Naujos Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo redakcijos rengėjai mano, kad tikslinga kurti dar vieną pacientų skundus nagrinėjančią instituciją bei įteisinti žalos pacientui atlyginimą ir nenustačius kaltųjų.
Naują įstatymo redakciją pusantrų metų rengusi darbo grupė šių metų pradžioje pateikė projektą Seimo valdybai. Šiai pritarus dokumentas užregistruotas svarstymui parlamente.
Įstatymo projekte pirmą kartą be paciento teisių įteisinamos ir jo pareigos.
"Pacientas privalo rūpintis savo sveikata, bendradarbiauti su sveikatos priežiūros specialistais, privalo savo sutikimą ar atsisakymą patvirtinti parašu, privalo vykdyti gydytojo nurodymus, nes mes labai dažnai susiduriame, kad pacientas nesilaiko režimo, nevartoja pilnai vaistų, o po to atsiranda tam tikri priekaištai medikui, kad nesveiksta", - po trečiadienį surengto įstatymo naujos redakcijos pristatymo BNS aiškino vienas iš įstatymo autorių Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) prezidentas Liutauras Labanauskas.
Pasak vienos iš įstatymo rengėjų advokatės Dalios Zaleckienės, taip siekiama gydytoją ir pacientą paversti lygiaverčiais partneriais, kurie dalintųsi atsakomybe.
Projekto rengėjai taip pat planuoja kreiptis į Vyriausybę su siūlymu parengti Pacientų teisių kontrolieriaus įstatymo projektą - taip ketinama įsteigti naują pacientų teises ginančią ir aiškinančią instituciją.
"Kontrolierius mokys pacientus suprasti savo teises. Tai gali padėti sumažinti teisminių bylų skaičių, bet gal kaip tik daugiau norės kreiptis. Beveik visose Europos Sąjungos valstybėse yra toks kontrolierius, ombudsmenas, kuris pacientams viską aiškina", - sakė L.Labanauskas.
Šiuo metu su pacientų skundais dirbančiai Valstybinei medicininio audito inspekcijai būtų paliktas skundų dėl materialinės žalos nagrinėjimas, tuo tarpu ombudsmenas tirtų skundus dėl neturtinės žalos.
Jei Seimas pritars, protokoliniu nutarimu Vyriausybė bus įpareigota paruošti ir vadinamąją "žalos be kaltės" atlyginimo tvarką. Pasak Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo, pagal šią tvarką žala iš specialaus fondo būtų kompensuojama ir tuo atveju, kai ligonis nesikreipia į teismą.