Likus savaitei iki kadencijos pabaigos skubama pasinaudoti postų teikiamais malonumais: kai kurių komandiruočių darbotvarkėse ekskursijų laikas nusveria skirtąjį oficialiems susitikimams, antradienį rašo dienraštis „Verslo žinios“.
Vytas Navickas, ūkio ministras, lapkričio 10-13 d. su žmona ir dar dviem ministerijos atstovais - Arūnu Keraminu, ministerijos sekretoriumi, ir Kęstučiu Straigiu, Prekybos departamento direktoriumi, - rengiasi vykti į Tel Avivą, Jeruzalę. Vizito tikslas - dalyvauti Izraelio ministro pirmininko surengtoje eksporto ir tarptautinio bendradarbiavimo konferencijoje.
„Yra oficialus gana aukšto rango pakvietimas, tai protokoliniai dalykai“, - kodėl kadenciją baigiančiam ministrui būtina vykti į komandiruotę, aiškina A.Keraminas.
Tiesa, pirmąją komandiruotės dieną ministras parodoje „Israel Gateway 2008“ pabus tik valandžiukę - po to jo ir sutuoktinės laukia pusės dienos ekskursija prie Negyvosios jūros, o vakare - pasivaikščiojimas po Tel Avivo senamiestį bei vakarienė restorane.
Ir antrąją komandiruotės dieną V.Navicko laukia nepernelyg įtempta darbotvarkė - dvi valandos bus skirtos ekskursijai po Jeruzalę. A.Keraminas ir K.Straigis tokios prabangos neturės - jie visą dieną dalyvaus konferencijos sesijose.
Nors garsiai kalbama apie būtinybę taupyti, prieš kadencijos pabaigą komandiruočių gausa pasižymi ir Seimas. Tačiau didelio pasipriešinimo Seimo valdyboje politiniai turistai nesulaukia, nes limitai neišnaudoti, o prasmės taupyti nėra. Gal todėl, pasak dienraščio, praėjusią savaitę Seime nebuvo pritarta siūlymams Statute numatyti, kad užsienio komandiruotėms reikia Seimo Užsienio reikalų komiteto pritarimo.
Darbdaviui net į galvą nešautų siųsti užmegzti kontaktų ar atstovauti įmonei žmogaus, kuris netrukus išeis iš darbo - į skirtumą tarp biudžetinės įstaigos ir privataus verslo atkreipia Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkė Jolanta Petkevičienė.
„Tarnybinės komandiruotės tikslas - tarnybinis. Kadencijos pabaiga, žinoma, neturėtų tapti kliūtimi ministrui nuvykti pasirašyti sutarties ar važiuoti į derybas, kurios ateityje bus naudingos. Tačiau kai didelę dalį komandiruotės laiko užima laisvalaikis, pagrįstai gali kilti abejonių, ar vykstama dirbti, ar ilsėtis“, - svarsto J.Petkevičienė.
Jos nuomone, baugu, kai prasmės taupyti nemato Vyriausybės ar Seimo nariai, tačiau komandiruotes reguliuojančių teisės aktų užtenka, o moralės srities - nesureguliuosi.