Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje kasdien jau matome po šimtą ir daugiau susirgimų koronavirusu. Saviizoliacijoje atsidūrė daugiau nei 27 tūkst. žmoniųbeveik tiek pat, kiek gyvena Jonavoje. Kol kas tik pora šimtų registravosi prašydami balsuoti Seimo rinkimuose iš namų, todėl nuogąstaujama, kas ir kaip balsuos rinkimuose, ar ateis pakankamas rinkėjų skaičius.

Lietuvoje kasdien jau matome po šimtą ir daugiau susirgimų koronavirusu. Saviizoliacijoje atsidūrė daugiau nei 27 tūkst. žmoniųbeveik tiek pat, kiek gyvena Jonavoje. Kol kas tik pora šimtų registravosi prašydami balsuoti Seimo rinkimuose iš namų, todėl nuogąstaujama, kas ir kaip balsuos rinkimuose, ar ateis pakankamas rinkėjų skaičius.

REKLAMA

Balsavimas iš namų vyks spalio 9 ir 10 dienomis nuo 8 iki 20 valandos. Balsuoti namuose galės gyventojai, kuriems nustatytas ar įtariamas koronavirusas, kurie turėjo izoliuotis dėl kontaktų, kelionių į užsienį. Taip pat namuose savo valią galės išreikšti neįgalieji, vyresni nei 70 metų asmenys, negalintys atvykti į rinkimų apylinkes, bet ir neįgaliuosius slaugantys žmonės.

„Skaičiai saviizoliacijoje esančių asmenų jau artėja iki vienos apygardos dydžio“, – frakcijos posėdyje stebėjosi konservatorių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis ir teigė, kad žmonėms trūksta elementarios informacijos, o Vyriausioji rinkimų komisija to neužtikrina.

REKLAMA

VRK pirmininkė: gyventojams negali siųsti trumpųjų žinučių

Pasak VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės, saviizoliacijoje esantys ir kiti asmenys patys turi registruotis dėl balsavimo Seimo rinkimuose, VRK jiems negali siųsti trumpųjų sms žinučių. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras negali dalintis saviizoliacijoje esančių asmenų duomenimis dėl duomenų apsaugos.

„Mes neturime tų duomenų ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras negali perduoti – esame pilkojoje zonoje. {...} Situacija neeilinė, Covid-19 pandemijos akivaizdoje rinkimai vyksta pirmą kartą – tai kviečiame visus susivienyti, kad informacija būtų perduodama kuo plačiau“, – konservatorių frakcijos posėdyje sakė L. Matjošaitytė.

VRK pirmininkė aiškino, kad kreipėsi ir į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą. Tačiau sutikimo gauti nepavyko.

„VRK komisija kreipėsi į kompetentingą instituciją, galinčią siųsti visiems piliečiams į mobiliuosius įrenginius trumpąsias sms žinutes. Prašėme skelbi informaciją apie rinkimus, kada vyks tokie rinkimai ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

Buvo atsisakyta patenkinti tokį prašymą, kadangi mes neatitinkame ir nesame tas subjektas, kuris galime prašyti tokios informacijos sklaidos. Informacija apie rinkimus nėra tokios svarbos ir lygmens informacija“, – sakė L. Matjošaitytė.

Kokia tvarka balsuojant izoliacijoje?

VRK žada visais sklaidos kanalais kviesti rinkėjus, kurie nori namuose balsuoti. Reikia paskambinti trumpuoju telefonu 1855 ir informuoti apie norą balsuoti.

Komisijos nariams, kurie lankys saviizoliacijoje esančius asmenis, kurie grįžo iš užsienio, reikės dėvėti veido kaukę arba respiratorių, dezinfekuoti rankas ir dėvėti pirštines.

Kai komisijos nariai lankys asmenį, kuriam diagnozuota Covid-19 liga – tuomet jie turės maksimaliai apsirengti apsaugos priemonėmis, dėvėti apsauginį kostiumą, chalatą ir antbačius.

„Tie komisijos nariai, kurie vyksta pas rinkėją į namus prie jo gyvenamosios patalpos durų paduoda jam balsavimo dokumentus {...} neina pas rinkėją į patalpą, stebi, kad rinkėjas pats užpildytų tuos dokumentus, sudėtų į vokus. Pasiima gautą voką ir įsideda.

REKLAMA
REKLAMA

Dezinfekuoja rankas, nusirengia visą kostiumą, įsideda į maišelį ir vėliau, kai vyksta pas kitą rinkėją, kuriam diagnozuotas Covid-19, apsirengia naują kostiumą“, – sakė L. Matjošaitytė.

L.Matjošaitytė teigė, kad iš valstybės rezervo per Sveikatos apsaugos ministeriją apsaugos priemonės jau pasiekė rinkimų komisijas.

Tačiau apsaugos priemonių dar pritrūko, todėl prašoma papildomai 15 tūkst. vienkartinių veido kaukių, virš 1 tūkst. porų antbačių, beveik 8 tūkst. porų pirštinių.

„Mes praėjusią savaitę perklausėme apygardų rinkimų komisijų, kadangi jau visos susipažino su esamais kiekiais, kokios tos priemonės gautos, žino, kad keičiasi ta situacija kiekvieną dieną, ir ar reikalinga papildomų asmens apsaugos priemonių, jei reikalinga, tai kokių. Mes gavome jų poreikius“, – teigė VRK pirmininkė.

Rinkėjai jau balsuoja nuo ankstyvo ryto

Pirmadienį jau prasidėjo išankstinis balsavimas ir šiemet pirmi metai, kai iš anksto balsuoti galima keturias dienas. Išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose prasidėjo 7 val., o balsavimo punktai užsidarys 20 valandą.

REKLAMA
REKLAMA

Rinkėjų prašoma ateiti balsuoti su kaukėmis ir savo rašymo priemone, turėti asmens dokumentą. Neturintiems kaukės ar rašiklio, jie bus duodami vietoje.

„Rytas prasidėjo pakankamai sklandžiai. Rinkimų komisijos tikrai dirba. Rinkėjai, kaip pastebėjome Vilniaus mieste, aktyviai dalyvauja rinkimuose.

Matome, jog rinkėjai elgiasi atsakingai: laikosi saugaus atstumo {...}, dengia nosį ir burną asmens apsaugos priemonėmis, atsineša savo rašymo priemonę“, – sakė L. Matjošaitytė ir pažymėjo, kad kol kas negauta informacijos apie trikdžius, viskas vyksta sklandžiai.

Per išankstinį balsavimą valią pareikšti galima bet kurioje išankstinio balsavimo vietoje, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos registracijos. Sekmadienį, rinkimų dieną, bus galima balsuoti tik savo rinkimų apygardos apylinkėse.

Šiuose Seimo rinkimuose įrengta daugiau išankstinio balsavimo vietų, dalyje savivaldybių nebus galima balsuoti pačiame savivaldybės pastate, kaip buvo iki šiol.

Iš trijų didžiausių miestų tik Vilniuje išankstinis balsavimas vyksta ir savivaldybės pastate, tuo metu Kaune ir Klaipėdoje rinkėjai kviečiami balsuoti kitur.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniuje iš anksto gyventojai be savivaldybės pastato Konstitucijos prospekte gali balsuoti Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centre Saulėtekyje, A. Sacharovo aikštėje prie Spaudos rūmų Viršuliškėse, Vilniaus rajono savivaldybės pastate Rinktinės gatvėje bei Lukiškių aikštėje.

Kaune balsavimas vyksta rotušėje ir Kauno kultūros centre Kęstučio gatvėje. Klaipėdos miesto savivaldybėje balsavimo irgi nebus, jis rengiamas Žvejų rūmuose.

Vilniaus rajono savivaldybė taip pat numačiusi keturias balsavimo vietas: be savo pastato sostinės Rinktinės gatvėje kviečia rinkėjus balsuoti Nemenčinėje, Švenčionių g. 12, Rudaminoje, Vilniaus g. 2 ir Lavoriškėse, Liepos g. 9.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų