REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Cepelininis dangus ir gyvenimas be saulės – prie tokios žiemos lietuviams priprasti niekaip neišeina. Pasak specialistų, praėjęs gruodis buvo mažiausiai saulėtas per visą meteorologijos istoriją – saulė švietė vos 9 valandas, o tai yra net tris kartus mažiau nei įprastą gruodį.

Cepelininis dangus ir gyvenimas be saulės – prie tokios žiemos lietuviams priprasti niekaip neišeina. Pasak specialistų, praėjęs gruodis buvo mažiausiai saulėtas per visą meteorologijos istoriją – saulė švietė vos 9 valandas, o tai yra net tris kartus mažiau nei įprastą gruodį.

REKLAMA

O toks šviesos trūkumas kas penktam lietuviui gali turėti ir skaudžių pasekmių. Neretai, pasak gydytojų, žmonėms pasireiškia depresija, apatija, energijos stoka, kuri apsunkina gyvenimą ir gali net prišaukti ligas.

Tankūs pilki, cepelininiai debesys – visa tai lydėjo tautiečius ištisus gruodžio ir sausio mėnesius. Neretai saulės ir vitamino D trūkumas lemia ne tik niūrią, liūdną nuotaiką, mieguistumą, bet ir depresiją. Kaip rodo tyrimai, kas penktas Lietuvos gyventojas kenčia dėl šviesos trūkumo, o tai veikia žmones, prastina jų gyvenimo kokybę.

O tokias niūresnes gyventojų nuotaikas atspindi ir iškalbinga meteorologų statistika. Paaiškėjo, kad šis gruodis buvo mažiausiai saulėtas per visą Lietuvos hidrometeorologijos istoriją.

REKLAMA
REKLAMA

Rekordiškai mažai saulės šviesos

Per visą gruodžio mėnesį meteorologai suskaičiavo, kad saulė švietė vos 9 valandas. Kai įprastai gruodį Lietuvoje saulė šviečia tris kartus daugiau – 29 valandas. 

REKLAMA

Mažiausiai saulės kliuvo Vilniaus, Varėnos ir Kybartų gyventojams. Toks saulės trūkumo rekordas pirmas Lietuvos istorijoje ir nurungė 2018-ųjų gruodį, kai saulė švietė 10 valandų. 

O sausio mėnesį saulė Lietuvoje švietė 37 valandas, kai pernai – vos 14. 

„2023 metus užbaigėme su antirekordine saulės spindėjimo trukme. Na, ir, žinoma, 2023 metų sausį buvo pagerintas ir rekordas, kai saulė Vilniuje buvo pasirodžiusi tik 5 valandas, kai šių metų sausį Vilniuje saulė švietė 32 valandas“, – sako meteorologė Gintarė Giliūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak meteorologų, tokios anomalijos yra susijusios su tuo, kad Lietuvoje vyrauja netipiškos atmosferos cirkuliacijos. Pastaruoju metu Lietuva sulaukia daug Atlanto ciklonų, kas ir atneša debesuotus orus, todėl artimiausiomis dienomis Lietuvoje saulės nesulauksime.

„Matant sinoptinę situaciją, saulės tikrai nesulauksim, turėtų vyrauti, kaip ir dabar, tokie debesuoti, niūrūs, bet ganėtinai šilti orai, o jau link trečiadienio žadamas oro atvėsimas iki minus 8 laipsnių. Bus vėjuota, debesuota“, – teigia G. Giliūtė.

Rekomenduoja valgyti žuvį

Pasak gydytojų, dėl saulės trūkumo net 86 procentams Lietuvos gyventojų trūksta vitamino D. Natūralūs šio vitamino šaltiniai yra riebi žuvis, kaip lašiša, silkė, sardinės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O žmonėms, kurie nevalgo žuvies, gydytojai pataria valgyti kiaušinius, grybus, vaisius, taip pat, esant reikalui, gerti maisto papildus. Pasak medikų, dažnai dėl saulės ir vitamino D trūkumo tautiečiai skundžiasi raumenų ir kaulų skausmais, neretai turi ir psichologinių problemų. 

„Praktiškai turbūt nėra tokių organizmo audinių, kuriems nereikėtų D vitamino. Ir jeigu jo trūksta, tai tų ląstelių veikla vienaip ar kitaip sutrinka. Šiaip tokių žmonių, kurie turi vitamino D trūkumą, kasdien ateina tikrai nemažai. Negalima sakyti, kad tie simptomai yra susieti būtent su D vitamino trūkumu, todėl mes stengiamės išsiaiškinti, ar nėra kitų ligų“, – pasakoja vidaus ligų gydytojas Jonas Kastys.

REKLAMA

O tokie antirekordai, kai saulė per mėnesį šviečia vos 9 valandas, ne vieninteliai išskirtiniai reiškiniai. Per vieną žiemos savaitgalį sinoptikai taip pat užfiksavo 15 žaibų išlydžių. Pasak meteorologų, tokį Lietuvai nebūdingą reiškinį turime tada, kai atsiranda dideli šalto ir šilto oro kontrastai tarp žemės ir dangaus.

Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų