Po Naujųjų metų Šiaulių miesto mokyklas lankantys vaikai už maistą mokyklų valgyklose mokės daugiau. Šiuo metu antkainis maistui yra 10, o kitąmet gali šoktelėti net iki 40 proc. Padidinę maisto kainas, valdininkai tikisi gauti lėšų valgyklų darbuotojų etatams išlaikyti. Tėvai stveriasi už galvų, o mokyklos, galinčios nemokamai vaikus girdyti pienu ir maitinti vaisiais bei daržovėmis, atsikalbinėja ir nenori dalyvauti ES finansuojamose programose.
Smūgis tėvams
Šiaulių mokyklų vadovų susitikime Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius išdėstė, kad mokyklų valgyklose nuo kitų metų antkainis už maistą gali būti didesnis 40 proc. Esą už gautus papildomus pinigus mokyklų valgyklose gali būti įkurtas naujas etatas, nes šiuo metu valgyklų darbuotojų krūviai yra milžiniški. Gavus papildomų lėšų, iš biudžeto nereikėtų skirti pinigų valgyklų darbuotojų algoms.
Maisto antkainį turėtų sumokėti vaikų, kurie negauna nemokamo maitinimo, tėvai. Tiems vaikams, už kurių nemokamą maitinimą sumoka valstybė iš šalies biudžeto, antkainis nedidėtų.
Kyla klausimas – kuo miesto valdžiai nusikalto dirbantys, pašalpų neprašantys ir vaikus gebantys į mokyklas leisti tėvai? Juk neretai menkas atlyginimas vos litu viršija ribą, kad tėvai galėtų gauti įvairias kompensacijas už komunalines paslaugas ir nemokamam vaikų maitinimui ugdymo įstaigose. Ar mokyklas lankančių vaikų tėvai gali rasti atliekamų litų, kad „atlaikytų“ kylančias kainas? Juk tai reiškia, kad tėvai ne tik mokės daugiau už savo vaikų maistą, bet, mokėdami mokesčius, sumokės ir už vargingiau gyvenančių šeimų vaikų maistą.
Mokytojai sako matantys, kad neretai tie vaikai, kurie mokyklose gauna nemokamus pietus, tikrai nebadauja. Badaujantis vaikas suvalgytų visa, kas ant stalo padėta. „Palieka vaisius, nepaliestus patiekalus. Maždaug trečdaliui vaikų nemokamas maitinimas tikrai skiriamas be reikalo. Susitvarko tėvai popierius, o su „mersais“ vaikus į mokyklas atveža. Na, nežinome, kokia reali padėtis šeimoje, bet tokius faktus pastebime“, – sakė vienos iš miesto mokyklų direktorė.
„Paskambino mama, kurios vaikas gauna nemokamą maitinimą, ir įspėjo, kad vaikas į mokyklą kelias dienas neatvyks – jie atostogauja Ispanijoje. Nemokamas maitinimas dažnai būna skiriamas nebūtinai tiems, kuriems jo iš tikrųjų reikia“, – kalbėjo pradinių klasių mokytoja.
Išlaikyti etatus – tėvų rūpestis?
Nemokamus pietus Šiaulių mokyklose gauna per penkis tūkstančius vaikų. Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 525 Lt. Jei šeimos pajamos vos litu didesnės, vaikai mokyklose maistą perka.
Šiuo metu pradinuko pusryčiams ir pietums tėvai per 20 dienų išleidžia apie 150 litų. Jei maisto mokyklose antkainis šoktelės 50 proc., vaiko pusryčiai ir pietūs kainuos per 200 Lt.
„Tikrai nebepirksiu maisto. Įdėsiu į dėžutę sumuštinių, nes neišgalėsiu tiek sumokėti. Auginame du vaikus, maisto kainos kyla lyg ant mielių, algos nedidėja. Tai būtų skaudus smūgis šeimos biudžetui“, – „Šiauliai plius“ teigė mama.
Mokyklų direktoriai, susitikdami su V. Damulevičimi, išsakė savo nuogąstavimus dėl numatomo maisto mokyklose branginimo. Dauguma tam nepritaria. Sprendimo projektui dar turi pritarti Savivaldybės taryba.
Šiaulių Salduvės progimnazijos direktorė Natalija Kaunickienė teigia nepritarianti maisto branginimui mokyklose. Jos nuomone, akivaizdu, kad politikai antkainį padidins, bet gal ne 50 proc., o mažiau.
Ragainės progimnazijos direktorė Dinara Vitkuvienė sako, kad šiuo metu per mėnesį iš 10 proc. antkainio valgykla užsidirba apie tūkstantį litų. Pagal įstatymą uždirbtas lėšas galima naudoti tik valgyklos reikmėms, tad pinigai būna panaudojami įrangai atnaujinti, indams nupirkti. „Jei padidinus antkainį lėšos bus skiriamos darbuotojų algoms, nebeturėsime iš ko nupirkti indų. Aps-kritai neaišku, kiek vaikų išgalės maitintis mokyklose, kai maitinimas pabrangs. Ar bus surinkta tiek lėšų, kiek reikėtų algoms?“ – svarstė direktorė.
Vis dėlto mokyklų vadovai sako, kad yra nesąžininga atsakomybę dėl skylėto miesto biudžeto užkrauti ant dirbančių tėvų pečių. Ar tėvai turi nukentėti finansiškai todėl, kad biudžete trūksta lėšų mokyklų darbuotojų atlyginimams? Gal tėvams ateityje teks dar ir mokėti algas mokytojams?
Nemokami produktai – nauda ir rūpestis
Šiaulių mokyklos turi galimybę moksleivių racioną nemokamai papildyti pieno produktais ir vaisiais bei daržovėmis, tačiau tuo naudojasi vos trečdalis mokyklų. Vaiko teisių kontrolierei pasidomėjus, kodėl mokyklos vengia dalyvauti Europos Sąjungos finansuojamoje programoje, šiauliečių mokyklų argumentai Savivaldybei pasirodė neįtikinami.
Salduvės vidurinė mokykla ne vienerius metus dalyvauja Europos Sąjungos vykdomose programose, skatinančiose sveikesnę vaikų mitybą: vaikai nemokamai gauna pieno produktų, kurių porcijos vertė – 1,15 lito, ir 200 gramų vaisių ar daržovių. Tai galėtų daryti visos mokyklos – abi programos yra nemokamos.
Deja, iš 32 Šiaulių mokyklų programoje vaisiams ir daržovėms gauti dalyvauja dešimt, o pieno produktams – tik aštuonios. Vaiko teisių kontrolierei pasidomėjus, kodėl yra tokia situacija, mokyklos išdėstė įvairius motyvus. Nors mokyklų administracijos pripažįsta, kad vaikai programas mėgo, jų buvo atsisakyta.
Monika Danielė, Ragainės progimnazijos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, teigė, kad pradinukai noriai valgė pieno produktus, gėrė jį, bet programos nebevyksta mokyklose dėl... didelio popierizmo. Anot M. Danielės, iš pradžių programų rengėjai teigė, kad reikės vienos ataskaitos, o paskui teko pildyti krūvą jų ir prisiimti atsakomybę, jei ataskaitų laiku nepateiktum.
Ragainės progimnazijos direktorė D. Vitkuvienė sakė, kad darbuotojai, pildančiai ataskaitas, suklydus ji sulaukusi grasinimų baudomis. Baudos – net 5-10 tūkst. litų. Mokyklai tai būtų pragaištinga. „Kartą pagąsdino, kitą – išsigandau. Ieškome kitų būdų, kaip vaikams nemokamų produktų gauti“, – sakė direktorė.
Salduvės mokyklos direktorė N. Kaunickienė sako, kad jos vadovaujamos mokyklos darbuotojai nesiskundžia dideliu popierizmu, nė karto nesulaukta ir įspėjimų dėl ataskaitų netinkamumo. „Patys mokyklos darbuotojai sugalvojo pasinaudoti tokia ES parama“, – teigė ji.
Atsisakymo motyvų yra ir daugiau: mokyklų atstovai teigia neturintys sandėlio produktams, per mažai darbuotojų maistui dalinti, teigta, kad vaikai nenori sveikiau maitintis.
Šiaulių miesto savivaldybės administracija tokius argumentus vertina kaip atsikalbinėjimą ir nenorą dirbti. Viktoras Strups, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, sako, kad pirmiausia reikia dirbti, o iškilus problemoms tobulinti darbą. Savivaldybė žada ieškoti priemonių, kaip motyvuočiau paraginti įstaigas naudotis šiomis programomis.
Šiaulių vaikams per metus numatyti 2 mln. litų pieno produktams ir 800 tūkst. litų vaisiams ir daržovėms pirkti.
Oksana LAURUTYTĖ