Dėl lėšų trūkumo nuolat dejuojančiai Lietuvos medicinai veriasi nauja verslo niša – paslaugos pacientams iš Europos Sąjungos (ES) šalių. Vadinamąjį sveikatos turizmą, manoma, paskatins nauja ES direktyva. „Visi užsieniečiai čia važiuos, nes Lietuvos medicina yra aukšto lygio ir visos sritys yra patrauklios“, - tikina Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas. Tiesa, politikai nusiteikę ne taip optimistiškai.
Teigiamai naujos direktyvos atveriamas galimybes vertina dauguma dienraščio „Verslo žinios“ kalbintų gydytojų, ligoninių vadovų. Jų nuomone, medicinos paslaugos Lietuvoje yra tokios kokybiškos ir tokios pigios, kad specialia ES direktyva palengvinus pacientų judėjimą tarp įvairių ES šalių, Lietuvą turėtų užplūsti ligoniai iš Vakarų Europos.
„Medicininėm technologijom ir specialistais mažai kuo atsiliekame. Prioritetas pirmiausiai turėtų būti kardiochirurginės operacijos“, - teigia Lietuvos ligoninių asociacijos prezidentas ir Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Juozas Skirmantas Paukštys.
Anot medikų, užsieniečiams Lietuvoje turėtų būti patrauklios ne tik širdies operacijos, bet ir plastinė chirurgija, sudėtingos odontologinės operacijos.
ES direktyva dėl pacientų teisių į sveikatos priežiūros paslaugas kitose valstybėse narėse (sutrumpintai – Sveikatos priežiūros direktyva) turėtų leisti ES piliečiams gydimuisi ar operacijoms laisvai rinktis bet kokią ligoninę.
„Bendra taisyklė, kad paslaugos yra teikiamos pagal tos šalies tvarką, tačiau pacientui kompensacija mokama pagal tos šalies, kurioje jis yra apdraustas, tvarką ir apimtis. Švedijoje besigydantys lietuviai turėtų apmokėti jų kainomis, o Lietuvoje Valstybinė ligonių kasa jam kompensuotų tiek, kiek gydymas ta technologija būtų įkainotas Lietuvoje“, - sistemą aiškino Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Haroldas Baubinas.
Dėl šios priežasties nei medikai, nei politikai nemano, kad naujoji direktyva gali paskatinti lietuvius gydytis svetur.
Tačiau H. Baubinas nesitiki ir didelio užsienio pacientų antplūdžio Lietuvoje. Jo teigimu, į Lietuvą gydytis bent kol kas važiuos tie užsieniečiai, kurie bent truputį pažįsta šalį, turi čia verslo partnerių.
Anot jo, Lietuva sveikatos turistams nebus itin patraukli ir todėl, kad yra ES pakraštyje. Šiuo požiūriu esą čekams ar vengrams šią sritį plėtoti bus kur kas lengviau.
Tiesa, kol kas neaišku, kada naujoji direktyva įsigalios. Dėl šio dokumento dar bus daug diskutuojama, nors europarlamentarai anksčiau buvo nusteikę ją priimti iki savo kadencijos pabaigos 2009 metų viduryje, rašo „Verslo žinios“.