Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo atsakymas Lietuvos prezidentei akivaizdžiai rodo, jog Dalia Grybauskaitė šalies užsienio politiką iš principo suka teisinga kryptimi. Tačiau gal dėl nepatyrimo ar baimės viešumoje pasirodyti mažesne popierine patriote nei kurie buvę buvusių vyriausybių politiniai rėksniai, prezidentė tarpvalstybinių santykių erdvėje konstruodama ,kokybiškai naują daiktą’, deja, neišvengė ir kai kurių taktinių klaidų. Už kurias, žinia, teks sumokėti. Ir su kaupu: tiek viešojoje erdvėje – politiškai, tiek ir labiau žemišką – nerealizuotų ekonominių interesų kainą. 

Kaip matyti iš Rusijos prezidento laiško turinio, Rusija Lietuvai atsakė labai pagarbiai ir oriai. Iš esmės davė tokį bendradarbiavimo toną, koks palaikomas tik tarp labai gerų kaimynų ar didžiųjų valstybių.

Tačiau ką tai reiškia konkrečioje situacijoje? Ne laiku (pažeidžiant elementariausius terminus) ir ne vietoje mūsų prezidentės išsiųstas kvietimas Rusijos prezidentui bei to kvietimo nediplomatiškas bei viešas ,apstatymas' išankstinėmis sąlygomis bei ,egzaminu’ – Rusijos Prezidentui leido politiškai absoliučiai legaliai ir diplomatiškai grakščiai atsisakyti atvykti su pirmu oficialiu vizitu į Vilnių.

Kita vertus, pasinaudodamas puikia proga, Medvedevas išsakė Grybauskaitei ir Lietuvai draugiškų palinkėjimų, šiltų žodžių bei siūlydamas draugystę jau savo ruožtu pakvietė Lietuvos prezidentę atvykti į Kremlių. Tačiau savo kvietimo apdairiai nesusaistė jokiais egzaminais ar apribojimais laike bei erdvėje. Pakvietė tiesiog beveik kaip karalienę: ,Jums patogiu laiku'.

REKLAMA

Kaip matome, pakvietimo turinys ir forma taip suredaguoti ir nudailinti, jog atmesti tokį kvietimą galėtų tik kokie čiabuviai, bet ne civilizuota besivadinanti tauta. Vadinasi, Grybauskaitei su vizitu vykti į Maskvą teks. Nori ar nenori. Nors Medvedevas jos egzamino ir ,neišlaikė’ – į Vilnių neatvyks. O tai reiškia, kad iššifravus diplomatinę kalbą bei gestus, kurie viešojoj tarptautinėj erdvėj dažniau reiškia daugiau nei tiesmuka retorika, žvelgiant iš tarpvalstybinio ideologinio, bendros istorijos skirtingo traktavimo fronto pozicijų, Grybauskaitė, kaip ir ankstesni Lietuvos vadovai-prezidentai – Landsbergis, Brazauskas, Adamkus – ir toliau vyks ,atsiskaityti' į Maskvą. Tokiu būdu, dėl Prezidentūros tarnybos nepatirties bei nesusigaudymo, ir matyt, kai kurių URM pareigūnų nenoro ar tiesiog nerangumo, Lietuvos – Rusijos santykiuose ir toliau bus išlaikyta imperijos ir dominijos politinių santykių ideologinė regimybė, kada dominijų valdytojai, karaliai ar prezidentai pirmi vyksta ,atiduoti' vizitus buvusios imperijos valdovams.


Rašyti komentarą...
J
Jules
2010-02-18 13:31:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
“Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo atsakymas Lietuvos prezidentei akivaizdžiai rodo, jog Dalia Grybauskaitė šalies užsienio politiką iš principo suka teisinga kryptimi. Rusija Lietuvai atsakė labai pagarbiai ir oriai. Iš esmės davė tokį bendradarbiavimo toną, koks palaikomas tik tarp labai gerų kaimynų ar didžiųjų valstybių. Pakvietė tiesiog beveik kaip karalienę: ,Jums patogiu laiku' ” – taip, suka teisinga kryptimi, kaip ir 1939 metais – grąžina, atseit, Vilnių, bet pasiima visą Lietuvą, norėdama apsaugoti nuo Vokietijos ir apginti liaudį nuo “buržujų”. Gaus ir dabar tariamų nuolaidų ir malonių, bet į Maskvą teks vykti, o vėliau ir viską prarasti, ar ne? Kas tai: naujos tragedijos pradžia ar farsas? Juk vyksta intelektualinis – informacinis, ekonominis karas ir Mažeikių Nafta jau Rusijos laimėta. Belieka tik tai patvirtinti LR Prezidentei Maskvoje – Kremliuje.
Atsakyti
0

S
Skaitytojas Autoriui
2010-02-18 14:34:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei vadini savo tevyne rusijos dominija tai esi visiskas asilas. Jei pasikapstes po kelis politiku reveransus padarai isvada, kad lietuva yra rusijos valda (bandau isversti zodi dominija) tai neturi supratimo nei apie politika nei apie teise. Nerasyk daugiau tokiu straipsniu su tokiais pavadinimais, jei nenori kad tave vadintu asilu. Tavo nuomone: ka? Lietuvos prezidenta skiria medvedevas, o seima putinas, o gal jie raso rusijos dumai ataskaitas ar klauso nurodymu? Tavo straipsnio pavadinimas zeidzia kiekviena normalu lietuvi.
Atsakyti
0

S
Skaitytojas Autoriui
2010-02-18 14:39:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Atsiprasau, pamirsau pridurti - uzsidek raudonus sportbacius, jie tau tiks prie zalio salikelio. Aciu.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų