent dėl privalomo testavimosi“, – tv3.lt komentuoja A. Bakanas.

„Amber food“ direktorius G. Balnis mano, kad šiuo metu galliojančios priemonės jau yra išsisėmusios. Todėl, jo nuomone, reikėtų svarstyti privalomojo skiepijimo galimybę.

REKLAMA

„Kitos šalys tai pradėjo, čia yra vienintelė išeitis. Dalis pasiskiepijusių neįgauna imuniteto, visuomenė turi būti pasiskiepijusi – nėra kitų variantų“, – teigia G. Balnis.

Išėjimai iš darbo – pavieniai

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė I. Ruginienė pastebi, kad didžioji dalis darbuotojų vis dėlto yra pasiskiepiję. Todėl, pasak jos, tikėtis didelio šuolio vakcinacijos rodikliuose nereikėtų.

„Reikia pripažinti, kad pirminė imunizacija yra gana aukšto lygio ir pirmais dviem skiepais darbuotojai pasiskiepijo gana gerai. Paėmus mokytojus, socialinės priežiūros ir sveikatos sektorius – 95 proc. pasiskiepijo. Yra tik pavieniai asmenys, kurie nepasiskiepijo. Pavieniai asmenys jau testavosi nuo rugsėjo 13 d., dabar matome, kad toliau atsakingai testuojasi.

REKLAMA

Efekto reikėtų laukti tuomet, kai visiems, kas imunizuoti pirmąja pakopa, sueis septyni mėnesiai. Tada kiekvienas atsistos prie pasirinkimo ribos – rinktis trečią skiepą ar testuotis už savo pinigus“, – tv3.lt sako I. Ruginienė.

Portalas tv3.lt skelbė, kad nesutinkantys testuotis už savo pinigus mokytojai ir kitas pagalbinis mokyklų personalas nusprendė išeiti iš darbo. I. Ruginienė spėja, kad panašus efektas turėtų būti jaučiamas ir kituose sektoriuose, ne tik švietimo.

„Dalis testuosis, kita dalis priims skaudesnius sprendimus. Kita dalis pasiskiepys. Jau gruodžio 1 d., skiepijimosi tempas neūgtelėjo smarkiai. To ir nebuvo įmanoma pamatyti. Nepasiskiepijusių pirmomis dviem dozėmis liko vienetai, jie niekaip negalėtų skiepijimosi tempų iškelti, kad galėtume plika akimi pamatyti. Didesnio efekto lauktume kada sukaks septyni mėnesiai“, – teigia I. Ruginienė.

REKLAMA
REKLAMA

I. Ruginienė teigia, kad paskelbus apie mokamus testus ir jiems įsigaliojus, darbuotojai nepuolė masiškai palikti darbus. Tai greičiau yra pavieniai atvejai.

Testuotis ir testus apmokėti savo lėšomis nuo gruodžio 1 d. turi nepasiskiepiję šių sričių atstovai:

asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla;

socialinės paslaugos ir veikla;

švietimo paslaugos ir veikla;

vaistinių darbuotojų veikla;

krovinių tarptautinio vežimo veikla;

viešojo transporto ir keleivių vežimo veikla;

laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas);

viešojo maitinimo paslaugų teikimo veikla;

mažmeninės prekybos srityje dirbančių darbuotojų darbas;

viešojo administravimo subjektų veikla;

profesinė karo tarnyba;

veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (tiesioginis kontaktas su užsieniečiais);

gamybos įmonių darbuotojų veikla. 

Asmenys, dirbantys šiose veiklose ar srityje, turės testuotis, jeigu:

yra pasiskiepijęs daugiau nei prieš 210 dienų Comirnaty, Spikevax, Janssen ar Vaxzevria vakcinomis pagal pilną schemą. Jei asmenys pasiskiepiję sustiprinančiąja vakcinos doze, jie testuotis neturės neribotą laiką. Jei asmenys po 210 dienų atlieka kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį tyrimą ir gauna teigiamą rezultatą, gali nesitestuoti papildomas 60 dienų;

REKLAMA

daugiau nei prieš 210 dienų COVID-19 persirgęs, kai liga buvo patvirtinta PGR tyrimu ar greituoju antigeno testu. Jei asmenys po 210 dienų atlieka kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį tyrimą ir gauna teigiamą rezultatą, gali nesitestuoti papildomas 60 dienų;

neturi 60 dienų laikotarpiu atlikto teigiamo kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio tyrimo atsakymo. Nemokamai testuotis savivaldybių mobiliuose punktuose, registruojantis per Karštąją liniją 1808, galės nėščios darbuotojos ir kontraindikacijų skiepytis COVID-19 vakcinomis turintys darbuotojai, kuriems diagnozuota alergija vakcinai ar jos komponentui. Taip pat asmenys, kurių skiepijimas nuo COVID-19 dėl taikomo gydymo (chemoterapijos, radioterapijos ar kt.) gydytojo sprendimu atidedamas nustatytą laikotarpį.

Testuotis dėl COVID-19 privaloma periodiškai – kas 7–10 dienų PGR tyrimais arba greitaisiais antigeno testais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų