Pasikeitus nuomos mokesčio apskaičiavimo tvarkai, dalis socialinio būsto nuomininkų už būstą mokės mažiau nei iki šiol, o gyvenantiesiems neprivatizuotuose butuose gali tekti atseikėti ir gerokai daugiau. Nesitikima, kad gyventojų skolos sumažės.
Vyriausybė patvirtino naują valstybės ir savivaldybių gyvenamųjų patalpų nuomos mokesčio apskaičiavimo tvarką, kuria privalo vadovautis savivaldybės, apskaičiuodamos savivaldybės gyvenamųjų patalpų nuomos mokestį. Šiuo metu laukiama, kad senąją tvarką atšauktų miesto Taryba. Tuomet pagal naująją tvarką mokesčiai būtų apskaičiuojami jau nuo gruodžio 1-osios.
Skaičiuos kiekvienam atskirai
Pagal naująją tvarką sudarytos gana sudėtingos formulės, apimančios nemažai veiksnių. Pasak Panevėžio miesto savivaldybės Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjo Antano Stokos, naujų mokesčių skaičiavimas bus nemenkas papildomas darbas – mokestį reikės iš naujo apskaičiuoti kiekvienam Savivaldybės butui, o jų mieste ne taip ir mažai – daugiau kaip 400.
Buvo atlikti bandomieji skaičiavimai ir pažiūrėta, kaip naujasis mokestis keisis. Socialinio būsto nuomininkams turėtų būti geriau – nuomos mokestis greičiausiai mažės apie 30–40 procentų.
Kiekvienam jis, kaip ir minėta, bus skaičiuojamas atskirai ir priklausys nuo daugelio faktorių. Pavyzdžiui, bus svarbus namo nusidėvėjimas, patogumai, namo amžius ir kt.
Tačiau daliai žmonių nuomos mokestis gali ir išaugti. Savivaldybė savo nuosavybėje turi ne vien socialinius būstus, bet ir senus neprivatizuotus, kurių gyventojai yra pasirašę su Savivaldybe neterminuotas sutartis. Būtent jų gyventojams nauja mokesčio tvarka gali kirsti per kišenę.
Jei ne lengvata – išaugs
Pasak A. Stokos, nuomininkams, kurių sutartys buvo sudarytos iki 2002 metų gruodžio 31 dienos, mokestis gali padidėti ir apie 50–60 procentų. Tiesa, kai kuriems gyventojams galės bus taikomos lengvatos.
Pagal naująją tvarką, nuomininkams, pateikusiems Savivaldybei prašymą ir turto bei pajamų deklaracijas, įrodančias, kad jų pajamos ir turtas atitinka nustatytąjį, vienus metus galės būti taikomas lengvatinis koeficientas. Tad kiek kiekvienam tokiam nuomininkai išaugs ar sumažės mokestis, kol kas sunku pasakyti.
Pavyzdžiui, yra apskaičiuota, kad miegamajame rajone esančiame penkiaaukštyje 35 kvadratinių metrų dydžio vieno kambario buto gyventojai per mėnesį moka 35,27 lito nuomą.
Jei jiems nebus galima pritaikyti lengvatinio koeficiento, jie vėliau mokės maždaug nuo 50,59 iki 55,89 lito. Jei lengvatinis koeficientas bus pritaikytas, mokestis, atvirkščiai, sumažės iki 24,09 lito.
A. Stoka teigė nežinantis, kodėl Vyriausybė priėmė ne tik darbui imlią, sudėtingą tvarką, bet ir didesne mokesčių našta apkraunančią kai kuriuos gyventojus. Jo manymu, greičiausiai siekiama, kad liktų tik socialinis būstas, o neprivatizuotų butų nuomininkai pagaliau įsigytų savo būstą.
„Nežinau, kam to reikėjo. Norinčiųjų gauti socialinį būstą daugėja. Gal taip norima sutvarkyti šią situaciją?“ – svarstė A. Stoka.
Jo teigimu, šiuo metu Savivaldybė nuosavybės teise turi daugiau nei 400 butų. Tiesa, kiek konkrečiai yra neprivatizuotų butų, nepasakė. Pasak vedėjo, situacija keičiasi – jei žmogus numiršta arba išvyksta, tas būstas tampa socialiniu.
Skolos nedings?
Šiuo metu apie 25 procentai Savivaldybės nuomininkų yra skolininkai. Siekiant išieškoti skolas, kreipiamasi į teismus. Pasak A. Stokos, ir šiuo metu Savivaldybė jau paruošusi 11 bylų.
Vieni moka tvarkingai, kiti nemoka, nes neturi pinigų, tačiau stengiasi, kada galėdami, skolas panaikinti. Treti piktnaudžiauja – skolas susimoka, kai prireikia geresnių sąlygų. Vedėjo žiniomis, yra ir tokių, kurie nelabai sugeba tvarkytis su pinigais.
Visi iš Savivaldybės nuomininkų surinkti pinigai būna skirti butams remontuoti ir renovuoti. A. Stoka pasakojo, kad neretai butai paverčiami landynėmis. Tuomet jiems suremontuoti gali prireikti ir 20 tūkstančių litų.
„Yra dalis, kurie sąžiningai moka, tvarkingai, o yra, kas nugyvena butą, ir ką tu jiems“, – sako jis.
Daugiabutyje, kuriame yra ir Savivaldybei priklausantis butas, atliekant renovaciją, privalo prisidėti ji. Tačiau pinigų darbams atlikti gali ir neužtekti.