Prezidentas Valdas Adamkus pasveikino Europos Komisijos (EK) sprendimą suteikti teisę Slovakijai įsivesti eurą. „Tai liudija, kad euro zona išlieka atvira visoms valstybėms, atlikusioms būtinus namų darbus ir pasirengusioms jungtis prie bendros ES valiutos erdvės“, - sakė šalies vadovas.
„Deja, tenka prisiminti, kad Lietuvai, dar 2006 metais buvusiai labai arti šio tikslo, nepavyko žengti paskutinio žingsnio, - pabrėžė V.Adamkus. - Tikiuosi, kad Slovakijos patirtis, įgyvendintas siekis taps rimtu postūmiu Lietuvai imtis ryžtingų priemonių įvesti eurą.“
Šalies vadovas ragina Lietuvos institucijas įvertinti padarytas klaidas ir dėti visas pastangas, kad infliacija dar kartą netaptų kliūtimi eurui. „Slovakijos pavyzdys turi mus sutelkti bendram darbui ir siekiui vykdyti protingą ekonominę politiką, kaip atsvarą pesimistinėms prognozėms apie mūsų perspektyvas įsilieti į euro zoną ir pasinaudoti jos teikiamais pranašumais“, - sakė V.Adamkus.
Gegužės 7 d. EK konstatavo, kad Slovakija atitinka visus reikalavimus, reikalingus euro įvedimui ir gali tapti šešioliktąja euro zonos nare nuo 2009 metų sausio 1 dienos.
Prie euro zonos Slovakija galutinai prisijungs 2009 metų sausio 1 dieną. „Konvergencijos ataskaitoje EK daro išvadą, kad iš visų valstybių kandidačių tik Slovakija atitinka visus reikalavimus, reikalingus eurui įsivesti“ – teigta Europos Komisijos pranešime.
Konvergencijos ataskaitoje įvertinama visų euro zonai nepriklausančių ES valstybių ekonominė bei fiskalinė politika. Tik Didžiajai Britanijai bei Danijai suteiktos teisinės išimtys pasilikti savo nacionalines valiutas, o visos likusios šalys yra įsipareigojusios anksčiau ar vėliau prisijungti prie bendros pinigų sistemos.
2006 metų balandį ir gegužę Lietuvos prašymas priimti į euro zoną buvo atmestas, nurodžius svarbiausią priežastį. Tuometinės Lietuvos Vyriausybės ekonominė politika EK nekėlė pasitikėjimo, kad šalis per artimiausius metus sugebės suvaldyti infliaciją, nepaisant fakto, jog prieš dvejus metus Lietuvos infliacijos rodiklis tik keliomis dešimtosiomis procento neatitiko oficialaus Mastrichto kriterijaus.
Šių metų konvergencijos pranešime EK patvirtina savo įtarimus: kai tik Lietuvos prašymas priimti į euro zoną buvo atmestas, infliacija nenumaldomai pradėjo kilti.
EK konstatavo, jog Lietuvoje – akivaizdūs ekonomikos perkaitimo požymiai, gyventojų iliuzijos nebuvo laiku išsklaidytos. Todėl nepagrįstai išaugo banko paskolų teikimas, tačiau darbo našumo augimas labai atsilieka nuo darbo užmokesčio augimo, dėl ko infliacijos grėsmė neišnyksta.