REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantieji ruošiasi masiniam omikron paplitimui Lietuvoje, todėl po truputį keičia taisykles, kurios leistų ne tik apsaugoti visuomenę nuo koronaviruso, neužkrauti sveikatos priežiūros įstaigų, bet kartu išvengti masinės izoliacijos atvejų, nes tai galėtų pakenkti ištisų sektorių darbui.

Valdantieji ruošiasi masiniam omikron paplitimui Lietuvoje, todėl po truputį keičia taisykles, kurios leistų ne tik apsaugoti visuomenę nuo koronaviruso, neužkrauti sveikatos priežiūros įstaigų, bet kartu išvengti masinės izoliacijos atvejų, nes tai galėtų pakenkti ištisų sektorių darbui.

REKLAMA

Renginiuose jau reikalaujama respiratorių, izoliacija po didelės rizikos kontakto arba grįžus iš paveiktų šalių sutrumpinta iki 7 dienų, bet didelės rizikos kontaktais dabar laikomi tik kartu gyvenantys šeimos nariai arba kiti žmonės, su kuriais sergantysis prabuvo ilgiau nei keturias valandas mažesniu nei metro atstumu. O medikams nereikia izoliuotis net ir po rizikingo kontakto – jie turi eiti į darbą ir kasdien testuotis.

Tokia pati tvarka kaip medikams turėtų būti pritaikyta ir kitų kritinių tarnybų darbuotojams. Taip daroma dėl to, kad koronavirusas ir kontaktavusių asmenų izoliacija nesutrikdytų visuomenės gyvenimo.

REKLAMA
REKLAMA

Apie Lietuvos atsaką į omikron plėtrą portalo tv3.lt laidoje pasakojo sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Motiejūnienė-Bilotienė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė.

REKLAMA

„Omikron atmaina šiuo metu jau po truputį išstumia delta atmainą, nes ji pasižymi labai greitu plitimu. Mokslininkai yra paskaičiavę, kad jos plitimas yra 70 proc. greitesnis negu prieš tai buvusios delta atmainos“, – teigė epidemiologė D. Razmuvienė, kartu pažymėdama, jog staigiai augant užsikrėtusių žmonių skaičiui po truputį pildosi ir ligoninės.

„Kitos šalys pažymi, jog pradžioje didėja atvejų skaičius, susirgimų skaičius ir normaliai užsipildo lovos, skirtos kovidiniams susirgimams. Kitos šalys, kurios jau turi susirgimų gydymo įstaigose, pažymi, kad atsiranda didesnis poreikis stacionarinių lovų. Tai šioje srityje mes esame jau pasirengę, kadangi turėjome ir vieną bangą, ir kitą bangą, ir trečią bangą. Neabejotinai, mes turime planą, kiek turėtume plėstis, kaip galėtume darbuotojus perkelti iš vienos darbo vietos į kitą, tačiau, kaip ir kitos šalys, taip ir mes pastebime, kad omikron yra plitrus“, – pasakojo viceministrė A. Bilotienė-Motiejūnienė.

REKLAMA
REKLAMA

Po kontakto – ne izoliacija, o nuolatiniai testai

Dideliam naujų atvejų skaičiui besiruošdama Sveikatos apsaugos ministerija iš esmės keičia taisykles. Kadangi baiminamasi, jog įsisukus omikron atmainai dėl ligos arba dėl izoliacijos neliks medikų, šiems po kontakto nebereikia izoliuotis, bet reikia kaskart atėjus į darbą testuotis.

„Reaguojant į šitą situaciją, kol ji nėra visiškai bloga, buvo priimta išimtinai kitokia izoliavimosi tvarka. Tai yra asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai izoliuojami tik tie, kurie serga kovidu. Visi kiti kolegos ne izoliuojasi, o eina į darbą, tačiau kiekvieną dieną visą savaitę septynias dienas (jeigu kažkam yra budėjimas, tai prieš budėjimą), atlieka testus tam, kad žinotume, kad mūsų medikai, ateinantys į darbą, yra saugūs savo kolegoms ir pacientams“, – pasakojo viceministrė A. Bilotienė-Motiejūnienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šitokia tvarka galioja asmens sveikatos priežiūros įstaigų, palaikomojo gydymo, slaugos, stacionarių ir nestacionarių socialinių paslaugų bei ugdymo įstaigų darbuotojams. Panašios taisyklės turėtų būti pritaikytos ir kitų kritinių tarnybų darbuotojams, tik Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu dar nėra paskelbusi tokių tarnybų sąrašo.

„Vėlgi matome, kad yra ne tik medicina, bet yra ir kiti sektoriai, kurių darbas turi būti užtikrintas. Šiandien dienai priimami paskutiniai sprendimai dėl kritinių tarnybų, kurios taip pat kaip medikai ne izoliuotųsi net ir turintys artimą didelės rizikos kontaktą, o eitų į darbą besitestuodami. Kitokia šiek tiek tvarka nei sveikatos priežiūros specialistai, bet būtent tam, kad galėtume užtikrinti visų tarnybų reikalingą ir būtiną veiklą“, – teigė viceministrė.

REKLAMA

Paklausta, kokių apytiksliai tarnybų darbuotojai galės nesiizoliuoti po didelės rizikos kontakto siautėjant omikron atmainai, A. Bilotienė-Motiejūnienė minėjo, kad kalbama apie visas tarnybas, be kurių gyventi visuomenei būtų sudėtinga. Šias tarnybas ji vadino „kritinėmis“.

„Šiuo metu yra tikslinamas būtiniausių kritinių tarnybų sąrašas, kad žinotume, kiek tokių asmenų yra, nes svarbios ne tik tarnybos, bet ir preliminarus darbuotojų skaičius, kad galėtume užtikrinti visiškai visų tarnybų veikimą: komunalinių, energetikos, šilumos, vandentiekio ir panašiai. Yra krūva tarnybų, dėl kurių diskutuojame. Šiandien neturime didelių protrūkių minėtose tarnybose ir galime taikyti standartizuotą 7 dienų izoliacijos laikotarpį tik šeimos nariams, tačiau žinome, kad susirgimų skaičius didės, vadinasi, turėsime izoliuoti asmenis. Atsižvelgiant į tai šios savaitės eigoje turėsime naują tvarką kritinėms tarnyboms ir kai žinosime visus akcentus, tuomet informuosime“, – teigė viceministrė.

REKLAMA

Rengiasi dideliems skaičiams: sutrumpino izoliaciją

Kaip vienas pasiruošimo elementų omikron atmainos įsigalėjimui yra izoliacijos po didelės rizikos kontakto arba grįžus iš koronaviruso paveiktų šalių sutrumpinimas nuo 10 iki 7 dienų. Sveikatos apsaugos viceministrė A. Bilotienė-Motiejūnienė pasakojo, kad Izraelis netgi planuoja pereiti prie 5 dienų izoliacijos termino, nes inkubacinis periodas, kai išryškėja, ar asmuo apsikrėtęs koronavirusu ar ne, trunka apie 3-5 dienas. Lietuva vis tik liko prie 7 dienų izoliacijos, kad būtų saugiau.

„Taip pat keičiasi kontaktų tvarka: izoliuojami tik didžiausios rizikos kontaktai, o tai reiškia, šeimos nariai. Jeigu šeimos nariui diagnozuojamas COVID-19 susirgimas, ar tai būtų delta, ar omikronas, izoliuojami tik kartu gyvenantys šeimos nariai ir išimtinais atvejais, priklausomai nuo to, kur asmuo dirba, artimas kontaktas, kuomet yra mažesnis negu vieno metro atstumas ir ilgesnis nei keturių valandos kontaktas. Kaip pavyzdžiui, policijos ekipažai, gaisrinės ir panašiai, kur iš tiesų turi riziką ir galimybę užsikrėsti. Visais kitais atvejais asmenys eina į darbą ir nesiizoliuoja“, – sakė viceministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi rengiamės dideliems skaičiams, pas mus jie didėja po truputį, bet tikrai nesame išimtis, per savaitę ar dvi turėsime didelius skaičius, tai tam, kad didelės rizikos sąlytį turintys asmenys, kuriems reikalinga izoliacija, netrukdytų ir nesitrukdytų patys, matome, kad šeimos gydytojams būtų labai didelis darbo krūvis, tai numatyta ir jau pradėjo veikti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro išduodami nedarbingumo lapeliai“, – pridūrė A. Bilotienė-Motiejūnienė.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras nedarbingumo lapelius išduos tiems asmenims, kuriems privaloma izoliacija, bet jie neserga, o sergančius žmones, kaip ir iki šiol, gydys bei nedarbingumo lapelius jiems išduos šeimos gydytojai.

REKLAMA

Izoliacijai reikės pildyti 2 dokumentus, NVCS sulaukė 13 tūkst. skambučių

Tik paskelbus, kad prireikus izoliuotis nedarbingumo pažymėjimus išduos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, pastarąjį užplūdo gyventojų skambučiai. Pirmadienį centras sulaukė net 13 tūkst. skambučių, bet po truputį žmonių informuotumas gerėja.

Kaip portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ pasakojo Nacionalinio visuomenės sveikaktos centro epidemiologė D. Razmuvienė, jeigu žmogus apsikrėtė koronavirusu, jis, kaip ir iki šiol, kreipiasi į savo šeimos gydytoją. Tas pats daroma, jeigu koronavirusu apsikrėtė vaikas, kurį reikia slaugyti.

Tačiau jeigu žmogus neserga, bet jam būtina izoliuotis dėl didelės rizikos kontakto arba grįžus iš koronaviruso paveiktų šalių, taip pat neįmanoma dirbti nuotoliniu būdu ir žmogus per pastarąsias 90 dienų nėra persirgęs koronavirusu, tuomet nedarbingumo pažymėjimą išduos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

REKLAMA

Sistema veiks taip: susirgęs žmogus nurodys savo šeimos narius, todėl jiems iškart reikės izoliuotis. Izoliuotis privalantys asmenys gaus žinutę mobiliuoju telefonu, kur bus nuorodą į anketą – ją reikės užpildyti. O tuomet reikės per elektroninius valdžios vartus pateikti prašymą nedarbingumo pažymėjimui. Jeigu asmuo nesinaudoja elektroniniais valdžios vartais, tuomet gali prašymą pateikti per įgaliotą asmenį tiesiogiai arba atsiųsti registruotu laišku. Tas pats daroma, jeigu namie prireikia prižiūrėti vaiką, kuriam privaloma izoliacija.

Jeigu didelės rizikos kontaktas buvo darbe, tai asmenis, kuriems reikia izoliuotis Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pateiks darbdavys. Toliau galios ta pati tvarka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei darbinėje aplinkoje susirgs asmuo ir jam liga bus patvirtina teigiamu PGR testu, jo aplinkoje esantys asmenys, kurie turėjo aukštą riziką (buvo su tuo žmogumi per visą darbo laiką 4 valandas ir atstumas mažesnis nei metras) turės izoliuotis. Na, gal glausčiau bendravo, gal kavą gėrė, gal kartu pietavo, gal kartu ten posėdis buvo nesilaikant atstumų. Tai tuos kontakte buvusius asmenis surašo darbdavys ir juos nurodo Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui“, – pasakojo D. Razmuvienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų