Už pomėgį važinėti prabangiais automobiliais nuolat pliekiami parlamentarai negirdi priekaištų. Per tris paskutinius 2009 metų mėnesius Seimo nariai negailėjo tūkstančių litų ne tik mašinoms, bet ir savireklamai.
Parlamentinei veiklai vykdyti per minėtą laikotarpį Seimo nariai išleido 1 mln. 250 tūkst. litų. Kaip ir anksčiau, didžioji dalis pinigų atseikėta už transporto priemonių nuomą.
Nuo šių metų Seimo nariai privalės mažinti apetitą - per mėnesį parlamentinei veiklai jiems bus skiriama ne 1,5 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio, o 1 VMDU dydžio išmoka, dabar siekianti beveik 2,2 tūkst. litų.
Užteko tik automobiliui
Brangiausiai - 8,9 tūkst. litų - už automobilio nuomą paskutinį 2009 metų ketvirtį mokėjo socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Kiek daugiau nei 8 tūkst. litų tam tikslui skyrė konservatorė Vida Marija Čigriejienė, liberalcentristas Arminas Lydeka, "prisikėliečiai" Arūnė Stirblytė, Vincas Babilius ir Asta Baukutė.
"Darbietis" Valentinas Bukauskas parlamentinei veiklai skirtas lėšas išleido tik automobiliui. Jo nuoma atsiėjo 8,5 tūkst. litų, dar 1,1 tūkst. litų išleista mašinai eksploatuoti. Pinigų tik automobiliui užteko ir "vienalietuviui" Linui Karaliui, mašinos nuomai skyrusiam 7,9 tūkst. litų, o jai eksploatuoti - 1,6 tūkst. litų.
Nesinuomojančių - mažuma
Diskusijose dėl brangių automobilių nacionaline vertybe save įvardijusios liberalės Dalios Teišerskytės transporto priemonės nuoma mokesčių mokėtojams atsiėjo 7,6 tūkst. litų. "Tvarkos ir teisingumo" frakcijos narys Rimantas Smetona mašinos nuomai išleido 7,3 tūkst. litų, "vienalietuvė" Zita Užlytė ir socialdemokratas Justinas Karosas - po daugiau kaip 7 tūkst. litų. Nuo 5 iki 7 tūkst. litų tam tikslui skyrė beveik 40 parlamentarų. Kiti rinkosi nuo 2 iki 5 tūkst. litų atsiėjusias mašinas. Mažiausiai transporto priemonei pinigų skyrė liberalcentristas Artūras Malianas - vos 780 litų. Automobilių nesinuomoja 53 parlamentarai.
Rūpinosi įvaizdžiu
Už parlamentinei veiklai skirtus pinigus Seimo nariai pirko gėles, suvenyrus, knygas, gaminosi vizitines korteles, mokėjo už internetą, prenumeravo įvairius leidinius, negailėjo lėšų savireklamai.
Socialdemokratas Edvardas Žakaris už viešosios informacijos rengėjų paslaugas sumokėjo 6,7 tūkst. litų. Parlamentaras LŽ teigė, kad nemažai šios sumos teko Šiaulių televizijoms už laidas, kuriose jis atsakinėjo į gyventojų klausimus. "Laidos informacinės, apie Seimo priimtus įstatymus. Laikraščiuose spausdinau sveikinimus, skelbimus, kuriuose nurodoma, kada priimu rinkėjus. Kadangi Šiauliuose 3 laikraščiai ir 2 televizijos, susidarė nemaža suma", - tvirtino jis.
Socialdemokratas Andrius Šedžius atseikėjo 6,3 tūkst. litų Šiauliuose leidžiamiems laikraščiams už juose spausdintus straipsnius. "Kaip kitaip visiems paaiškinti klaidingus žingsnius, kuriuos daro tiek Vyriausybė, tiek Šiaulių miesto valdžia", - LŽ aiškino parlamentaras. Už įvairius sveikinimus ir straipsnius žiniasklaidoje "prisikėlietis" Dainius Budrys sumokėjo daugiau kaip 5 tūkst. litų, konservatorius Arvydas Vidžiūnas - 4,6 tūkst. litų, Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Valerijus Simulikas ir opozicijos lyderis "tvarkietis" Valentinas Mazuronis - po 4 tūkst. litų.
Ministrai netaupė
Seime dirbantys ministrai, gaunantys reprezentacijai skirtus pinigus kaip Vyriausybės nariai, noriai leido ir parlamentinei veiklai vykdyti pervestas sumas. Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius didžiąją dalį pinigų skyrė automobilio nuomai - 5,4 tūkst. litų. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas už mašinos nuomą sumokėjo 6,8 tūkst. litų.
Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius už 1 tūkst. litų prenumeravo spaudą, už kiek mažesnę sumą pirko gėlių, suvenyrų ir organizavo ekskursiją į Seimą. Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis už 5,3 tūkst. litų spausdino ir platino Seimo nario ataskaitą ir už 1,2 tūkst. litų remontavo automobilį. Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė išleido 3,4 tūkst. litų už "vizitinių kortelių ir kitos informacijos gamybą", lėšų taip pat skyrė taksi, gėlėms, suvenyrams, interneto paslaugoms. Dar 1,8 tūkst. litų jai atsiėjo degalai ir tepalai. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas transporto priemonei eksploatuoti išleido 1,5 tūkst. litų, vizitinėms kortelėms ir kitai informacijai - beveik 1,3 tūkst. litų.
Premjeras Andrius Kubilius už 2 tūkst. litų pirko knygų ir mokėjo už internetą. Seimo pirmininkė Irena Degutienė - viena taupiausių parlamente. Per tris mėnesius ji išleido 821 litą, šiuos pinigus skyrė knygoms ir susimokėjo už internetą. Seimo pirmininkės pavaduotojas konservatorius Česlovas Stankevičius per ketvirtį išleido tik 1 litą, tiek atsiėjo banko sąskaitos administravimas.
Lauryna VIRELIŪNAITĖ