REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vien antradienį su koronaviruso komplikacijomis į ligoninę atsigulė 46 ligoniai, beveik visi nesiskiepiję. Mokslininkai prognozuoja, kokia bus ketvirtoji koronaviruso banga ir ko tikėtis rudenį. Jau artimiausiomis savaitėmis, pasak ekspertų, tikėtina, kad užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiai perkops 1000 atvejų ribą per parą.

Vien antradienį su koronaviruso komplikacijomis į ligoninę atsigulė 46 ligoniai, beveik visi nesiskiepiję. Mokslininkai prognozuoja, kokia bus ketvirtoji koronaviruso banga ir ko tikėtis rudenį. Jau artimiausiomis savaitėmis, pasak ekspertų, tikėtina, kad užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiai perkops 1000 atvejų ribą per parą.

REKLAMA

Augant susirgimams, Santaros klinikos jau skelbia apie įtampą reanimacijoje – lovos užpildytos koronaviruso pacientais – 9 iš 10 yra nepasiskiepiję.

Situacija Santaros klinikose įtempta – greitosios į priėmimą veža koronaviruso pacientus, o reanimacijos lovos užpildytos. Dėl gyvybės reanimacijoje kovoja aštuoni koronavirusu užsikrėtę pacientai, beliko viena laisva lova. Fiksuodama augančius COVID-19 pacientų srautus medikai kaip ant delno mato, kiek į ligoninę papuola nepasiskiepijusių sunkių pacientų.

Santaros klinikų vadovas Feliksas Jankevičius sako: „Beveik 100 procentų tie pacientai yra neskiepyti. Na, galbūt vienas kitas, kurie užsikrėtė iš karto gavo antrą skiepo dozę, kai dar nespėjo įsibėgėti jų imuninis atsakas. Tai yra skirtumas nuo situacijos, kurią turėjome praėjusių metų rudenį.“

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, situacija Vakarų Lietuvoje yra dar sudėtingesnė.

Santaros klinikų vadovas jau prabyla apie tai, kad netrukus turės plėsti ir reanimacinių lovų skaičių kovidiniams pacientams. O dėl to nukentės planinės paslaugos, jas greičiausiai rugsėjį teks apkarpyti.

REKLAMA

Vakarų Lietuvoje – blogiau

Tiesa, situacija Vakarų Lietuvoje dar prastesnė. Mažiau nei pusė gyventojų Plungės rajono savivaldybėje yra pasiskiepiję nuo COVID-19. Medikai nevynioja žodžių į vatą ir atvirai sako – dabartinė situacija – tai nevakcinuotų ligonių pandemija.

„Serga daugiau nevakcinuoti žmonės, mūsų rajonas yra toksai išskirtinis, daug antivakserių turbūt. Ir tikrai situacija sudėtinga, nes žmonės nenoriai vakcinuojasi“, – sako direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė.

O sergamumas visoje šalyje toliau sparčiai auga, mat delta atmaina plinta daug greičiau nei prieš tai buvusios. Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 560 naujų koronaviruso atvejų, į ligonines naujai paguldyti 46 sunkiai sergantys žmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak medicinos mokslų daktaro Sauliaus Čaplinsko, jei originalia Uhano atmaina susirgęs žmogus vidutiniškai užkrėsdavo 3 žmones, tai delta virusu susirgęs užkrečia net 7 asmenis. O taip yra todėl, kad delta variantui užtenka įkvėpti 10 kartų mažiau dalelių, kad žmogus užsikrėstų.

Medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas teigia: „Tol, kol virusui yra terpė kur plisti, kur yra daug imlių žmonių dar, neįgijusių imuniteto skiepų pagalba ar persirgus. Tai virusas būtinai tuo naudosis ir plis. Gan sparčiai gali augti naujų, užsikrėtusių žmonių skaičius.“

Statistikos departamento duomenimis, nuo koronaviruso Lietuvoje jau pasiskiepijo du trečdaliai 18 metų sulaukusių ir vyresnių asmenų, dar kiek daugiau kaip 3 procentai persirgo COVID-19 per pastarąsias 180 dienų ir turi susiformavusį imunitetą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, mokslininkai įspėja, kad šis procentas nėra pakankamas, kad būtų sustabdytas delta koronaviruso atmainos plitimas.

Sveikatos ekspertų tarybos narys Juozas Augutis tikina, kad jau po kelių savaičių situacija pasidarys sudėtinga: „Per porą savaičių bent vienas iš scenarijų, užlipus gerokai virš 1000, po to jau galėtų leistis, rudenį vėl turėtume pakilimą bangos.“

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, šiuo metu didžiausia užduotis paskatinti kuo daugiau žmonių pasiskiepyti nuo COVID-19. Kitu atveju, virusas plis nevaldomai, ligoninių priėmimo skyriai bus perpildyti tik koronaviruso pacientais, reanimacijose trūks lovų, o medicinos paslaugų negaus įprastomis ligomis sergantys pacientai.

REKLAMA

Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė teigia: „Pagrindinis tikslas yra tas, kad sveikatos priežiūros įstaigos neužlūžtų ir nepatirtų tokios apkrovos kaip ankstesnių bangų metu. Jau dabar girdime, kad reanimacijos lovos pildosi, ligoninių lovos, turime sudėtingą situaciją.“

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė tvirtina: „Stebim paspartėjimą, turim į dieną apie 10 tūkstančių naujai pasiskiepijusių žmonių. Tai yra svarbu, nes kiekvieną dieną į ligonines atsigula nuo 40-50 naujų pacientų, jiems reikalingos ligoninės.“

Vis dėlto mokslininkų prognozės niūros – ruduo nusimato sunkus, mat po atostogų į ugdymo įstaigas sugužės moksleiviai, studentai, tuomet virusas plis dar sparčiau, mat dalis šios amžiaus grupės asmenų nepasiskiepiję.

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, šiuo metu daugiausia serga gamybos ir prekybos sektoriaus darbuotojai.

Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė sako: „Daugiausia serga prekybos, gamybos, aptarnavimo sferose, kur neįmanomas nuotolinis darbas, neišvengiami kontaktai. O labai mažai protrūkių sveikatos priežiūros, globos įstaigose.“

Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija jau svarsto ir apie trečiąją dozę nuo koronaviruso. Šiuo metu skiepijami tik tie asmenys, kurie yra sunkiai sergantys, po organų transplantacijos. Medikus, ministerijos teigimu, trečiąja doze planuojama skiepyti spalio ar lapkričio mėnesiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų