Pusryčiams – 300 g avižinės košės. Stiklinė arbatos, riebalų mišiniu sutepta batono riekė ir šviesios duonos pusriekė su virta dešra – liaudyje geriau žinoma šlapiankos pavadinimu. O čia priešpiečiai – taurė kisieliaus ir du maži obuoliukai. Pietūs beveik šventiniai – bulvių plokštainis su grietinės šaukštu, burokėlių sriuba, kompotas.
„Tą pavyzdinį meniu, kurį mes turėjome, nepasakyčiau, kad jis yra tinkamas. Ten yra vien krakmolas, kuris susideda iš bulvių, kisieliaus, duonos – tai yra angliavandeniai ir riebalai. O žmogui reikia gauti ir baltymų, ir riebalų, ir angliavandenių. Tas meniu, kurį aš mačiau, niekaip neatitiktų sveiko žmogaus kaloringumo“, - sakė dietologė Eglė Šinkevičiūtė.
„Dietistai, kurie daro tuos planinius valgiaraščius tenai, jie turi kreipti ir į maistines normas, bet pirmiausia negali viršyti to pinigų limito, kuris pagrindas yra tai įmonei, kuri aptarnauja tą ligoninę“, - taip pat kalbėjo dietologė.
Vakarienei – balinta sriuba su ryžiais, toks pats sumuštinių komplektas kaip ir pusryčiams, bei penki maži riestainiukai. Štai tokį maistą verslininkai tiekia Santariškių klinikų pacientams. Apie skonį nekalabėsime. Tačiau dietologai griebiasi už galvos – sergančiam žmogui nuo tokių vaišių turėtų pasidaryti dar blogiau.
Maisto specialistams įtarimų kelia net tik ligonių maisto kokybė, maistingumas, bet ir kaina. Oficialiuose dokumentuose teigiama, kad šalies ligoninėse per dieną vienam ligoniui pamaitinti skiriama nuo trijų eurų 60 centų iki 4 eurų šešiasdešimties centų.
Mes pasitelkę ekspertus, pasvėrėme ir suskaičiavome ligonės patiekto maisto savikainą. Rezultatas: Tas pats dienos meniu – pusryčių savikaina, skaičiuojant geros kokybės produktus, neskaitant darbo: košė – 25 euro centai, batono riekė su tepiu riebalų mišiniu – 25 euro centai. Dešros griežinėlis – 11 euro centų. pusriekė duonos 4 centrai.
Arbata – 10 ct. Pusryčių kaina: 75 euro centai. Taip pat skaičiuojant priešpiečių kaina siektų 42 centus. Pietūs: 98 euro centai. Vakarienė: 68 centai. Viso: 2,77. Taigi įmonei nuo šių pietų liko apie du eurai tiesa įmonė sutaupo dar daugiau, nes pirkdamos didelius kiekius produktų gauna žymias nuolaidas. Pati vienoje iš maisto tiekimo įmonių dirbusi dietologė tikina, kad suspausti meniu iki reikalaujamų dydžių – itin sudėtinga užduotis, mat įmonės dar turi ir uždirbti.
„Kiekvienais metais kaina viešųjų pirkimų būdu įsigyjamų maisto produktų kyla. Tai yra natūralus procesas, taip ir bus, tačiau įkainiai už ligonių gydymą praktiškai nesikeičia ir mes vis didesnę dalį lėšų skiriame ligonių maitinimui, maisto kokybė išlieka ta pati, bet mes turime skirti daug didesnę dalį lėšų. Antras klausimas, tai yra ir darbuotojų išlaikymas“, - sakė Narimantas Markevičius, Vilniaus klinikinės ligoninės direktorius.
Antakalnio ligoninė iki šiol pati virė maistą pacientams. Nuo rudens atiduos šią funkciją vienai iš įmonių, kuriai, kol kas neaišku, nors viešųjų pirkimų konkursas jau pasibaigęs. Tačiau atspėti laimėtoją gali būti nesunku, žvelgiant į paskutinių trejų metų tendencijas. Ligonių, darželių ir daugelio kitų įstaigų maitinimo rinką yra užvaldžiusios dvi įmonės - ,,Kretingos maistas“ ir ,,Pontem“. Beje, abi jos neseniai tapo vienų verslininkų nuosavybe.