REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus apygardos teismas po ilgai trukusių trukdžių atvertė baudžiamąją bylą ir ėmėsi skaityti 208 puslapiuose surašytą kaltinamąjį aktą baudžiamoje byloje, kurioje Darbo partijos vedlys įtariamas apgaulingai tvarkęs buhalterinę apskaitą.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį Vilniaus apygardos teismas trijų teisėjų sudėtyje tęsė baudžiamosios bylos, kurioje Viktoras Uspaskichas, jo finansininkė Marina Liutkevičienė, atsakingas sekretorius Vytautas Gapšys bei Vitalija Vonžutaitė įtariami apgaulingai tvarkę buhalterinę apskaitą.

REKLAMA

Teismas atmetė įtariamosios M. Liutkevičienės prašymą susipažinti su byla teigdamas, jog moteris spės tai padaryti kol bus skaitomas net 208 puslapiuose surašytas kaltinamasis aktas.

Finansininkė per praėjusį posėdį pareiškė atsisakanti savo advokato, todėl teismas negalėjo pradėti skaityti kaltinamojo akto.

Prieš kelias savaites M. Liutkevičienė neatvyko į teismą, todėl jai buvo skitas suėmimas. Vėliau ši kardomoji priemonė pakeista į rašytinį pasižadėjimą neišvykti be pareigūnų žinios ne ilgesniam kaip 7 dienų laikotarpiui.

REKLAMA
REKLAMA

Pradėjo skaityti kaltinamąjį aktą

„Dabar viskas tvarkoje, niekas nieko nereikalavo, pagaliau pradėjome skaityti kaltinamąjį aktą. Turiu teisę jį sutrumpinti, tačiau kol kas to nepadariau“, – sakė valstybinį kaltinimą byloje palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas.

Pasak jo, kaltinamąjį aktą teismas skaitys dar kelis posėdžius, po to prasidės bylos nagrinėjimas iš esmės, bus kviečiami liudytojai.

Bylos duomenimis, 2006 m. gegužės 17 d. iš Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento gavus duomenų apie tai, kad Darbo partijos veikla yra galimai finansuojama iš kitų lėšų nei oficialiai deklaruojama, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ikiteisminis tyrimas šioje byloje vyko nuo 2006 m. gegužės 17 d. iki 2007 m. gruodžio 28 d.

2006 m. gegužės 17 d. įteikti pranešimai apie įtarimą Darbo partijos centrinės būstinės vadovo pavaduotojai Vitalijai Vonžutaitei, Darbo partijos iždininkei Marinai Liutkevičienei ir Nijolei Steponavičiūtei. Joms paskirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti.

Įtariamiesiems – kvietimai atvykti į apklausą

2006 m. birželio 13 d. surašytas pranešimas apie įtarimą Darbo partijos pirmininkui Viktorui Uspaskichui, išsiųstas šaukimas atvykti į apklausą 2006 m. birželio 23 d. Nurodytu laiku V. Uspaskichas į apklausą neatvyko, nors prokuratūrai atsiuntė raštišką pareiškimą, kuriame nurodė, kad žino, jog yra atliekamas ikiteisminis tyrimas, ir kad jis pasirengęs atvykti.

REKLAMA

2006 m. birželio 22 d. įteiktas pranešimas apie įtarimą Darbo partijos atsakingajam sekretoriui Vytautui Gapšiui. Jam paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

2006 m. birželio 29 d. įteiktas pranešimas apie įtarimą traukiamojo baudžiamojon atsakomybėn juridinio asmens – Darbo partijos – atstovui.

2006 m. liepos 18 d. V. Uspaskicho žmonai įteiktas šaukimas, adresuotas V. Uspaskichui, atvykti į Generalinę prokuratūrą, tačiau nurodytu laiku V. Uspaskichas neatvyko, apie neatvykimo priežastis nepranešė, savo konkrečios buvimo vietos nenurodė. Darbo partijos laikinoji pirmininkė Loreta Graužinienė, apklausta kaip liudytoja, patvirtino, kad jai V. Uspaskicho buvimo vieta nežinoma.

REKLAMA

2006 m. rugpjūčio 23 d. prokuroro nutarimu V. Uspaskichas pripažintas įtariamuoju.

Išduotas Europos arešto orderis

2006 m. rugpjūčio 25 d. Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjas V. Uspaskichui paskyrė kardomąją priemonę – suėmimą. Tą pačią dieną paskelbta tarptautinė įtariamojo paieška, jam išduotas Europos arešto orderis.

2006 m. rugsėjo 15 d. V. Uspaskichas buvo sulaikytas Maskvos policijos, bet pasiprašė politinio prieglobsčio ir iš suėmimo buvo paleistas. Rusijos Federacija priėmė sprendimą atsisakyti tenkinti Lietuvos ekstradicijos prašymą ir įtariamojo neišdavė Lietuvos Respublikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2006 m. spalio 9 d. paskirtas atlikti Darbo partijos ūkinės finansinės veiklos objektų tyrimas.

2006 m. spalio 31 d. Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs V. Uspaskicho gynėjo skundą, jį atmetė ir paliko galioti nutartį skirti suėmimą.

2007 m. rugsėjo 7 d. gauta specialisto išvada dėl Darbo partijos ūkinės finansinės veiklos.

Darbo partijos vedlys atsidūrė areštinėje

2007 m. rugsėjo 26 d. V. Uspaskichas suimtas tarptautiniame Vilniaus oro uoste.

2007 m. rugsėjo 27 d. Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjas, įvertinęs aplinkybę, kad V. Uspaskichas pats grįžo į Lietuvą, kaltinamajam skyrė kardomąją priemonę – namų areštą.

REKLAMA

2007 m. spalio 12 d. apklausos metu tuometinis Darbo partijos pirmininkas K. Daukšys nurodė, kad negali patvirtinti, jog Darbo partija pateikė visus prokurorų reikalautus dokumentus.

2007 m. spalio 15 d. gauta papildoma specialisto išvada dėl Darbo partijos ūkinės finansinės veiklos. Specialistai ilgą laiką negalėjo pateikti savo išvadų, nes Darbo partija vangiai vykdė reikalavimus pateikti visus oficialios Darbo partijos buhalterinės apskaitos dokumentus.

2007 m. gruodžio 14 d. ikiteisminis tyrimas dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo Darbo partijoje ir kitų su tuo susijusių nusikaltimų atskirtas į atskirą tyrimą.

REKLAMA

2007 m. gruodžio 28 d. pradėtas įtariamųjų supažindinimas su surinkta ikiteisminio tyrimo medžiaga. Įtariamųjų ir jų gynėjų prašymu susipažinimo su bylos medžiaga terminas pratęstas kelis kartus.

Byla perduota teismui

2008 m. balandžio 14 d. surašius kaltinamąjį aktą baudžiamoji byla perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.

2008 m. balandžio 29 d. Vilniaus apygardos teismo sprendimu V. Uspaskichui kardomoji priemonė namų areštas pakeista užstatu (1 500 000 litų) ir rašytiniu pasižadėjimu neišvykti.

2008 m. birželio 18 d. Vilniaus apygardos teismas surengė pirmąjį posėdį, kurio metu atsižvelgė į V. Gapšio prašymą ir suteikė jam papildomai laiko susipažinti su bylos medžiaga iki 2008 m. rugsėjo 1 d. Šio posėdžio metu valstybinį kaltinimą palaikantys prokurorai pateikė teismui civilinį ieškinį dėl 6 050 475 litų žalos padarymo valstybei Darbo partijai neteisėtai gavus dotacijas ir kompensaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Civilinius ieškinius šioje byloje taip pat yra pateikę Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (dėl 3 009 043 litų) ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius (dėl 855 347 litų).

2008 m. spalio 13 d. paskirtas teismo posėdis neįvyko, nes susirgo kaltinamoji Marina Liutkevičienė.

Vilkinimo procesas prasidėjo

2008 m. lapkričio 10 d. vykusio teismo posėdžio metu traukiamo baudžiamojon atsakomybėn juridinio asmens atstovas pateikė prašymą grąžinti bylą prokurorui dėl netinkamai surašyto kaltinamojo akto. Kaltinamasis V. Gapšys ir jo gynėjas paprašė pertraukos pasiruošti išsakyti savo nuomonę dėl šio prašymo. Teismas prašymą patenkino.

REKLAMA

2008 m. lapkričio 13 d. paskirtas teismo posėdis neįvyko, nes į teismo posėdį neatvyko kaltinamojo V. Gapšio gynėjas, kuris tuo pat metu dalyvavo kitame teismo posėdyje.

2008 m. lapkričio 26 d. baudžiamasis procesas teismo posėdžio metu buvo negalimas, nes nebuvo gautas Lietuvos Respublikos Seimo sutikimas patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo nariais tapusius kaltinamuosius Viktorą Uspaskichą ir Vytautą Gapšį.

2008 m. lapkričio 27 d. Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras Algimantas Valantinas kreipėsi į Seimą, prašydamas sutikimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narius V. Uspaskichą ir V. Gapšį ir suvaržyti jų laisvę, taikant paskirtąsias kardomąsias priemones.

REKLAMA

2008 m. gruodžio 9 d. Lietuvos Respublikos Seimas sutiko, kad Seimo nariai V. Uspaskichas ir V. Gapšys būtų traukiami baudžiamojon atsakomybėn ir būtų suvaržoma jų laisvė.

Prašymas atmestas

2009 m. sausio 14 d. Vilniaus apygardos teismas atmetė juridinio asmens – Darbo partijos – atstovo lapkričio mėnesį pateiktą prašymą grąžinti bylą prokurorui dėl netinkamai surašyto kaltinamojo akto. Kaltinamųjų gynėjai ir juridinio asmens atstovas pateikė prašymą kreiptis į Lietuvos Konstitucinį Teismą.

2009 m. sausio 15 d. teismo posėdis neįvyko, nes V. Gapšio gynėjas tuo pat metu dalyvavo kitoje byloje.

REKLAMA
REKLAMA

2009 m. vasario 27 d. Vilniaus apygardos teismas priėmė nutartį kreiptis į Lietuvos Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti, ar Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse numatyta juridinio asmens atsakomybė neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Tuo pačiu baudžiamosios bylos nagrinėjimas atidėtas iki bus gautas Konstitucinio Teismo nutarimas.

2009 m. birželio 7 d. Lietuvos Respublikoje įvyko rinkimai į Europos Parlamentą, kurių metu kaltinamasis Viktoras Uspaskichas buvo išrinktas Europos Parlamento nariu, todėl jis Lietuvos Respublikos teritorijoje įgijo tokią pačią asmens neliečiamybę kaip ir Lietuvos Respublikos Seimo narys.

2009 m. birželio 8 d. Konstitucinis Teismas priėmė nutarimą, kuriame išsiaiškino, kad Baudžiamojo kodekso 20 ir 43 straipsniai neprieštarauja Konstitucijai, tad baudžiamojon atsakomybėn gali būti traukiamas juridinis asmuo.

V.Uspaskichui – kardomoji priemonė

2009 m. birželio 26 d. Lietuvos apeliacinis teismas panaikino V. Uspaskichui taikomą kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, todėl šiuo metu jam taikoma tik viena kardomoji priemonė – užstatas, kurio dydis 1 500 000 litų.

REKLAMA

2009 m. liepos 14 d. Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras Algimantas Valantinas kreipėsi į Europos Parlamento pirmininką su prašymu atšaukti V. Uspaskicho teisinį imunitetą bei leisti jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

2009 m. spalio 07 d. Europos Parlamento pirmininkas Jerzy Buzek Europos Parlamento plenarinio posėdžio metu paskelbė apie gautą Lietuvos generalinės prokuratūros prašymą panaikinti V. Uspaskichui neliečiamybę dėl jam iškeltos bylos ir perdavė šį prašymą nagrinėti EP Teisės reikalų komitetui.

2010 m. kovo 17 d. Lietuvos nuolatinė atstovybė Europos Sąjungoje perdavė Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai Europos Parlamento pirmininko laišką su prašymu pateikti papildomus paaiškinimus atskirų Vilniaus apygardos teismo, nagrinėjančio V. Uspaskicho baudžiamąją bylą, priimtų nutarčių priėmimo procedūrinius aspektus.

2010 m. balandžio 16 d. laikinai einantis generalinio prokuroro pareigas Raimondas Petrauskas išsiuntė Europos Parlamentui papildomus paaiškinimus į 2010 m. kovo 17 d. rašte iškeltus klausimus kartu su Vilniaus apygardos teismo pateikta nuomone šiais klausimais.

Panaikinta europarlamentaro neliečiamybė

2010 m. rugsėjo 2 d. Europos Parlamento Teisės reikalų komiteto nariai balsuodami nutarė rekomenduoti europarlamentarams panaikinti Lietuvos atstovo V. Uspaskicho teisinę neliečiamybę.

REKLAMA

2010 m. rugsėjo 7 d. Europos Parlamento nariai balsuodami atėmė teisinę neliečiamybę iš europarlamentaro V. Uspaskicho.

2010 m. rugsėjo 22 d. generalinė prokuratūra gavo 2010 m. rugsėjo 7 d. Europos Parlamento sprendimą atšaukti Viktoro Uspaskich imunitetą ir šį sprendimą perdavė bylą nagrinėjančiam Vilniaus apygardos teismui.

2010 m. spalio 11 d. Vilniaus apygardos teismas sušaukė teismo posėdį, tačiau jame byla nebuvo nagrinėta, nes jame nedalyvavo įtariamojo V.Uspaskicho gynėjas, pateikęs pažymą, kad jis tą dieną sirgo, bei įtariamosios V.Vonžutaitės gynėjas, pranešęs, kad jis tą dieną dalyvauja kitame anksčiau paskirtame posėdyje.

2010 m. gruodžio 21 d. paskirtas teismo posėdis neįvyko, nes jame nedalyvavo įtariamoji V.Vonžutaitė, pateikusi pažymą, kad posėdžio dieną sirgo.

Bylos nagrinėjimo peripetijos

2011 m. sausio 27 d., vasario 17 d., kovo 3 d., balandžio 7 d., balandžio 28 d., gegužės 26 d. paskirti teismo posėdžiai neįvyko, nes juose nedalyvavo kaltinamoji V. Vonžutaitė, pateikusi pažymas, kad nurodytomis posėdžio dienomis ji sirgo.

2011 m. birželio 2 d. Vilniaus apygardos teismas paskyrė kaltinamajai V. Vonžutaitei teismo psichiatrijos ekspertizę, kurios metu turėtų būti nustatyta, ar kaltinamoji pagal savo sveikatos būklę gali stoti prieš teismą, dalyvauti procese bei tinkamai naudotis jai suteikiamomis kaltinamosios teisėmis. Ekspertizė turėtų būti atlikta iki kito teismo posėdžio, kurį numatyta surengti 2011 m. rugsėjo 5 d.

REKLAMA

2011 m. rugsėjo 5 d. Vilniaus apygardos teismo posėdis neįvyko, kadangi nėra gauta teismo psichiatrijos ekspertizės išvada dėl kaltinamosios V. Vonžutaitės.

Vilniaus apygardos teismas yra suplanavęs Darbo partijos bylą nagrinėti kiekvieną savaitę rengiant po vieną posėdį iki 2012 m. liepos mėnesio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų