Šalčininkų rajono Poškonių kaimo gyventojai stojo į kovą už lietuviško darželio išlikimą.
Šalčininkų rajono savivaldybės taryba antradienį ketina priimti sprendimą, kuriuo būtų nuspręsta Poškonių lopšelį-darželį, kuriame dieną leidžia 16 vaikų, perkelti į Poškonių pagrindinės mokyklos priešmokyklinės grupės patalpas.
Pasak Poškonių vaikų lopšelio-darželio direktorės Violetos Michalkevičienės, iš tiesų tai reiškia lopšelio-darželio likvidavimą, nes, perkėlus į tam nepritaikytas patalpas, darželio negalės lankyti jaunesni nei 5 metų vaikai, o tokių yra 10.
"Nors sakoma, kad darželis neuždarytas, tik perkeliamas į mokyklą, iš tiesų veiks tik priešmokyklinė grupė, 5-7 metų vaikams. O kur kitiems vaikučiams eiti? Likti namuose?
Iki trejų metų vaikučiams sąlygos ten nesudarytos. Grindys cementinės, linoleumas, draudžiamas pagal sanitarines normas", - pirmadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė V.Michalkevičienė.
Tuo tarpu kai kurie Seimo nariai tvirtina, esą Šalčininkų valdžia kryptingai siekia uždaryti lietuvių kalba ugdančias švietimo įstaigas, kai lenkiškos mokyklos ir darželiai paliekami dirbti, kad ir su kur kas mažesniu vaikų skaičiumi.
"Norima Dieveniškio krašte sugniuždyti lietuvybę, kad jos nebūtų, o būtų kita kalba", - spaudos konferencijoje sakė konservatorius Gintaras Songaila.
Šalčininkų valdžia tokius kaltinimus atmeta. Pasak Šalčininkų vicemero Zdzislavo Palevičiaus, darželis perkeliamas į mokyklos patalpas, nes jos ten esą geresnės. Vicemeras taip pat tikino, jog minėtose patalpose bus sudarytos sąlygos lopšelį-darželį lankyti visiems vaikams, ne tik priešmokyklinio.
"Rytoj taryba klausimą svarstys, dar nežinia, kokį sprendimą priims. O į mokyklą perkelti siūloma, nes ten patalpos geresnės. Nesuprantu, kam iš to daryti politinį klausimą", - BNS sakė Z.Palevičius.
Tuo tarpu konferencijoje pateikti duomenys, jog, kai ruošiamasi reorganizuoti lietuvių darželį, lenkiškos švietimo įstaigos toliau dirba ir su kur kas mažesniu vaikų skaičiumi - paliekamas mažesnis Jančiūnų, panašaus dydžio Dieveniškų, Butrimonių, Kalesninkų, ugdantys lenkų kalba. Taip pat tvirtinama, jog naikinamas Jašiūnų "Aušros" mokyklos Jašiūnų pradinis skyrius, ugdantis 10 vaikų, bet paliekami mažesni Tetėnų, Milkūnų (5 vaikai) skyriai ar panašaus dydžio Gerviškių, Pirvėnų, Tribonių, Jančiūnų, ugdantys lenkų kalba.