Profesionalių teatrų festivalio „Žaldokynė" kulminacija tapo paskutinioji jo diena. Į Biržus garsinančios meno fiestos uždarymą atvyko legendinė teatro asmenybė, „Žaldokynę" prieš 60 metų pastačiusio režisieriaus Boriso Dauguviečio dukra Galina Dauguvietytė, o Jaunimo teatras parodė didelio populiarumo Lietuvoje sulaukusį naujausią J. Vaitkaus režisuotą spektaklį - P. Vaičiūno „Patriotai".
Galina Dauguvietytė: „Mačiau daugybę pasaulio kurortų, tačiau niekur man nebuvo gera taip, kaip Biržuose - mano vaikystės Astravo dvare, mano tėviškėje".
Padėkos ir linkėjimai
Sekmadienį finišavo XII - asis profesionalių teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas". Tradicinį, tačiau savo reikšme neeilinį mūsų krašto renginį savo apsilankymu pagerbė aktorė ir režisierė Galina Dauguvietytė.
„Mačiau daugybę pasaulio kurortų, tačiau niekur man nebuvo gera taip, kaip Biržuose - mano vaikystės Astravo dvare, mano tėviškėje", - kalbėjo 81 - ąjį gimtadienį atšventusi garsiojo režisieriaus Boriso Dauguviečio dukra, linkėjusi biržiečiams mylėti ir puoselėti savo kraštą. Ji džiaugėsi šeštadienio naktį galėjusi aplankyti atkurtą tėviškę, kurios atgimimas jai buvęs vienas iš gyvenimo uždavinių.
Teatro legenda tapusi Galina Dauguvietytė priminė, kad kovo 19 dieną Vilniuje bus švenčiamas „Žaldokynės" gyvavimo scenoje 60 - metis ir linkėjo, kad biržiečių festivalį taip pat žiūrėtų kelios kartos.
Biržų rajono meras Regimantas Ramonas dėkojo visiems festivalio organizatoriams ir dalyviams, o garbiajai viešniai įteikė biržiečių kūrinius - dailininko Kęstučio Preidžiaus paveikslą ir rašytojo Petro Skodžiaus knygą.
Viceministras Gintaras Sodeika Kultūros ministerijos vardu dėkojo biržiečiams „už akciją, kurios metu sklinda teatro šviesa" ir linkėjo, kad laikas iki kito festivalio neprailgtų.
Panevėžio apskrities viršininko administracijos Kultūros, sporto ir turizmo skyriaus atstovė Raimonda Valaitienė perdavė viršininkės Gemos Umbrasienės sveikinimą ir priminimą, jog „Žaldokynės" autorius Borisas Dauguvietis buvo ir pirmasis apskrities viršininkas. RValaitienė įteikė Padėkos raštą Biržų kultūros centro direktoriui Romui Lesevičiui, kalbėjusiam, kad šiuo apdovanojimu jis turintis pasidalyti su tais, kurie padėjo rengti festivalį.
Biržų kultūros centro Padėkos raštais, P. Skodžiaus knygomis ir gėlėmis buvo apdovanoti festivalio rėmėjai.
Paskutinįjį festivalio spektaklį pristatęs Jaunimo teatro režisierius Jonas Vaitkus kalbėjo apie sąžinės stoką ir kvietė gyventi taip, kad viduje nebūtų gėda dėl to, ką darome. Jo režisuotą spektaklį „Patriotai", kuriame sukoncentruotos pseudotariotizmo, veidmainystės, apsimetinėjimo, vartojimo ir pinigų besotystės temos, biržiečiai žiūrėjo susižavėję. Dar 1926 metais pasirodžiusi P. Vaičiūno pjesė režisieriaus J. Vaitkaus valia tapo kūriniu, parodžiusiu mūsų dienų visuomenės „karštinę".
Po spektaklio festivalio organizatoriai ir rėmėjai galėjo pabendrauti su režisieriumi, žinomais aktoriais - Rolandu Kazlu, Asta Baukute, Antanu Šurna, Andriumi Bialobžeskiu ir kitais spektaklio kūrėjais. Dažniausiai užduotas klausimas - ar „Patriotus" biržiečiai galės dar kartą išvysti pavasarį.
Per festivalio uždarymą spektaklį „Patriotai" pristatęs režisierius Jonas Vaitkus kvietė gyventi taip, kad nebūtų gėda dėl to, ką darome.
Festivalio statistika
Biržų kultūros centro renginių organizatorės Jautros Žaldokaitės pateiktais duomenimis, šiais metais profesionalių teatrų spektaklius matė apie 3900 žiūrovų. Visi bilietai buvo išpirkti, o spektakliai vyko pilnutėlėse salėse. Biržiečiai teatrų bilietams išleido 55600 litų. Visi surinkti pinigai atiduoti teatrų kolektyvams.
Festivalio metu vaidino 68 aktoriai, dekoracija statė, aktorius grimavo, spektaklius apšvietė, garsino 91 aptarnaujantis darbuotojas iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio ir kitų miestų. Vietoje planuotų 7 spektaklių biržiečiai ir svečiai išvydo 9.
Dėl aktorių ligos Kauno dramos teatras vietoje planuotos dramos „Visi mano sūnūs" vaidino dvi vienaveiksmes komedijas. Kultūros centro duomenimis, pakeistų spektaklių nepanoro žiūrėti tik viena moteris - bilietą ji grąžino į kasą.
Alfreda Gudienė