Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas įvykdė savo priešrinkiminį grąsinimą – teikia Konstitucijos pataisas dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo. Pasak gerbiamo pirmininko, jų užtektų ir 121. Seimo narė Rima Baškienė nuėjo dar toliau: ji tvirtina, kad užtektų ir 71 parlamento nario. Jiems pritaria ir nueinantis Prezidentas.Klaikus populizmas, arba visiškas situacijos nesuvokimas. Klausantis šių Seimo narių idėjų, „racionaliausias“ man pasirodė Balsas.lt apžvalgininko Tomo Čyvo pasiūlymas – palikti tik vieną tautos išrinktąjį ir pavadinti jį Seimu.

Iš tikro, tokie mastymo vingiai skatina visokius juokelius, nes rimtai kalbėti apie šiuos pasiūlymus sunku. Tačiau tenka. Nes klausimas daug rimtesnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Dabar laikas paaiškinti, kodėl Seimo narių skaičiaus mažinimas yra nepriimtinas. Net galima būtų manyti, jog tai - tam tikro įtakos grupių politinio užsakymo vykdymas. Nes nieko nevyksta šiaip sau. Visa turi tikslą. Šis tikslas – vien tik patikti žmonėms ir pasikelti politinius reitingus? Tai būtų geriausias variantas. Tačiau yra ir liūdnesnių versijų.

Mūsuose įsitvirtinusi atstovaujamoji demokratija. Aš pats ir jūs patys, mes visi negalime nueiti į Seimą ir padirbėti vieną kitą dieną tiesiogiai. Tegul ir nemokamai. Būtinai rinkimų būdu turime išrinkti atstovus, kurie tai darytų už mus. Lietuvoje 2008 metų VRK duomenimis buvo 2696090 rinkėjų. Turime 141 Seimo narį. Taigi, vidutiniškai vienas seimūnas atstovauja maždaug 19 tūkst. rinkėjų. Tai labai didelis skaičius. O dar reikia turėti omenyje, kad pusė Seimo narių – taip vadinami “sąrašiniai”, iš viso nežinia kam atstovaujantys. Beveik 20 000 rinkėjų (realiai šis skaičius dvigubai didesnis) – tai jau ne tikras atstovavimas, o statistika. Nei Seimo narys žino, kam atstovauja, nei mes prisimename, ką išrinkome. Tai nėra gerai.

REKLAMA

Kuo Seimo narių daugiau, tuo sunkiau jais manipuliuoti ir “suvaldyti”. Kuo mažiau - tuo realesnis atrodo paprasčiausias papirkimas, jis tampa tiesiog pigesnis. Jau nekalbant apie kitas poveikio priemones seimo nariams, kurių arsenalas yra platus ir žinomas. Jei Seimas būtų vienas žmogus – užtektų susitarti tik su vienu. Visiškai paprasta. Kaip dabar valstybininkai (“sutaria”?) su Prezidentu. Toks Didysis ir Vienintelis Seimo narys kaip marionetė vykdytų klanų ir įtakos grupių valią. Liktų tikėtis, kad mūsų išrinktas vienintelis Seimo narys yra principingas ir be dėmelės. Bet tai didelė rizika visai šaliai. Vyrai atrastų priėjimą: kokią nuodėmę, ydą. Ir tada sudie demokratija, jei jau viskas priklauso nuo vieno žmogaus. Dabar Seime tai padaryti sunkiau, todėl valstybinikai ir kiti klanai jį keikia ir formuoja nuomonę, atseit tai yra visų šalies nelaimių šaltinis ir priežastis. Seime dirba įvairių partijų atstovai ir kuo tų atstovų daugiau (žinoma, proto rėmuose) tuo geriau demokratijai, tuo veiksmingiau ji funkcionuoja.


Rašyti komentarą...
P
Pilietis
2009-04-22 07:45:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Daugiau demokratijos daugiau seimo nariu Siulau,kad butu 301 na tada gal ir as pateksiu ir galesiu rupintis Lietuva is demokratija uz 11 000 litu per menesi.
Atsakyti
0

P
Pasiulymas
2009-04-22 08:39:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kiekvienas Lietuvos pilietis turi buti Seimo narys! Ir demokratija zaliuos, ir visi atlyginimus po 10 "gabalu" i rankas gaus. Ir dirbti nieko nereikes, ir uz nieka niekas neatsakys.
Atsakyti
0

c
cerc
2009-04-22 09:56:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tokiai debilų šaliai 141 skaičius yra per didelis. Nėra intelektualinio potencialo šiai nišai tinkamai užpildyti. Taigi vaizdelis nekoks Seime šiuo metu - vien technokratai ir šoumenai, o tikrų lyderių, kurie turėtų Lietuvos viziją bent 10-iai metų ir būtų pasiryžę vesti visus į priekį, nėra. Vien kvaileliai, vykdantys jiems atrodančias svarbias užduotis, bet jei paklaustum Lietuvos, ką ji nuveikė per tiek metų, atsakymo nėra. Nieko neveikė. Labiausiai ir nervina tas nieko neveikimas, kai šalis atsilikusi. Jos likimas apart kelių procentų gyventojų niekam nerūpi, tik pinigai
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (20)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų