tv3.lt sokiu laika tango manai

tv3.lt sokiu laida tango manai

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dingstantys meistrai, padarytos klaidos, neatlikti darbai ir permokėti pinigai – su šiomis problemomis susiduria daugelis norinčių įsirengti arba paprasčiausiai atsinaujinti nuosavą būstą.  Kaip išvengti tokių „meistrelių“ ir apsisaugoti nuo nekokybiškų paslaugų? Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento nuomone, svarbiausia – aiškūs išankstiniai susitarimai ir legalus darbo įteisinimas.

Dingstantys meistrai, padarytos klaidos, neatlikti darbai ir permokėti pinigai – su šiomis problemomis susiduria daugelis norinčių įsirengti arba paprasčiausiai atsinaujinti nuosavą būstą.  Kaip išvengti tokių „meistrelių“ ir apsisaugoti nuo nekokybiškų paslaugų? Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento nuomone, svarbiausia – aiškūs išankstiniai susitarimai ir legalus darbo įteisinimas.

REKLAMA

„Esame susidūrę su atveju, kai žmogus apsimetinėja, kad yra meistras, o iš tikrųjų jokio išsilavinimo statybų sektoriuje neturi. Dažnai sugadina medžiagas, darbai buvo atlikti itin nekokybiškai. Kai paprašėme taisyti klaidą, netgi grasino susidorojimu“, – tokią siaubo istoriją tv3.lt pasakojo Kaune gyvenantis Lukas (vardas pakeistas – aut. past.).

Kita su portalu kalbėjusi skaitytoja Vilma (vardas pakeistas – aut. past.) taip pat dalinasi bloga patirtimi su internete rastu vietiniu meistru, pažadėjusiu darbus atlikti per kelias dienas, bet galiausiai dingusiu kaip į balą.

REKLAMA

„Iš pradžių prašė avanso, tik grynais pinigais. Kai galiausiai pavyko susitarti, kad pinigus pervesime tik su sąskaita faktūra, po avanso gavimo darbai praktiškai stojo. Darbai buvo nukeliami, o galiausiai atsisakius paslaugų, kas buvo spėta padaryti buvo padaryta su broku, labai nekokybiškai“, – teigia skaitytoja.

REKLAMA

Lukas ir Vilma tikrai nėra vieninteliai susiduriantys su nekokybiškas paslaugas teikiančiais meistrais. Internete galima rasti daugybę nusiskundimų įvairiomis remonto ir apdailos paslaugas teikiančiomis įmonėmis.

LSA prezidentas Dalius Gedvilas pripažįsta, jog žemi kokybės standartai bei nelegalus darbas iš tikrųjų yra visiškai reali ir nuolatos auganti problema, o prie viso to prisideda ir statybų rinkoje įsitvirtinęs „šešėlis“.

„Šiandien butų įrengimo ir remonto darbų rinkoje turime didžiulį „šešėlį“, nes apdailos darbų užsakovai dažniausiai yra fiziniai asmenys“, – aiškina D. Gedvilas.

REKLAMA

Meistro kompetencijas galite patikrinti tiesiog telefone

D. Gedvilas pripažįsta, kad norėdami džiaugtis pasirinkto meistro atliktu darbu, paslaugas užsisakantys žmonės turėtų ir patys skirti daugiau laiko jo paieškoms ir būtinai įsitikinti, kad specialistas darbus atlieka legaliai. Tam, pasak LSA prezidento, gali padėti vadinamoji statybininko, arba kitaip – STATREG, kortelė.

„Kortelė yra kokybiško ir legalaus darbo garantas, kuomet pasamdytas specialistas tikrai puikiai išmano savo amatą“, – portalui dėsto D. Gedvilas.

REKLAMA
REKLAMA

Tokioje statybininko kortelėje yra kaupiama visa informacija apie darbuotoją: darbo laiko apskaita, darbovietė, turimų kompetencijų patvirtinimas, naudojamų įrankių ir medžiagų apskaita.

Pasak D. Gedvilo, tai vienas geriausių įrodymų, kad tokią kortelę turinčio meistro atlikti darbai tikriausiai atitiks ir jūsų lūkesčius.

„Kortelė yra išduodama tik turint bent vieną patvirtintą statybos kompetenciją.

Jeigu Jūs turite išmanų telefoną ir turite atsisiuntę QR apps programėlę, visada galite perskaityti STATREG kortelėje įrašytas darbininko kompetencijas“, – kaip reikėtų patikrinti kortelėje esančią informaciją aiškina D. Gedvilas.

REKLAMA

Jo nuomone, nelegalus darbas ir noras kuo daugiau sutaupyti yra pagrindinės problemos, dėl kurių žmonės galiausiai lieka nusivylę užsakyto meistro darbu.

„Girdime atvejų, kai mėgindami sutaupyti, atliekant statybų ar remonto darbus, dalis gyventojų vis dar renkasi nelegaliai dirbančius meistrus, tarp kurių apstu sukčių. Tai reiškia, kad žmonės lieka apgauti: ir be atliktų darbų, ir be pinigų“, – teigia D. Gedvilas.

Svarbu su meistru aptarti savo lūkesčius

Kaip pasakoja D. Gedvilas, labai dažnai iškylanti problema – meistrų ir paslaugas užsakančių asmenų nesusikalbėjimas: „Prieš pradedant statybos darbus, statybų kokybės klausimai nėra aptariami. Tuomet užsakovas ir rangovas kiekvienas kokybę supranta savaip, ir, iškilus nesutarimams, tampa nežinia, kuo vadovautis ir kaip įrodyti defektus ar klaidas, padarytas atliekant statybos darbus“.

REKLAMA

Siekiant išvengti nesusipratimo, LSA prezidentas pataria ne tik iš anksto su meistru apkalbėti tai, ko iš jo tikimasi, bet ir susipažinti su viešojoje erdvėje skelbiamais statybų kokybės etalonais.

„Lietuvos statybininkų asociacijos iniciatyva yra vystomas portalas, kuriame yra patalpinta daugybė statybos taisyklių, nurodančių, kaip turėtų būti atliktas vienas ar kitas statybos konstruktyvas, kaip turėtų būti įrengti pamatai, sumontuotos sienos, paklotas parketas ar nudažyta patalpa. 

REKLAMA
REKLAMA

Turėti statybos etaloną labai svarbu tam, kad nereikėtų ginčytis, ar darbas atliktas gerai, ar jis atitinka lūkesčius, kuriuos turėjo užsakovas, yra įgyvendinti. Jeigu taisyklių nėra, jos neaptartos, užsakovas ir rangovas skirtingai supranta ir nesutaria dėl kokybės. Sutartos taisyklės yra pakankamas argumentas teisme ir dažniausiai būna užsakovo pusėje“, – pasakoja D. Gedvilas.

Pašnekovo nuomone, sudarant sutartį visada turėtų būti taikomos taisyklės, kuriose yra labai aiškiai aprašyta, kaip darbai turėtų būti atlikti ir kaip reikėtų juos vertinti.

REKLAMA

„Dar geriau, jeigu atliekant darbus taikoma trimatė vizualizacija, ji leidžia rangovui aiškiau žinoti, kokius lūkesčius turi užsakovas“, – tv3.lt pasakoja D. Gedvilas.

Norint geros kokybės darbo gali tekti keisti ir įstatymus

D. Gedvilo nuomone, prie problemos mažinimo galėtų prisidėti ne tik paslaugas užsisakantys asmenys, bet ir netgi tam tikrų statybas reglamentuojančių įstatymų pokytis.

„Įteisinus statybos užbaigimą tik su pilna apdaila, darbus organizuotų daugiabučio namo generalinis rangovas, kuris samdytų tik legaliai veikiančius ir sąskaitas mokėjimui išrašančius subrangovus. 

REKLAMA

Toks pokytis ženkliai sumažintų „šešėlį“ naujos statybos butų įrengimo rinkoje ir padidintų valstybės biudžeto pajamas, be to formalizuotų apdailos darbų kokybės garantijas ir tokiu būdu apsaugotų gyventojų interesus“, – tv3.lt pasakoja LSA prezidentas.

Pasak jo, prie dažniausiai užsakomų statybos darbų numačius papildomą lengvatinį pridėtinės vertės mokestį, D. Gedvilo teigimu, taip pat būtų galima pamažu mažinti „šešėlį“ ir tuo pačiu nekokybiškai darbus atliekančių meistrų skaičių.

„Būtina siekti skaidrumo ir sąžiningos konkurencijos. Eidami šiuo keliu, skatintume privačius užsakovus naudotis legaliai dirbančių ir garantijas suteikiančių rangovų paslaugomis, o ne šiek tiek pigesnes paslaugas siūlančiais, bet nelegaliai dirbančiais ir mokesčių nemokančiais asmenimis“, – tokios nuomonės laikosi D. Gedvilas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų