Pernai metais visuomenę sukrėtė dingęs 15-metis Mykolas, kurio paieškos baigėsi liūdnai – rastas paauglio kūnas Trakų rajone, upėje per 4 metrus nuo kranto.
Pernai dingusio Mykolo tėtis – Mato paieškų organizacinėje grupėje
Dabar 15-mečio Mato paieškose labai aktyviai prisideda ir Mykolo tėtis.
„Mykolo tėtis labai prisideda prie organizacinės grupės, nes praeita paieška vyko labai panašiai. Jis mums duoda daug patarimų kaip vyko paieška tada, į ką atkreipti dėmesį, kaip ieškoti vandeniu ir turi gana nemažai likusių kontaktų žmonių, kurie padeda ieškoti vandeniu", – sako Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovė Vytautė Stankevičienė.
Prie paieškos aktyviai prisideda ir Mato artimieji, tėvų draugai. Dingusio Mato mamai, pasak V. Stankevičienės, teikiama psichologinė pagalba, taip pat apie dedamas pastangas, naudojamas priemones ir visą eigą ji yra informuojama kiek įmanoma daugiau.
„Rekomendacija yra kiek įmanoma tėvus laikyti informuotus, tai mes iš savo pusės dienos apžvalgą duodame tris kartus per dieną, policijos irgi prašėme, kad jie oficialiai irgi palaikytų su mama ryšį“, – sako specialistė.
Esminė paieškos dalis: dronai ir paieška vandeniu
Nepilnamečio Mato paieškose naudojami dronai, o paieškai vandeniu naudojamos motorinės valtys, kateris, baidarės.
„Vandens motociklams šiek tiek sudėtinga plaukti, nes yra seklu. Tačiau tam tikruose užkampiuose jie gali sukelti vandenį ir pasižiūrėti ar galima ten kažką pastebėti“, – priduria ji.
Kaip pasakoja Raudonojo Kryžiaus atstovė, šiuo metu pagrindinė paieškos kryptis yra Neries pakrantės teritorija nuo Šilo tilo iki Grigiškių.
Ši atkarpa yra skirstoma į mažesnius segmentus, atsižvelgiant į vietos sudėtingumą.
„Yra lengvų vietų, kur galima lengvai prieiti prie vandens ir viską apžiūrėti, bet yra ir pavojingesnių segmentų su šlaitais, krūmynais ir išvirtusiais medžiais, kur jau ne vienas iš savanorių įkrito į vandenį, tačiau kažkokių rimtų traumų neturėjome“, – teigia moteris.
Specialistė pabrėžia, kad labai svarbu saugotis – eiti su lazdomis, atitinkamu apavu saugančiu čiurną, pageidaujami net apsauginiai akiniai.
„Tokius segmentus geriau apžiūrėti iš vandens, nes lengviau priplaukti ir nerizikuoti sveikata“, – pabrėžia V. Stankevičienė.
Paieškai pasitelkiamos įvairios technologijos
Prie paieškos prisideda įvairios pajėgos, tarp jų – piliečiai savanoriai. Kasdien dalyvaujančių žmonių skaičius svyruoja, o penktos dienos paieškose prisijungė 50 žmonių, tarp kurių buvo ir Šaulių sąjunga, bendruomenės nariai, Raudonojo Kryžiaus savanoriai.
Paieškos gurpės gausą lemia oro sąlygos, komunikacija, susirinkimo vieta, ir galimybė ieškoti pavieniai arba ne.
Stengiantis, kad paieškos būtų efektyvesnės, naudojama programėlė, sekanti maršrutus.
„Pabaigęs paiešką žmogus išsieksportuoja savo maršrutą, atsiunčia mums, o mes persikeliame į žemėlapį ir matome bendrą vaizdą: kur ieškota, o kur ne“, – aiškina moteris.
Nepaisant sunkumų ieškant penktą parą dingusio paauglio, pasak V. Stankevičienės, visi, dalyvaujantys paieškoje, vieningai siekia vieno tikslo – surasti Matą.
„Esmė yra surasti Matą, tai čia tikslas ir prognozės tokios, kad mes jį rasime. Būna liūdnos žinios, kai paieškos tęsiasi ilgai ir mes jo nerandame.
Tada tas nusivylimas, neskaitant artimųjų, yra ir savanoriams, ir žmonėms, ir pareigūnams. Tai dedame visas pastangas, kad surastume, ir labai tikiuosi, kad taip ir bus“, – teigia ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!