Panašu, kad Šiaulių tardymo izoliatoriuje sėdi blogi berniukai, nes prižiūrėtojui neleista atnešti jiems kalėdinių dovanėlių – mobiliojo telefono ir modemų.
Dovanas belangėse kalintiesiems ir laikinai sulaikytiesiems neša ne tik jų artimieji. Štai sekmadienį apie 20 valandą Šiaulių tardymo izoliatoriuje pareigūnai, Apsaugos ir priežiūros skyriaus kabinete atlikę netikėtą budinčios pamainos pareigūnų patikrinimą, 42-ejų metų prižiūrėtojo V. M. batuose rado neleistiną lauknešėlį. Šis „lauknešėlis„ pareigūnui gali brangiai atsieiti – policijos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo.
Norėjo aprūpinti ne tik internetu
Panašu, kad Šiaulių tardymo izoliatoriaus gyventojai Kalėdas leis ne tik be pokalbių su laisvėje gyvenančiais artimaisiais mobiliuoju telefonu, bet ir be interneto. Kalėdų Seneliu virtusiam prižiūrėtojui nepavyko laikinai sulaikytiesiems ir nuteistiesiems atnešti mobiliojo ryšio telefono „Nokia 6230“, įvairių operatorių SIM kortelių ir bevielio interneto modemų.
Įstaigos darbuotojai iškratė kolegos batus ir atėmę neleistiną lauknešėlį informaciją perdavė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams. Jie prižiūrėtoją sulaikė ir uždarė į Šiaulių apskrities VPK areštinę. Netrukus po rezultatyvaus patikrinimo Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus įsakymu prižiūrėtojas nušalintas nuo pareigų.
„Geradaris„ prižiūrėtojas – eilinis pareigūnas
„Žinoma, ne kolegoms nešė. Tikiuosi, kad policininkai išsiaiškins, kam prižiūrėtojas nešė tuos daiktus“, - vakar „Šiaulių naujienoms„ teigė laikinai Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus pareigas einantis Edmundas Toliušis. Įstaigos vadovo žodžiais, per tris jo vadovavimo izoliatoriui mėnesius toks atvejis – pirmas.
E. Toliušis sakė esąs nustebintas prižiūrėtojo veiksmais. „Blogai vertinu, kitaip ir neįmanoma vertinti“, - sakė E. Toliušis. Anot jo, apie septynerius ar aštuonerius metus prižiūrėtoju dirbantis vyras nei drausminėmis nuobaudomis, nei dar kažkuo iš kitų pareigūnu neišsiskyrė. „Eilinis pareigūnas buvo„, - tokiais žodžiais E. Toliušis apibūdino prižiūrėtojo elgesį.
Telefonai „skraido“ ir per tvoras
„Lygiai taip pat, kaip kratos daromos pas nuteistuosius ir atimami įvairūs telefonai, taip ir čia vyko patikrinimas„, - E. Toliušis neslepia, jog apie prižiūrėtojo galimus neteisėtus veiksmus neturėta išankstinės informacijos. Pastarąjį kartą krėtę kameras telefonų pareigūnai nerado. Įstaigos vadovas sako, kad pas nuteistąjį radus telefoną ar kitą neleistiną įstaigos gyventojui laikyti daiktą, atskleisti „geradarį“ - nelengvas darbas. E. Toliušio žiniomis, kartais nuteistieji telefonais pasirūpina kelyje į areštinę.
„Ne paslaptis, kad kartais ryšuliai per tvoras lekia. Buvo toks atvejis, bet įstaigos prižiūrėtoja pamatė ir paėmė ryšulėlį, kuriame buvo telefonai„, - prisimena E. Toliušis. Įstaigos vadovas priduria, kad per jo vadovavimo Šiauliuose mėnesius pranešimų apie tai, kad Šiaulių tardymo izoliatoriaus gyventojai „palaiko socialinį ryšį“ ar nusikalsta bendraudami telefonu, dar nebuvo gauta.
E. Toliušis viliasi, kad įstaigoje įrengus mobiliojo telefono ryšį blokuojančią sistemą visos problemos išsispręs. Jo žiniomis, šiuo metu šalyje tokia nuteistųjų kontrolė jau įgyvendinta Alytaus ir Marijampolės įkalinimo įstaigose.
Prižiūrėtojas nešė cigaretes ir kvaišalus
Toks atvejis Šiaulių tardymo izoliatoriaus istorijoje jau ne pirmas. Prieš porą metų, šiek tiek po Naujųjų metų švenčių, įstaigos darbuotojai sučiupo nuteistųjų prižiūrėtoją, kaip įtarta, nuteistiesiems besiruošusį perduoti narkotikų ir cigarečių. Kaip ir pastarąjį kartą, taip ir tuomet bandymas piktnaudžiauti tarnyba atskleistas priėmimo-paskirstymo skyriaus patalpose atliekant netikėtą budinčios pamainos pareigūnų patikrinimą.
Visi prižiūrėtojai prie pagrindinio įėjimo į režiminį korpusą sustabdyti, jiems pranešta, kad bus atlikta jų apžiūra bei asmeninių daiktų patikrinimas. Tada iš prižiūrėtojo žieminės tarnybinės striukės kišenės ištrauktas cigarečių pakelis su septyniomis cigaretėmis bei du paketėliai kvaišalų. Kaip įprasta, informacija apie neleistiną prižiūrėtojo lauknešėlį perduota policijos pareigūnams ir pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Advokatas nešė dovanas ginamajam
Lauknešėlius suimtiesiems nešė ir vienas advokatas, 75-erių metų Stasys Rauktys. Praėjusių metų lapkritį vyrui teko stoti prieš Šiaulių miesto apylinkės teismą ir atsakyti už savo darbus.
Šiaulių miesto apylinkės teismas S. Rauktį nuteisė metams ir 2 mėnesiams nelaisvės, bausmės vykdymą atidedant. Advokatas įpareigotas sumokėti ir daugiau kaip 600 litų įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Policijos pareigūnai advokatą S. Rauktį sulaikė 2008-ųjų gegužę po apsilankymo Šiaulių tardymo izoliatoriuje: įstaigos darbuotojai pas jo ginamąjį Arentą Jarašiūną rado šešis mobiliojo ryšio telefonus, du kroviklius ir narkotikų: amfetamino, kanapių bei psichotropinių tablečių. Kad niekas nesuuostų, telefonai įkišti į cigarečių pakelius. Į juos prikimšta ir narkotikų.
Pareigūnų tuomet laukė nemenkas darbas - kvaišalus A. Jarašiūnas pakeliui į kamerą sugebėjo susikišti į užpakalį. Advokatas prisipažino, kad cigarečių pakelius jam parūpino A. Jarašiūno sutuoktinė Jurgita Jarašiūnienė. S. Rauktys teisinosi nežinojęs, kad viduje paslėpti kvaišalai. Advokatas už tokią paslaugą iš moters paėmė 100 litų atlygį.
Atsakyti teko ir abiem sutuoktiniams. Šiaulių miesto apylinkės teismas J. Jarašiūnienei skyrė pustrečių metų, anksčiau dešimtį kartų jau teistam jos vyrui – ketverius metus ir šešis mėnesius laisvės atėmimo.
Asta VOLKOVAITĖ