Tėvams, sužinojusiems, kad jų vaikas turi vienokią ar kitokią negalę, po kojomis ima slysti žemė. Vis dėlto pagalbos sulaukę ir negalę gebantys pažaboti tėvai vienareikšmiai sako, kad kaip bebūtų sunku, reikia susikaupti, nepasiduoti panikai ir ieškoti išeities. Pradėjus veikti ir ieškant pagalbos, visada atsiras tokių, kurie padės.
Dvi šeimos, pasiekusios, kad jų negirdintiems vaikams būtų implantuoti klausos aparatai, džiaugiasi, kad net sunkmečiu atsirado gerų žmonių, paaukojusių dešimtis tūkstančių, kad jų vaikai būtų laimingi.
Apkurto nuo antibiotikų
Jei septynmečiui šiauliečiui Dovui reikėtų skristi lėktuvu ir praeiti pro metalo detektorių, šis imtų pypsėti. Ne, berniukas į lėktuvą neketina nusigabenti jokio pavojingo daikto - metalo detektorius reaguoja į nedidelį platinos gabaliuką galvoje.
Dovas pareigūnams tuomet parodytų pažymėjimą, įrodantį, kad jam prie smegenų prijungtas implantas "Nucleus freedom". Implantas reikalingas tam, kad vaikas girdėtų. Jo kaina - 78 tūkstančiai litų.
"Pusę lėšų implantui skyrė valstybė, kitą paaukojo geri žmonės, Rėkyvos mokyklos bendruomenė, bendrovė "Omnitel" ir Šiaulių moterų klubas "Lions". Gerų žmonių atsiranda ir sunkmečiu, reikia tik susikaupti ir nebijoti ieškoti pagalbos", - sako berniuko tėvas Povilas. Dovui implantas operacijos metu prijungtas prie smegenų visai neseniai - lapkritį.
Povilas sako, kad sūnaus bėdos prasidėjo šiam vos gimus. Berniukas gimė sveikas, o po savaitės medikai pasakė, kad gimdymo metu vaikas patyrė traumą - buvo pažeisti pėdos nervai, tad ji nesilankstė.
Naujagimis su mama išgabentas į Kauno klinikas. Medikai pasakė, kad Dovui reikės nuolat lankytis ligoninėse, o tėvams liepta masažuoti sūnui nefunkcionuojančią pėdą.
"Kasdien masažavome jam pėdutę po 6-8 valandas, lankėmės pas masažuotojus, pėdos nervas stimuliuotas elektra. Medikai mums pasakė, kad viltis yra, tik reikia ilgai ir atkakliai dirbti", - sako Povilas.
Dovui buvo atliekami tyrimai, vaikas tuo metu gerai matė ir girdėjo. "Kai sūnui buvo 4 mėnesiai, eilinėms procedūroms jį paguldė į Kauno klinikas. Palatoje gulėjo paauglė, kuriai buvo gripo komplikacijų. Gal jis nuo mergaitės užsikrėtė, nes sukarščiavo. Medikai įtarė, kad pažeisti inkstai, tad skyrė tokių stiprių antibiotikų, nuo kurių šalutinio poveikio galima apakti ir apkursti", - sako Povilas.
Kai Dovui sukako pusmetis, tėvai sunerimo - įtarė, kad vaikas negirdi. Kreipėsi į medikus, o šie baisią diagnozę patvirtino - vaikas beveik negirdi. Vienerių metų Dovui skirtas estiškas klausos aparatas, tačiau tėvai įsitikino, kad jis nepadeda.
Eis į mokyklą kartu su sveikais vaikais
Šiaulių surdopedagogai Dovo tėvams patarė jį mokyti gestų kalbos. Padedant Socialinės paramos skyriui, jam nupirkti "Siemens" klausos aparatai. Berniukas pradėtas mokyti kalbėti, tačiau paaiškėjo, kad su klausos aparatu jis vis tiek gerai negirdi, nepaisant to, kad mama jį nuolat mokė kalbėti.
Otorinolaringologė E. Gradauskienė Dovo tėvams užsiminė apie implantus. Vienas jų kainuoja 78 tūkstančius litų. "Nutarėme iš pradžių bent vieną implantą įdėti. Žmona išsigando, o aš pasakiau, kad tuos pinigus surinksiu. Atidariau sąskaitą, ėmiau prašyti žmonių paaukoti lėšų. Įdomu tai, kad tie žmonės, kurie, tikėjausi, mums padės ir net buvo tai pažadėję - nusisuko. Surinkti pinigus padėjo nepažįstami žmonės - "Omnitel", Šiaulių moterų klubas "Lions", Rėkyvos mokyklos kolektyvas, užsieniečiai, giminės, moraliai palaikė surdopedagogė Genutė Janušienė. Gerų žmonių yra net sunkmečiu, reikia tik ką nors daryti, norint sulaukti pagalbos", - sako Povilas.
Operacija Dovui atlikta, jis dabar girdi 60 procentų garsų. "Dovas labai bendraujantis, daug kalba. Dar tenka vykti daryti audiogramų, pareguliuoti aparatą, bet sūnus jau galės rudenį į pirmąją klasę eiti kartu su sveikais vaikais", - džiaugiasi Povilas.
Dovo tėvai dabar suka galvą, iš kur gauti dar apie 7-8 tūkstančius specialiam aparatui, padėsiančiam sūnui mokykloje. Tai prietaisas, kurį pamoką vedantis mokytojas užsikabina ant kaklo. Šiam kalbant, vaiką su implantuotu klausos aparatu pasiekia garsas be jokių trukdžių. "Jei nepasiduodi ir imi ieškoti pagalbos, visada jos sulauksi", - optimistiškai nusiteikęs Povilas.
Tiesa, Dovas dabar vaikšto puikiai - jo pėdutė mamos pastangų dėka vėl sveika.
Klausos negalė - dviem vienos šeimos vaikam
"Mama, aš tave girdžiu, bet nesuprantu, ką tu man sakai", - tokia nepaprasta reakcija, perduota gestais, buvo mūsų aštuonmetės dukros Kamilės, kai jai buvo implantuotas klausos aparatas. "Neįsivaizduojate kaip ji buvo nustebusi, kai ėmė girdėti", - džiaugiasi Joniškio rajone, Skaistgiryje, gyvenanti Kamilės mama Rita. Ji žino, kad dar kartą tokį pat džiaugsmą patirs - prieš mėnesį jos 1 metų ir keturių mėnesių sūnui Evaldui taip pat implantuotas klausos aparatas. Evaldo implantas kol kas sureguliuotas taip, kad garsai jo negąsdintų, vėliau aparatas bus jautresnis. "Kai per garsiai įjungėme televizorių, pamatėme, kad sūnui tas triukšmas visai ne prie širdies", - sako Rita.
Šeimos bėdos prasidėjo tada, kai ši suprato, jog pirmagimė Kamilė - kurčia. Kai mergaitei sukako dveji, svarstyta implanto galimybė, tačiau šalies medikai pasakę, kad implantas nepadės, mat mergaitei neišsivysčiusi vidinės ausies sraigė.
Mergaitei nupirkti klausos aparatai nedaug pagelbėjo, tad ketinta ją pradėti mokyti gestų kalbos, atiduoti į specialią mokyklą. "Man atiduoti vaiką į specialią mokyklą asocijavosi su tuo, tarsi į vaikų namus atiduočiau. Buvo labai baisu, tad nutariau padaryti viską, kad mano vaikas girdėtų", - sako Rita.
Kartą nuvykus į Kauną klausos aparatų suderinti, Kamilės tėvus užkalbino įstaigos direktorė. Ji pažadėjo pasiteirausianti Norvegijos medikų, ar galima implantuoti klausos aparatą vaikui, kuriam neišsivysčiusi sraigė. "Po savaitės ji mums paskambino ir pasakė, kad galima. Skubiai atlikome tyrimus ir praėjusių metų rugsėjį Kamilė buvo operuota", - džiaugiasi Rita.
Tiesa, tokia pat bėda ištiko ir Kamilės broliuką Evaldą. Jis operuotas praėjus keliems mėnesiams po sesers operacijos - pernai gruodį. "Turbūt kurtumas - paveldėta liga, giminėje negirdinčių žmonių būta, nors mūsų trečias vaikas - visiškai sveikas", - sako vaikų mama.
Svarbiausia - ne laukti, o veikti
Rita sako, kad dėl kurtumo dukros Kamilės raida sulėtėjusi, tačiau ji gali lankyti bendrojo lavinimo mokyklą, su ja papildomai dirba mokytojai, ateinantys į namus. Džiugu, kad Evaldo raida smarkiai nesulėtės, nes jam klausos aparatas implantuotas pačiu laiku.
Kol sugijo žaizdos, implantas nebuvo aktyvuotas. Jis pradėjo veikti prieš savaitę, tad kol kas apie sūnaus atradimą, kad gyvename garsų kupiname pasaulyje, sunku ką nors pasakyti.
Tėvams, kurių vaikai turi klausos negalę, Rita sako nedelsti, nedvejoti ir pasiryžti operacijai. "Iš pradžių buvo baisu, ar organizmas implantą gerai priims, kilo klausimų, kaip aparatas sureaguos, pavyzdžiui, į žaibo iškrovą. Pasikalbėjome su kitais tėvais, kurių vaikai turi implantus, tad dabar kitiems galime patarti negaišti laiko ir padaryti viską, kad vaikas turėtų implantą ir jo branda nelėtėtų", - sakė Rita.
Kamilės implantas kainavo mažiau nei Evaldo. Pinigus surinkti pavyko - vaikams po 42 tūkstančius skyrė valstybė, po 25 tūkstančius bendrovė "Ominitel", parėmė Šiaulių moterų klubas "Lions", draugai, giminės, kaimo bendruomenė. Rita labai dėkinga bendruomenės vadovei Redai Pečkuvienei už parodytą gerą širdį renkat lėšas. "Nesitikėjome, kad net iš Šiaulių paramos sulauksime. Pasirodo, tereikia paskelbti apie bėdą ir gerų žmonių visada atsiras", - džiaugėsi Rita.
Oksana LAURUTYTĖ