• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žinia apie nėštumą būsimiems tėveliams džiaugsmą sukelia ne visuomet – vidutiniškai per metus Lietuvoje atliekama 10 tūkst. abortų, o vien pernai motinos paliko 16 kūdikių.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai visą Lietuvą sukrėtė Šiauliuose nutikusi istorija, kuomet motina savo naujagimį paliko tiesiog ligoninės koridoriuje, nes nesulaukė pagalbos iš Vaikų teisių apsaugos tarnybos (VTAT) ir kūdikių globos namų.

REKLAMA

Iš karto po to VTAT viešai prakalbo apie galimybę šalyje steigti vadinamuosius „gyvybės langelius“ - vietas, kuriose nenorintys auginti savo atžalų tėvai juos galėtų tiesiog anonimiškai ir saugiai palikti.

Kai kurie ekspertai abejoja tokių langelių poreikiu. „Didelės problemos, kad moteris, palikusį kūdikį, galėtų jį anonimiškai palikti, nematau“, - portalui „Balsas.lt“ sakė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Odeta Tarvydienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, tą visada galima padaryti ligoninėje. Be to, per didelis anonimiškumas neleistų pasistengti atkalbėti moterų nuo tokio galutinio sprendimo. Pareigūnės pasisakymas – videoreportaže straipsnio pabaigoje.

Tuo tarpu viena iš „gyvybės langelių“ idėjos iniciatorių, Vaiko teisių kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė teigė, jog didžiausią problemą sukelia ne moterys, gimdančios ligoninėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, pasak jos, remiantis Lietuvos įstatymais ir Jungtinių Tautų Konvencija, galimybės vaiko oficialiai atsisakyti nėra. Moteris gali atsisakyti vaiką paimti iš ligoninės. Gydytojui patvirtinus tokį jos sprendimą, vaikas paimamas į kūdikių, vėliau į vaikų namus. Bėda ta, kad ji tik atsisako jį auginti, tačiau nepraranda savo teisių – tokiu atveju, norint leisti vaiką įsivaikinti, reikia surasti motiną ir per teismą atimti jos motinystės teises. Tai – ilga procedūra. Oficialiai nei savo, nei įvaikinto vaiko atsisakyti negalima.

REKLAMA

Dabar, kai randamas vaikas, iš karto pradedamas ikiteisminis tyrimas. Išsižadėjusiems tėvams gresia baudžiamoji atsakomybė.

Kontrolierė pasakojo, kad per jos darbo metus buvo du atvejai, kuomet motinos, negalėdamos atsisakyti „sunkių“ vaikų, specialiai elgėsi taip, kad joms būtų apribotos motinystės teisės.

REKLAMA

R. Šalaševičiūtės teigimu, „gyvybės langeliai“ padėtų tiems vaikučiams, kurių motinos jau apsisprendusios, kad vaikas arba negyvens, arba nebus auginamas. Be to, čia vaikus atiduoti galėtų besilaukiančios moterys, žinančios, jog vaiko nežudys, tačiau jo nelaukiančios ir neketinančios nei jo mylėti, nei juo rūpintis. Be to, atiduoti juos galėtų ir mamos, kurios neranda kam juos palikti ir esant tam tikrai sudėtingai situacijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aktyvesnius svarstymus darbo grupėje ketinama pradėti jau po Motinos dienos. Tikimasi, jog siūlymas greitai pasieks Seimą, nes darbo grupėje niekas neprieštaravo, jog tokių langelių nereikia. „Net ir teisininkai, kurie dar prieš kelis metus abejojo, dabar irgi tos pačios nuomonės“, -  sakė R. Šalaševičiūtė.

Darbo grupėje buvo pasiūlymų ir tiesiog leisti anonimiškai gimdyti ir atsisakyti vaikelio. Tačiau toks siūlymas, kontrolierės nuomone, gali sudaryti daugiau sąlygų piktnaudžiauti motinoms savo teisėmis.










REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų