• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savivaldybės „geradarystė“: aštuonis žmones sugrūdo į mažytį butą

Šeimą su šešiais vaikais savivaldybė apgyvendino 32 kv. metrų ploto socialiniame būste. Tiesa – laikinai. Mažytį būstą gavusi Inga dėkinga savivaldybei, tačiau artėjant mokslo metams nerimauja, kaip vaikai sutilps ruošti pamokas. Dviejuose bendrabučio tipo kambarėliuose tarp lovų telpa vienintelis stalas.

4

Šeimą su šešiais vaikais savivaldybė apgyvendino 32 kv. metrų ploto socialiniame būste. Tiesa – laikinai. Mažytį būstą gavusi Inga dėkinga savivaldybei, tačiau artėjant mokslo metams nerimauja, kaip vaikai sutilps ruošti pamokas. Dviejuose bendrabučio tipo kambarėliuose tarp lovų telpa vienintelis stalas.

REKLAMA

Savivaldybės administracijos vadovai atkerta: jei būstas netinka, nuomos sutartį šeima gali nutraukti.

Kur vaikai ruoš pamokas?

Temą pasiūlė „Tauragės kurjerio“ skaitytojas. Į redakciją paskambinęs tauragiškis Petras R. sakė negalėjęs atsistebėti, kai sužinojo, kad Vytauto g. 85 name nedideliame dviejų kambarių bute apgyvendinta aštuonių žmonių šeima.

– Kaliniai į teismus duoda dėl per ankštų kamerų ir laimi bylas, o čia daugiavaikei šeimai savivaldybė skyrė tik du kambarėlius, iš kurių dar ir virtuvei vieta atskirta. Mažiausiam vaikui nėra nė dviejų mėnesių. Kiti – moksleiviai. Kur jiems išsimiegoti, kur pamokas ruošti? – stebėjosi Petras R.

REKLAMA
REKLAMA

Šeima sutiko priimti žurnalistę į svečius ir aprodė gyvenimo sąlygas. Vos įėjęs pro duris patenki į virtuvėlę, čia stovi vienintelis šeimos stalas – ir maistui gaminti, ir valgyti, ir vaikams pamokas ruošti. Šalia stalo – dviejų mergaičių lovos, kuriose kartais sesutės miega trise. Šiuo metu vyriausioji aštuoniolikmetė sesuo apsistojusi pas draugę, nes išsitekti sausakimšuose tėvų namuose sudėtinga. Kitas kambarys taip pat padalintas į dvi erdves: vienoje stovi dvylikamečių dvynukų lovos, kitoje – lova tėvams, naujagimio lovytė ir sekcija.

REKLAMA

– Taip va gyvename. Sakė, kad šie kambarėliai laikinai. Kiek juose užsibūsim, nežinau. Esu įrašyta į eilę socialiniam būstui gauti, bet kartą nenunešiau pažymos apie pajamas, tai buvo išbraukę, paskui vėl iš naujo įrašė. Kelinta esu eilėje, nebeprisimenu. Savivaldybėje man siūlė pačiai ieškotis, kur galėčiau išsinuomoti būstą, – sakė Inga.

Daugiavaikė motina: niekas nenori išnuomoti buto

Inga su savo keturiomis atžalomis be vyro į Tauragę atsikėlė 2008 metais. Tauragėje su draugu Nerijumi susilaukė dar dviejų vaikų. Šešių vaikų mama vis dėlto sako: gerai, kad nors tokį būstą gavo, nes niekas nenori išnuomoti buto šeimai su būriu vaikų. Vytauto g. 85 daugiabučio dviejuose kambarėliuose šeima glaudžiasi nuo šių metų balandžio. Naujo būsto šeimai prireikė, kai butą, kurį jie nuomojosi, šeimininkai nusprendė parduoti.

REKLAMA
REKLAMA

– Greit prasidės mokslo metai. Kur vaikai ruoš pamokas, neišmanau. Čia sąlygos tam negeros, nors butas ir suremontuotas. Kai man jį parodė pirmą kartą, buvo baisus. Anksčiau čia gyvenę žmonės jį buvo gerokai nuniokoję. Per kelias savaites savivaldybė padarė remontą ir įsikėlėme. Tik lango stiklas dar nepakeistas, plėvele aptrauktas. Tiesa, mokesčiai šiame bendrabučio tipo name dideli. Už karštą vandenį per mėnesį tenka ir 70 eurų sumokėti. Turbūt žinote, kad šio namo gyventojai turi bendrus dušus, tualetus, todėl visi mokesčiai skaičiuojami pagal visų gyventojų sunaudotą kiekį, – pasakojo daugiavaikė moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į pokalbį įsiterpusi jos keturiolikmetė dukra pasiguodė, kad ne tik savo erdvės neturi, bet ir spintos drabužiams sukabinti.

Inga neslėpė, kad jos šeima įrašyta į socialinės rizikos sąrašą, tačiau tikisi, kad bus išbraukta, kadangi per metus neprasižengė. Moteris žurnalistei atviravo, kad iš aplinkinių neretai sulaukia klausimo, kodėl susilaukė tiek daug vaikų, tačiau sakė nesirengianti niekam dėl to aiškintis. Keturiolikmetė Ingos dukra patikino, kad jai smagu gyventi daugiavaikėje šeimoje.

REKLAMA

V.Navickas: bendrabučio nuoma – ne socialinis būstas

Atsakyti į klausimus apie socialinius būstus ir pakomentuoti Ingos situaciją paprašėme Tauragės rajono savivaldybės administracijos vadovų.

„Atsakydami į Jūsų pateiktus klausimus informuojame, kad valstybės parama būstui išsinuomoti – socialinio būsto nuoma yra atskirta nuo bendrabučių nuomos, kas yra numatyta ir reglamentuota tiek LR paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme, tiek savivaldybės būsto ir socialinio būsto nuomos tvarkos apraše“, – atsakė Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Navickas.

REKLAMA

Anot jo, Tauragės rajono savivaldybė laikinam apgyvendinimui asmenims ar šeimoms gali suteikti savivaldybei nuosavybės teise priklausančius bendrabučius. Bendrabučio tipo gyvenamosios patalpos nėra socialinis būstas, bendrabučių nuoma nepriskiriama prie valstybės paramos būstui išsinuomoti formos, tačiau savivaldybė tikslingai savo būsto fonde turi tokias gyvenamąsias patalpas ir jas išnuomoja tais atvejais, kai asmuo ar šeima dėl tam tikrų aplinkybių lieka be pastogės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialinio būsto laukia per 300 šeimų

„Jūsų aprašytu atveju šeimai išnuomotas 2 kambarių bendrabutis. Jeigu šeimos narių ar jų artimųjų netenkina savivaldybės pasiūlytas laikinas būstas – plotas, vieta ar panašiai – nuomos sutartis gali būti nutraukta, ir sutarties nutraukimas neturi įtakos šeimos ar asmenų buvimui socialinio būsto nuomos eilėje“, – „Tauragės kurjeriui“ rašo V.Navickas.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas aiškina, kad socialinis būstas nuomojamas laikantis eiliškumo. Išimtys numatytos Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo 16 straipsnio 11 dalyje: „Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka savivaldybės būstas gali būti išnuomojamas socialinio būsto nuomos sąlygomis arba būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijos gali būti mokamos ir neįrašytiems į asmenų ir šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, sąrašus asmenims ir šeimoms, netekusiems turėto būsto dėl gaisrų, potvynių, stiprių vėjų ar kitų nuo žmogaus valios nepriklausančių aplinkybių, asmenims, kuriems yra nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, šeimoms, auginančioms penkis ar daugiau vaikų, šeimoms, kurioms vienu kartu gimsta trys ar daugiau vaikų, šeimoms, kuriose abiem sutuoktiniams yra nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis ir kurios augina vaiką (vaikus), neįgaliesiems, vieniems auginantiems vaiką (vaikus), šeimoms, auginančioms vaikus, kai ne mažiau kaip dviem vaikams yra nustatytas sunkus neįgalumo lygis, ir šeimoms, kuriose ne mažiau kaip dviem šeimos nariams yra nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, jeigu šie asmenys ar šeimos Lietuvos Respublikos teritorijoje nuosavybės teise neturi kito tinkamo būsto. Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka informacija apie šioje dalyje nurodytais atvejais išnuomotus būstus skelbiama savivaldybės interneto svetainėje“.

REKLAMA

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas informavo, kad šiuo metu socialinio būsto laukia 303 asmenys arba šeimos.

Pernai nupirko 17 būstų

Savivaldybė vis skelbia, kad ieško pirkti butų, ir tvirtina, kad žmonės į skelbimus atsiliepia. 2017 metais iš savivaldybės biudžeto ir iš bendrai finansuojamo ES struktūrinių fondų projekto biudžeto lėšų Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 17 būstų, šiemet – dar septynis.

REKLAMA

Paklaustas, kiek užtrunka butų pirkimo iš fizinių asmenų procedūros, ar tai stabdo gyventojus nuo butų pardavimo savivaldybei, V.Navickas atsakė, kad sunku vertinti, ar nekilnojamojo turto pardavimas juridiniam asmeniui – biudžetinei įstaigai turi kokios nors – teigiamos ar neigiamos įtakos asmenų apsisprendimui.

– Procedūros trunka faktiškai tiek pat, kaip ir sandoriai tarp fizinių asmenų, jeigu notariškai nėra kliūčių sandorių sudarymui, – patikino Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V.Navickas ir dar pavardijo tokių sandorių privalumus: perkamas būstas įvertinamas turto vertintojo, atsiskaitoma iš karto po sandorio, bankiniu pavedimu sumokama visa būsto pardavimo suma, apmokamos notaro paslaugos ir sutvarkoma dokumentacija Registrų centre.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų