Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdančiųjų Liberalų sąjūdžio, Laisvės partijos ir konservatorių frakcijų atstovai siūlo atsisakyti amžino pagalbiniam apvaisinimui sukurtų embrionų saugojimo.

Valdančiųjų Liberalų sąjūdžio, Laisvės partijos ir konservatorių frakcijų atstovai siūlo atsisakyti amžino pagalbiniam apvaisinimui sukurtų embrionų saugojimo.

REKLAMA

Seimo nariai registravo pataisas, kad embrionai saugomi ne trumpiau kaip dvejus metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios ir ne ilgiau kaip 10 metų, nebent sutuoktiniai ar partneriai yra pareiškę valią ilgesniam laikymo terminui.

Tokias Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas registravo Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen, šios frakcijos narys Arminas Lydeka, Laisvės partijos atstovė Morgana Danielė bei konservatorė Jurgita Sejonienė.

Įstatyme taip pat būtų įrašyta, kad pagalbinio apvaisinimo paslaugos, įskaitant specialistų konsultacijas, tyrimus, gydymą ir atitinkamų medicinos technologijų taikymą, taip pat embrionų paruošimo ir saugojimo paslaugos būtų kompensuojamos valstybės lėšomis.

REKLAMA

„Pagaliau Seime atsirado politinės valios paliesti šį jautrų klausimą seniai liberalų keliamai problemai dėl pagalbinio apvaisinimo“, – Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešime spaudai cituojama V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo narys A. Lydeka sako, kad šiuo metu amžinojo embrionų saugojimo reikalavimas kelia daug problemų ir yra kritikuotinas daugeliu aspektų.

Anot A. Lydekos, „amžinasis embrionų saugojimas taikomas, neatsižvelgiant nei į poros reprodukcines galimybes, nei į embrionų kokybę, nei į pasikeitusias poros gyvenimo aplinkybes, sutuoktinių ar partnerių mirties ar skyrybų atvejais“.

„Ir nors poros įstatymų nustatyta tvarka yra įpareigotos embrionus saugoti amžinai, valstybė šiam tikslui neskiria jokios paramos, o visos išlaidos dengiamos asmeninėmis pacientų lėšomis“, – pažymi parlamentaras.

Taip pat liberalai siūlo įteisinti ir vaisingumo išsaugojimo procedūrų atlikimą jaunesniems nei 14 metų asmenims, sergantiems onkologinėmis ir retomis ligomis, kurios ateityje užkerta kelią susilaukti vaikų. 

REKLAMA
REKLAMA

Pranešime nurodoma, kad ilgos trukmės išgyvenamumo tikimybė vaikų ir paauglių, persirgusių onkologine liga, grupėje yra apie 80 proc. atvejų, tačiau neretai po ilgo ir sunkaus gydymo jie ateityje susiduria su nevaisingumu.

Pagalbinio apvaisinimo įstatymas po ilgų diskusijų Seime priimtas 2016 metais, o pradėjo veikti 2017 metų pavasarį. 

Seime pagalbinio apvaisinimo klausimai svarstyti ne vieną kadenciją, išsiskyrus parlamentarų pozicijoms dėl sukuriamų embrionų skaičiaus, šaldymo ir naikinimo. Dabartinis įstatymas neriboja embrionų skaičiaus, bet įpareigoja juos saugoti neribotą terminą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų