• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar prie Seimo mitinguoti dėl kasos aparatų ir kitų valdžios sprendimų išvyko ir apie tūkstantis panevėžiečių. Nors Vyriausybės atstovai mitinge nepasirodė, piketuotojai teigia nesirengiantys nuleisti rankų ir protestuosiantys net Briuselyje.

REKLAMA
REKLAMA

Iš Panevėžio į Vilnių mitinguoti išvyko dvylika autobusų – devyni dideli ir trys mažesni, – pilnų turgaus prekybininkų ir jiems prijaučiančių asmenų. Dalis jų vyko savu transportu. Aktualiausia mitinguotojų keliama problema – greitai planuojami įvesti kasos aparatai prekiaujantiesiems maistu dengtose turgavietėse. Tačiau jų palaikyti važiavo ir prekiaujantieji lauke.

REKLAMA

Tikėjosi dėmesio

Pasak Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Panevėžio skyriaus pirmininkės Dalės Širmulienės, tikimasi, kad valdžia atkreips dėmesį ir pavyks susikalbėti. Jos teigimu, tiek prekiautojams maistu, tiek pramoniniam sektoriui kasos aparatai būtų trukdis. Moters teigimu, prie jų prisijungė ne vien kiti prekiautojai, bet ir pirkėjai, pensininkai, aplinkinių rajonų gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA

D. Širmulienės teigimu, dabar nemažai kalbama apie kasos aparatus, tačiau dar vis tiek daug neaiškumų. Turgaus prekiautojai dirba ne kasdien. Tad nėra aišku, kas tuomet saugotų kasos aparatus. Galų gale, nėra aišku, kur dėti kasos aparatą, nuėjus nusiplauti rankų.

„Važiuojame ne triukšmauti ir bartis, o kad valdžia atkreiptų dėmesį“, – sakė ji.

Nesusigaudo ir mokyti?

„Valdžia, nemokėdama sutvarkyti pasienio, smaugia smulkiausią grandį“, – piktinosi prekybininkas, Panevėžio centrinės turgavietės tarybos narys Gediminas Freitikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, kasos aparatai neįrodo produkto kilmės. Be to, valdžia, deklaruojanti norą palengvinti verslo naštą, vietoj vieno dokumento reikalaus penkių šešių.

Prekybininkas piktinosi, kad valdžia žadėjo priimti reikiamus dokumentus, susijusius su kasos aparatais, tačiau nieko nepadarė. Tad išeitų, kad pagal dabartinę tvarką prekybininkams reikėtų steigti įmonę, samdyti buhalterę ir pan. Smulkų verslininką stebina ir valdžios kalbos, esą naudotis kasos aparatais bus lengva. Jo teigimu, neretai taip sakoma ir apie automobilio vairavimą, tačiau kažkodėl to reikia rimtai mokytis.

REKLAMA

„Žmogus paspaus ne tą mygtuką, kas tada?“ – klausė G. Freitikas.

Jo manymu, įvedus kasos aparatus, turguje nebedirbs apie 50 procentų žmonių.

Kad dėl naujos tvarkos daug kas neaišku, sakė ir Žmogaus teisių asociacijos atstovas Petras Storasta. Jo teigimu, sprendime sunku susigaudyti ir aukštąjį išsilavinimą turinčiam žmogui, o ką jau kalbėti apie mažiau išsilavinusį žmogų – esą sakinys prieštarauja sakiniui.

REKLAMA

Daržovėmis prekiaujanti Reda Šukienė taip pat teigė važiuojanti mitinguoti dėl kasos aparatų. Kol kas jai jų nereikia, tačiau moterį baugina kalbos apie kasos aparatų įvedimą visiems.

Turgus ne prekybos centras

Pramoninėmis prekėmis prekiaujantis ponas Evaldas į Vilnių tvirtino važiuojantis prastos nuotaikos. Jo teigimu, valdžia jau yra užsiminusi, kad kasos aparatų reikės ir kitiems prekiautojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žiemą užpusto po kelis kartus, o vasarą dirbame būdelėse, kuriose 40 laipsnių karščio. Kaip padirbti su jais“, – stebėjosi jis.

Pono Evaldo teigimu, jei žmonės prašo, jis ir dabar išrašantis pirkimo dokumentus, tačiau jei tektų dirbti kasos aparatu, dalis pirkėjų greičiausiai nueitų apsipirkti kitur.

REKLAMA

„Čia ne „Maxima“, kur vis tiek tenka laukti. Kol pildysiu popierius, žmogus nueis pas kitą“, – sakė jis.

Tačiau jis teigė turintis vilties, kad valdžia atsižvelgs į žmonių prašymus.

„Tragiška būtų, jei įvestų kasos aparatus“, – mano ponas Evaldas.

Jo teigimu, tektų kelti kainą, jie taptų mažai konkurencingi. Pasak prekybininko, dabar kojinės kainuoja 3 litus, o dėl papildomų išlaidų už jas gali tekti prašyti keturių. O stambieji verslininkai, perkantys dideliais kiekiais, galės numušti kainas ir užsidirbti.

REKLAMA

Iškratė dar prieš Vilnių

Viešąją tvarką mitinge palaikė apie 600 pareigūnų. Šį kartą, baimindamiesi galimų išpuolių, rimtai ruošėsi ir mitinguotojai. Mitingo organizatoriai buvo pasamdę saugos tarnybą, kiekvienas autobusas turėjo asmenį, atsakingą už organizavimą mitingo metu, imtasi ir kitų priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, pasak G. Freitiko, policija dar prieš Vilnių stabdė visus į mitingą važiuojančius autobusus ir tikrino, ar jie nesiveža draudžiamų daiktų.

„Policija pasitiko prieš Vilnių, kratė autobusus, o kai kurių visiems keleiviams reikėjo net išlipti“, – pasakojo prekybininkas.

Nors skelbta, kad mitinge dalyvavo apie 5–6 tūkstančius žmonių, tačiau panevėžietis tuo abejojo. Jo manymu, būta gerokai daugiau. Esą, kol visi stovėjo aikštėje, neatrodė daug, tačiau kai patraukė prie savo autobusų, atrodė, kad minia didelė. Prekybininkas apgailestavo, kad nė vienas valdžios vyras mitinge taip ir nepasirodė, tik reiškėsi kai kurios partijos ir išėjo keli Seimo nariai. G. Freitikas mano, kad žmonės mitinguotojus palaikė, nes su plakatais grįžtantiesiems į autobusus važiuojantys automobiliais signalizavo šviesomis ar garso signalais, mojavo.

REKLAMA

Žada badauti

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovė Zita Sorokienė džiaugėsi, kad žmonės vieningi. Ji taip pat manė, kad dalyvavo nuo 12 iki 15 tūkstančių žmonių, nes vien autobusų suvažiavo apie 100, o dar buvo atvykusių ir nuosavais automobiliais.

„Žmonės išsidėstė įvairiose teritorijose, nes netilpo į numatytas aikšteles“, – grindė ji savo nuomonę.

REKLAMA

Tiesa, savo bėdas jie galėjo išsakyti ne valdžios atstovams, priėmusiems tokius sprendimus, o „valdžios portretams ant plakatų“, nes nė vienas Vyriausybės atstovas taip ir nepasirodė.

„Labai gaila, kad gyvename demokratiškoje valstybėje, bet elgiamasi nedemokratiškai. Būtų atėję ir išgirdę žmonių nuomonę“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Asociacija rengia rezoliuciją iš dešimties punktų, ją neš Vyriausybei. Tuomet tikimasi sėsti prie bendro stalo, sudaryti darbo grupę. Jei nebus atsižvelgta į reikalavimus, pasak Z. Sorokienės, bus badaujama. Be to, smulkieji verslininkai palaikys ir profesines sąjungas, mitinguosiančias sostinėje po kelių savaičių. Taip pat būtų planuojamos protesto akcijos Briuselyje prie Europos Parlamento arba Europos Komisijos. Jos teigimu, Vyriausybė gali ignoruoti asociaciją, kitus atstovus, bet neturi teisės taip elgtis su savo žmonėmis. Vadovės teigimu, kol kas viskas, ką kalba valdžia, tėra akių dūmimas, nes jokia tvarka, kaip žadėta, turinti palengvinti verslininkų darbą su kasos aparatais, taip ir nėra parengta.

Daiva SAVICKIENĖ

panbalsas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų