Mokesčių iš šešėlio nesistengianti ištraukti Šiaulių valdžia eina lengviausiu keliu – skolinasi, kelia mokesčius ir uždarinėja mokyklas.
Pinigai mėtosi po kojomis, tačiau miesto valdžia brenda į skolas, planuoja didinti mokesčius ir uždarinėti mokyklas. Prieš pusę metų Šiaulių savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba „atkasė“ neapmokestinto turto už pusę milijardo litų. Iš šešėlio ištrauktų mokesčių užtektų išlaikyti šešias pradines miesto mokyklas.
Valdininkų planai ir politikų virkavimai
Drastiškame Šiaulių savivaldybės administracijos plane numatoma vienais metais sutaupyti 18 milijonų, o kitais metais – net 20 milijonų litų. Ir to esą per maža. Tuo metu, kai Savivaldybės vadovų atlyginimai didėja, visa taupymo našta perkeliama ant miesto švietimo įstaigų – uždarinėjant mokyklas, atleidinėjant darbuotojus ir mažinant atlyginimus iki minimumo.
Tarybos finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Žilvinas Šilėnas virkauja esą skolintis nebeleidžia išnaudoti limitai, kaltų dėl užaugintos skolų kupros nereikia ieškoti ir dabar belieka tik „optimizuoti“ mokyklas, kas išvertus į lietuvių kalbą reiškia – uždarinėti įstaigas ir atleidinėti žmones.
Konservatorius Jonas Bartkus nedrąsiai užsiminė, kad reikia ieškoti būdų ne tik, kaip sutaupyti, bet ir – kaip uždirbti. Ir pats suabejojo tokiomis galimybėmis. Tuo metu kito konservatoriaus – Savivaldybės administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus veide švietė ramybė. Nors jo pavaldinių stalčiuose jau pusę metų guli premjero Andriaus Kubiliaus svajonės vertas planas, kaip iš šešėlio ištraukti pusę milijardo.
Turto – daugiau, mokesčių – mažiau
Dar šių metų kovo mėnesį Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba tuometiniam merui, liberalcentristui Genadijui Mikšui bei administracijai pateikė ataskaitą, kurioje įvertino administracijos darbą renkant nekilnojamojo turto mokestį.
Dar prieš kelerius metus kontrolieriams krito į akis tai, kad pripažintų naudoti stambių nekilnojamojo turto objektų buvo įregistruota daugiau, tačiau įplaukos iš nekilnojamojo turto mokesčio sumažėjo. Pavyzdžiui, 2007-aisiais metais nekilnojamojo turto mokesčio surinkta 9,3 milijono litų, o jau 2008-aisiais tik 6,3 milijono litų.
Po to, kai įsikišo kontrolieriai, pajamos ėmė didėti. Tačiau pasirodė, kad Savivaldybės administracija vis dėlto nepersistengė rinkdama mokesčius. Pavyzdžiui, nors nekilnojamojo turto mokesčio imta surinkti daugiau, tačiau nepriemoka – irgi didėjo. Pavyzdžiui, 2007-aisiais nepriemokos būta 240 tūkstančių litų, o 2011-aisiais – beveik 300 tūkstančių litų. Tiesa, šią aplinkybę kontrolieriai sieja ir su padažnėjusiais bankrotais. Bet nepaisant to, nekilnojamasis turtas – vis dar neatkastos aukso kasyklos. Nors – ir surastos.
Slėpė mokesčius
Vienas iš pagrindinių argumentų, kodėl pastarąjį kartą politikai patvirtino 0,6 mokesčio tarifą, - pristigs biudžeto pajamų. Tik vėliau paaiškėjo, kad tvirtinant šių metų biudžetą buvo nerealiai išpūstos pajamos, kad būtų galima pasididinti skolinimosi limitus.
Kaip surenkamas nekilnojamojo turto mokestis tikrinusius Savivaldybės auditorius sudomino Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos pateikti duomenys. Mokesčių inspektorių pateiktais duomenimis, praėjusiais metais, lyginant su ankstesniaisiais, deklaruoto nekilnojamojo turto vertė sumažėjo trečdaliu. Mokesčių inspekcijos papildomai paprašyta paaiškinti, kas lėmė tokius žymius pokyčius.
Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija pasirinktinai patikrino 270 mokesčių mokėtojų. Rezultatai – pribloškiantys. Paaiškėjo, kad iš patikrintų mokesčių mokėtojų net 231 nedeklaravo nekilnojamojo turto.
Trys milijonai
Savivaldybės kontrolieriaus tarnybos vyresnioji patarėja Daiva Kerutienė konstatavo, kad iki praėjusių metų pabaigos buvo neapmokestinta 500 milijonų litų vertės Šiaulių miesto įmonių nuosavo ir perimto turto, tai sudaro beveik trečdalį praėjusiais metais deklaruoto turto vertės.
Nesunku suskaičiuoti, kad šešėlyje liko ir Šiaulių miesto biudžeto nepasiekė apie 3 milijonai litų.
Tokios sumos per metus užtenka daugiau kaip trims šimtams sargų, kuriuos miesto valdžia planuoja atleisti iš darbo.
Ateinančiais metais valdančioji dauguma planuoja uždaryti mažiausiai tris mokyklas. Jeigu Savivaldybės administracija iš šešėlio ištrauktų tris milijonus litų, jų pakaktų išlaikyti trims keturioms pagrindinėms mokykloms arba šešioms pradinėms miesto mokykloms.