Skandalas Pravieniškėse: pataisos namų komendantas fiktyviai įdarbindavo nuteistuosius, o už tai gaudavo atlygį

Tiriant galimą pareigūnų korupciją Pravieniškių pataisos namuose, įtarimai pareikšti įstaigos komendantui, apklausti aštuoni asmenys, jiems suteiktas specialiojo liudytojo statusas, teigia Prokuratūros ir Kalėjimų departamento atstovai.

7

Pasak jų, komendantas sulaikytas, jį prašoma suimti, kaip specialusis liudytojas apklaustas ir gegužę nuo pareigų nušalintas įstaigos vadovas Dainius Sušinskas. Tiriama schema, kaip pareigūnams būdavo atsilyginama už fiktyvų nuteistųjų įdarbinimą.

Už „įdarbinimą“ – 1,5 tūkst. eurų per mėnesį

„Mums pavyko surinkti pakankamai duomenų, kad Pravieniškių pataisos namų komendantas visgi darė tam tikrus veiksmus ir (...) yra pagrindas įteikti jam pranešimą apie įtarimą padarius nusikaltimą (...), tai yra piktnaudžiavimas ir dokumentų klastojimas“ , –  spaudos konferencijoje ketvirtadienį teigė Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.

Pasak jo, surinkta pakankamai duomenų, kad „vienas iš valstybės pareigūnų“ piktnaudžiavo savo įgaliojimais siekdamas asmeninės naudos.

„Tokiu būdu jis susirinkdavo tam tikrą pinigų sumą. Šiandieną galime kalbėti, kad surinkdavo į mėnesį mažiausiai apie 1,5 tūkst. eurų, galime kalbėti apie tai, kad buvo klastojami dokumentai“, – teigė D. Valkavičius.

Kalėjimų departamento vadovas Virginijus Kulikauskas informavo, kad pinigai buvo imami už fiktyvų nuteistųjų įdarbinimą.

„Turime tokį manymą ir tokių parodymų byloje, kad nuteistieji įdarbinami fiktyviai, realiai neatliekantys jokių veiksmų, už tai, kad jie gautų tam tikrą „bonusą“, kad galėtų jiems būti taikomas lygtinis paleidimas, perkėlimas į lengvesnes bausmės atlikimo sąlygas. Tam reikia dirbti, o realiai darbai nevyko, įstaiga mokėjo už tai atlyginimus nepagrįstai“, – sakė V. Kulikauskas.

D. Valkavičiaus teigimu, nusikalstama schema veikė nuo 2018-ųjų birželio, šiuo metu bandoma išsiaiškinti, kiek ir kurie asmenys, pareigūnai joje veikė.

Apklaustas vadovas, kiti įstaigos darbuotojai

Pasak prokuroro, tyrimu siekiama atskleisti, kaip Pravieniškių pataisos namuose veikė nusikalstama schema, gaunama asmeninė nauda iš nuteistųjų ir jų giminaičių.

REKLAMA

Trečiadienį pareigūnai atliko 34 kratas pareigūnų gyvenamosiose vietose ir darbe, paimti dokumentai, išmanieji įrenginiai. Kratos pas nuteistuosius nebuvo atliktos. Apklaustas ir gegužę nušalintas pataisos namų direktorius D. Sušinskas.

„Galiu patvirtinti, kad buvo apklausti aštuoni asmenys apie galimai padarytą savo nusikalstamą veiką, tai yra prokuroro nutarimu buvo suteiktas taip vadinamas specialaus liudytojo statusas, veiksmai ir toliau atliekami“, – sakė prokuroras.

„Įkalinimo įstaigos direktorius yra apklaustas šioje byloje, kaip asmuo, galimai padaręs nusikalstamą veiką, apie savo veiksmus. Kaip ir minėjau, prokuroro nutarimu, jam buvo suteiktas specialiojo liudytojo statusas“, – pridūrė jis.

Anot V. Kulikausko, iš viso atliekant tyrimą apklausta „ne viena dešimtis“ asmenų „nuo specialisto iki aukščiausio vadovo“. Visi aštuoni asmenys, kuriems suteiktas specialiojo liudytojo statusas, yra iš pataisos įstaigos.

Įtariamasis komendantas buvo atsakingas už darbo organizavimą, jo apskaitą, dokumentų pateikimą išmokėti atlyginiams, nuteistųjų kontrolę. V. Kulikauskas patvirtino, kad pareigūnas trečiadienį dar dirbo, šiuo metu jis sulaikytas. 

Įtariamasis kaltę pripažįsta iš dalies

„Įtariamasis jau yra apklaustas byloje, galiu pasakyti, kad įtariamasis kalba apie tam tikrą nusikalstamą veikimą. Prokurorė leido pasakyti, kad jis iš esmės prisipažįsta dėl dalies padarytų nusikalstamų veikų, mes vadiname epizodais“, – tvirtino prokuroras D. Valkavičius.

Prokurorai prašo suimti įtariamąjį, Kauno apylinkės teismas sprendimą dėl kardomosios priemonės skelbs penktadienį.

V. Kulikauskas tikino, kad galimą korupciją pavyko sustabdyti ir dėl 2019-aisiais įvykusios kriminalinės žvalgybos reformos, kai ji tapo pavaldi tiesiogiai Kalėjimų departamentui. Jis sako, kad kalbos, jog departamentas siekia „susidoroti su įstaigos ar bet kurios kitos įstaigos administracija“, yra nepagrįstos.

REKLAMA

„Turime tam tikrą skepsį, pasipriešinimą, apmaudu, bet kartais ir iš mūsų pačių pareigūnų, taip pat ir iš minėtos įstaigos administracijos dėl kriminalinės žvalgybos veikimo pobūdžio, šiandien erdvėje sklando visokių sąmokslo teorijų. Manau, visi atsakymai bus atsakyti šiame ikiteisminiame tyrime. Manau, sistema valosi“, – kalbėjo Kalėjimų departamento vadovas.

Gegužės viduryje nuo pareigų buvo laikinai nušalintas Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos direktorius D. Sušinskas, jo pavaduotojo pareigas laikinai einantis Sigitas Sadonis ir Trečiojo sektoriaus Saugumo valdymo skyriaus viršininkas Linas Nanartavičius.

Tokį sprendimą Kalėjimų departamento direktorius priėmė reaguodamas į incidentą, kai iš pataisos namų išlaužę grotas pabėgo du nuteistieji. 

Įstaigai laikinai vadovauja Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojo pareigas einantis Gintautas Šarauskas.

Sudėtingas laikotarpis

Naujienų portalas tv3.lt gegužės viduryje rašė, kad iš Pravieniškių pataisos namų pabėgus dviem nuteistiesiems, laikinai nuo užimamų pareigų nušalinami trys vadovaujančias pareigas užimantys asmenys.

Reaguojant į situaciją Pravieniškių pataisos namų – atvirojoje kolonijoje, Kalėjimų departamento direktoriaus sprendimu, laikinai nuo pareigų nušalintas Pravieniškių pataisos namų direktorius Dainius Sušinskas.

Taip pat nuo pareigų laikinai nušalinti Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos l.e.p. direktoriaus pavaduotojas Sigitas Sadonis ir Trečiojo sektoriaus Saugumo valdymo skyriaus viršininkas Linas Nanartavičius. Įstaigos vadovu laikinai paskirtas Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojo pareigas einantis Gintautas Šarauskas.

Teisingumo ministerija inicijuoja neplaninį įstaigos auditą dėl valstybės biudžeto ir kitų finansinių mechanizmų lėšų panaudojimo Pravieniškių pataisos namuose – atvirojoje kolonijoje. Teisingumo ministerijos nuomone, Kalėjimų departamento tarnybinis patikrinimas turi apimti ir patikrinimus dėl tinkamų pareigūnų veiksmų, pasiruošimo ir infrastruktūros.

REKLAMA

„Pastarosios paros įvykių aplinkybės atvėrė ir rimtas tiek valstybės biudžeto, tiek ir kitų finansinių mechanizmų lėšų panaudojimo rizikas, kai įkalinimo įstaigos statinys ir saugos sistema tampa įveikiamu barjeru pavojingiems asmenims. Teisingumo ministerija inicijuoja neplaninio audito atlikimą, siekiant įvertinti šios problemos faktines aplinkybes, sistemiškumą ir būtinas priemones, užtikrinsiančias tinkamą tokių rizikų suvaldymą ateityje“, – sako viceministras Elanas Jablonskas.

Viceministras akcentuoja, kad auditas ir tarnybinis tyrimas identifikuos problemas ir rizikas, kurios turi būti užkardytos ir ateityje nepasikartotų. Tačiau šiuo metu svarbiausia surasti pabėgusius asmenis. Tam pasitelkta atitinkamų institucijų pagalba.

Primename, kad du nuteistieji pabėgo naktį, jų paieška buvo vykdoma keletą dienų. Abu nuteistieji iš bendrabučio patalpos paspruko pro pasidarytą nedidelę landą grotose. Jiems pakako nupjauti vos vieną metalinę grotų jungtį. Bėgliai prižiūrėtojų buvo pastebėti per vaizdo stebėjimo kameras.

Pamatykite pro kokį tarpą sugebėjo pralįsti ir pasprukti du nuteistieji – nuotraukų galerijoje:

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Pravieniškėse per kelis metrus nuo bėglių buvę prižiūrėtojai negalėjo panaudoti ginklų


Rašyti komentarą...
S
Stefanija
2021-06-10 15:33:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nu va gal ir tvarka šioke tokia ives. Senai reikėjo kaška keisti. Gal dabar grotu neardis ir 6metru stebuklingo šuolio nedarys kalinei. Nes susitarime ir pinigai viska daro. Ir dar kaip yra kišiu priėmėjei. Reiktu aplamai keisti visus darbuotojus ten nes ten jau senai gryna betvarke yra. Aš net pilnai neskaičiau kas parašyta čia yra, nes nebeidomu yra ta pati betvarke. Galvokim viena syki
Atsakyti
0

R
Rūta
2021-06-10 17:54:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dar pasakykit,kad įdarbindavo be direktoriaus žinios ir be direktoriaus parašo.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų