„Tvarkiečio“ Valdo Vasiliausko parengtu raštu klausiama, ar ikiteisminio tyrimo duomenys paskelbti su prokuroro, kuris vadovavo Specialiųjų tyrimų tarnybos atliekamam tyrimui, žinia; taip pat, jei ikiteisminio tyrimo duomenys paskelbti be prokuroro rašytinio sutikimo, ar tai nėra pagrindas pradėti tyrimą dėl ikiteisminio tyrimo duomenų atskleidimo.
Taip pat generalinio prokuroro klausiama, ar atliekamas tyrimas dėl pareigūnų galimai nutekintos informacijos apie „Lietuvos ryto“ vyriausiojo redaktoriaus ir akcininko Gedvydo Vainausko sulaikymą, kuris buvo nufilmuotas ir paskelbtas žiniasklaidoje.
Taip pat klausiama, kodėl Antikorupcijos komisijai prokuroras perdavė visą medžiagą, susijusią su kriminalinės žvalgybos atliktais pokalbių įrašais – kokiu tikslu tai buvo atlikta, ar dėl šio fakto atliekamas tyrimas. Prokurorai antradienį paskelbė nutraukiantys tyrimą, kuriame aiškinosi galimą neteisėtą poveikį rengiant Vyriausybės nutarimą dėl kurortinių zonų panaikinimo, o situaciją Druskininkuose tyrusi Antikorupcijos komisija šį nutarimą gavo kartu su pokalbių stenogramomis.
Sprendimą priėmė prokuroras
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas liberalas Vitalijus Gailius pažymi, kad sprendimą paviešinti tyrimo medžiagą priėmė prokuroras, ir tą padarydamas, pasak parlamentaro, pasielgė ne tik teisėtai, bet ir teisingai. V.Gailius taip pat atkreipia dėmesį, kad visa medžiaga yra prokuroro nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą, kuris buvo pristatytas viešai.
„Mūsų komisija gavo nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, baudžiamosios bylos mes neturėjome. Prokurorai užvakar priėmė sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą ir paviešinti ikiteisminio tyrimo duomenis. Netgi nenutraukto ikiteisminio tyrimo duomenis viešinti gali tik bylą tiriantis prokuroras, jei tai nėra informacija apie nepilnamečius, neįgalius ir nukentėjusius asmenis. Prokuroras gali viešinti tuos duomenis, kuriuos jam atrodo, kad galima viešinti, ir tai daroma kasdien, ir taip patenkinamas viešasis interesas, žmonių teisė žinoti“, – BNS sakė V.Gailius.
„Kiek aš mačiau pacituotas prokuratūros nutarime pokalbių išklotines, neradau nei vieno žodžio, kuriuo būtų pasikėsinta į privatų asmens gyvenimą, buvo kalbama tik apie viešą gyvenimą, viešus sprendimus ir valstybės valdymą. Net neabejoju, kad prokuroras pasielgė teisingai ir sąžiningai, ir kaip pilietis džiaugiuosi už tokį prokuroro atsakingą, pasvertą ir teisingą sprendimą informuoti visuomenę, kaip ir kokiomis priemonėmis valdoma valstybė, o valstybė visgi valdoma dar labai aktyviai vadovaujantis telefonine teise“, – sakė Antikorupcijos komisijos vadovas.
Seimo statutas numato teisę Seimo nariams raštu pateikti klausimus ministrams ar valstybės institucijų vadovams, išskyrus teisėjus. Į iš anksto raštu gautus klausimus atsakoma Seimo sesijos metu, kiekvieną antradienį per Vyriausybės pusvalandį. Seimo sesija prasidės kitos savaitės ketvirtadienį.