Seimo Pirmininkė Irena Degutienė sveikina Europos Komisijos sprendimą patvirtinti išorinės energetikos politikos strategiją, kuri gali atverti kelius ateityje ES narėms kartu derėtis su energijos ir energetinių išteklių tiekėjais ir užkirs kelią „politinių kainų“ atskiroms valstybėms taikymui.
„Džiaugiuosi, kad Europos Komisija pagaliau priėmė sprendimą, kurį Lietuva siūlė dar prieš metus. Patvirtinus išorinės energetikos politikos strategiją gali atsiverti nauji keliai ateityje Europos Sąjungos narėms kartu derėtis su energijos ir energetinių išteklių tiekėjais. Manau, kad pasirinktas mechanizmas būtų naudingas mūsų žmonėms, nes užkirstų kelią “politinėms kainoms„, kurias iki šiol už energiją ir energetinius išteklius moka Lietuva ir kitos principingą poziciją užimančios valstybės“, - sakė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkė tikisi, kad ši strategija paskatins imtis konkrečių žingsnių ir galiausiai bus sukurtas mechanizmas, kuris neleistų Rusijai ir kitiems energijos tiekėjams „bausti“ nepaklusnias valstybes verčiant jas mokėti ekonomiškai nepagrįstą kainą už energetinius išteklius.
Idėją steigti Europos Sąjungos dujų įsigijimo agentūrą Seimo Pirmininkė I. Degutienė iškėlė dar pernai vasarą Reikjavike (Islandija) vykusioje Šiaurės ir Baltijos valstybių parlamentų pirmininkų konferencijoje, apie tai kalbėjo ir pernai rudenį Briuselyje vykusiuose susitikimuose.
Prieš metus Islandijoje vykusioje konferencijoje Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad dujų pirkimo grupės ar agentūra padėtų išvengti trečiųjų šalių galimybės naudotis monopoline padėtimi ir skirtingoms ES valstybėms dujas pardavinėti diskriminacinėmis kainomis.
„Tokios grupės derėtųsi dėl dujų tiekimo sutarčių su išorės tiekėjais, įgyvendintų bendrus investicinius projektus ir kurtų dujų atsargų saugojimo infrastruktūrą. Akivaizdu, kad tai pagerintų Europos Sąjungos energetinių krizių valdymo pajėgumus, leistų išvengti tiekimo sutrikimų, išplėtotų Europos Sąjungos reagavimo į kritines situacijas mechanizmą, apribotų kai kurių energetinių išteklių tiekėjų galimybes naudotis monopoline padėtimi ir atskirų valstybių narių atžvilgiu vykdyti diskriminacinę dujų kainų politiką“, - tuomet sakė I. Degutienė.