Valstybinės sveikatos reikalų komisijos, kurią sudaro visų šalies ministerijų atstovai, posėdyje sutarta parengti koordinacinį veiksmų planą Lietuvai ruošiantis perimti JT Europos Ekonominės komisijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro Europos programos „Transportas, sveikata ir aplinka“ estafetę. Tarptautinis seminaras Kaune vyks rugsėjo 24-25 d. Gerąja patirtimi, kaip suderinti transporto, sveikatos ir aplinkos veiksnius, kuriant darnią ir palankią žmogui erdvę dalinsis ekspertai iš Europos regiono. Lietuvos ministerijų, mokslo institucijų bei nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Pasak komisijos pirmininko, Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio, visos ministerijos gali teikti siūlymus, kaip kurti palankią žmonių sveikatai aplinką.
„Visos ministerijos turi arsenalą priemonių, kurias reikia harmoningai panaudoti“, – sakė V.P. Andriukaitis. Ministras taip pat siūlė įtraukti į „Transportas, sveikata, aplinką“ programos renginį Lietuvoje šalies savivaldybes, visuomenės sveikatos biurus. Ministras V.P. Andriukaitis komisijos nariams posėdyje taip pat pristatė šių metų PSO Europos regiono biuro ataskaitą „Socialiniai veiksniai, lemiantys sveikatos netolygumus Europos regione ir keliantys grėsmę nacionaliniam saugumui“. Ministras apgailestavo, kad Lietuvoje vieni žemiausių Europoje moterų ir vyrų sveiko gyvenimo metų ir tikėtinos gyvenimo trukmės rodikliai, didžiausias jaunų vyrų nedarbo lygis.
„Esame absoliutūs lyderiai pagal migraciją tarp ES valstybių. Pirmaujame pagal savižudybes, alkoholio vartojimą ir su tuo susijusių mirčių, chroniškų ligų, transporto įvykių skaičiumi. Didėja traumų kaina Lietuvai. Neauga gimstamumas. Didėja migracija. Taigi koks mūsų pasirinkimas? Ar dirbsime bendrai, išsaugodami gyvybes, įtvirtindami „sveikatos visose politikose“ principą, gražindami pasididžiavimo savo šalimi jausmą? Ar ramiai stebėsime visišką fizinį ir dvasinį tautos išnykimą?“ – retoriškai klausė V.P. Andriukaitis. Ministras priminė, kad ministerijos turi iki birželio vidurio pateikti savo siūlymus padėčiai keisti.
Pasak V.P. Andriukaičio, įvairių ūkio sektorių plėtra dažnai nėra suderinta su sveikos aplinkos išsaugojimo reikalavimais, o priimami sprendimai uždeda papildomą naštą sveikatos sektoriui.
„Gamybiniai komerciniai interesai negali būti iškelti aukščiau žmonių sveikatos klausimų“, – pabrėžė ministras V.P. Andriukaitis.