Edita KARKLELIENĖ
Iš 77 metų šiauliečio Algirdo Sinušo buvo pavogtas automobilis „VW Golf“. Praėjus dviem dienoms po vagystės mašina surasta. Radinys vyrą pribloškė: iš važiuojančio automobilio buvo likęs tik kėbulas.
Policijos pareigūnai patvirtina: nemažai automobilių vagiami ardyti. Pavogtų automobilių detalių aptinkama kone visuose autokapinynuose.
Liko tik kėbulas
A. Sinušas priverstas vaikščioti pėsčiomis. Kito automobilio, žino, nusipirkti nebeišgalės. Vilties gauti kompensaciją už pradangintą mašiną beveik nebelikę.
A. Sinušui priklausęs 1994 metų laidos automobilis „VW Golf“ iš Šiauliuose esančios Lyros gatvės 4-ojo daugiabučio namo kiemo pavogtas 2013 metų lapkričio 2-osios naktį.
Grįžęs iš kapinių golfą vyras pasistatė įprastoje vietoje. Ryte mašinos nebebuvo. Apie vagystę informuota Šiaulių apskrities policija.
Užteko dviejų dienų, kad automobilis atsirastų. A. Sinušui telefonu pranešta, kad ardant automobilį salone rastas transporto priemonės registracijos liudijimas. Pagal jį ir pavykę nustatyti mašinos šeimininką.
Skambinusysis sakė automobilį įsigijęs iš dviejų vyrų už 390 litų.
Nuvykęs į nurodytą vietą A. Sinušas savo mašinos neatpažino. Apie tai, kad automobilis galėtų būti jo, liudijo tik raudona kėbulo spalva. Visa kita – variklio dalis, salonas, veidrodėliai, kitos išorės ir vidaus dalys – jau buvo nuardytos.
Šiauliečiui pasiūlyta pasiimti tai, kas dar liko. Bet kur jis dės mašinos rėmus, atsisakė. Apie kompensaciją – nė kalbos.
Policijos pareigūnai, nukentėjusiojo teigimu, aiškina, kad žalą atlyginti greičiausiai bus priteista iš dviejų vagyste įtariamų ir šiuo metu sulaikytų asmenų.
„Ir kokiais pinigais jie man kompensuos, jei patys iš teismų neišeina? – svarstė pensininkas. – Žinau, kad gausiu šnipštą.“
A. Sinušas įsitikinęs, kad dalis atsakomybės turėtų tekti metalo prekyba besiverčiančios individualios įmonės, kurioje darbininkai išardė automobilį, savininkui, įsigijusiam vogtą daiktą.
Ardytojui – administracinė atsakomybė
Šiaulių apskrities policijos Autotransporto priemonių grobimų tyrimo skyriaus viršininko Redo Vaišvilo teigimu, pavogto golfo ardytojui gresia administracinė atsakomybė už automobilio priėmimą ardyti pažeidžiant taisykles – neįsitikinus turto priklausomybe.
„Radęs mašinos dokumentus, šis šiaulietis pranešė policijai, nurodė, iš ko mašiną pirko, geranoriškai bendradarbiauja“, – sakė policijos pareigūnas.
Vis dėlto, jei tyrimo metu būtų įrodyta, jog ardytojas žinojo įsigijęs vogtą daiktą, jam gali tekti atsakyti baudžiamąja tvarka.
Vagystės pėdsakai – po visą Lietuvą
2013 metais Šiaulių apskrityje pavogta arba pasikėsinta pavogti 89 transporto priemones (iš jų Šiaulių mieste – 41). Palyginti su 2012 metais, pernai tokių nusikaltimų apskrityje padaugėjo dviem dešimtimis.
2013 metais apskrities policijai pavyko išaiškinti apie 37 procentus nusikaltimų, susijusių su automobilių vagystėmis.
R. Vaišvilas patvirtina, kad nemažai automobilių pavagiama iš anksto turint tikslą juos operatyviai išardyti. Taip ne tik gaunama nauda, bet ir paslepiami nusikaltimo pėdsakai.
Vogti automobiliai ardomi nebūtinai tam skirtose vietose, nes patikrinus specializuotas aikšteles, pasak pareigūno, vogtų mašinų detalių randama nedažnai. Dažniau tokie ardymo darbai atliekami privačiose patalpose.
Tyrimai rodo, kad Šiauliuose pavogtus automobilius kartais skubama išvaryti iš Šiaulių į kitus šalies miestus ir ten išardyti.
Sudaromi fiktyvūs dokumentai
Vladimir Jankoit, Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacijos (ENTPTA) pirmininkas, įsitikinęs, kad asmuo, kuris nupirko šiauliečio A. Sinušo automobilį, pažeidė įstatymus. Nebent jis buvo suklaidintas – nupirko transporto priemonę vagims pateikus suklastotą dokumentą.
V. Jankoit žino atvejų, kai vagys sudaro fiktyvias pirkimo–pardavimo sutartis ir, pateikę jas ardytojams, už pristatytas tariamai eksploatuoti netinkamas transporto priemones gauna kelių šimtų litų atlygį.
ENTPTA internetiniame puslapyje www.autotvarkymas.lt gyventojai gali pranešti apie nelegalius transporto priemonių ardytojus ir taip galbūt apsisaugoti nuo vagių, kurie pagrobtas mašinas dažniausiai pristato nelegaliai dirbantiems asmenims.
Gavusi tokį pranešimą (pernai jų sulaukta apie 30) ENTPTA informuoja Mokesčių, Darbo inspekciją, policiją, aplinkosaugininkus. Šių institucijų pareigūnų tyrimų metu nustatoma nemažai teisės pažeidimų.
Pravartu žinoti
Parduodant automobilį, rekomenduojama jį nedelsiant perregistruoti naujo savininko vardu. Kitu atveju, buvusiam savininkui gali tekti aiškintis ne tik dėl šiuo automobiliu įvykdytų Kelių eismo taisyklių pažeidimų, bet ir dėl kriminalinių nusikaltimų.
Be savininko sutikimo draudžiama atlikti veiksmus, susijusius su transporto priemonės įregistravimu, išregistravimu, pardavimu, jau nekalbant apie jos išardymą. Galima tik atlikti techninę apžiūrą, apdrausti.
Reikalingas licencijas ir teisę išrašyti transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą turinčiam atliekų tvarkytojui eksploatuoti netinkamą automobilį gali pristatyti tiktai transporto priemonės savininkas. Su šiuo transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimu kreipiamasi į „Regitrą“ ir automobilis gali būti išregistruotas iš duomenų bazės.