„Vyksta rinkimai. Ta sklypo ir mokyklos statybos istorija jau buvo iškilusi prieš ankstesnius Seimo rinkimus, dirbo tyrimo komisija – nieko nerado. Tada Šarūnas Stepukonis ir „BaltCap Infrastructure Fund“ buvo švarūs verslininkai, dabar – Š. Stepukonis atrodo juodai po visų galimai praloštų milijoninių sumų“, – trečiadienį „Žinių radijui“ teigė J. Razma.
„Viešojoje erdvėje padėk mūsų pirmininko žmoną šalia to juodai atrodančio Š. Stepukonio – neišvengiamai tas juodumas prilips ir Landsbergių šeimai. Toks, turbūt, yra mūsų konkurentų viešųjų ryšių sumanymas. O šiaip, juk toje istorijoje nieko naujo neįvyko: nei sklypas praplėstas, nei priestatas pastatytas“, – pridūrė jis.
Pasak konservatoriaus, visos statybų aplinkybės buvo ištirtos dar 2020 m., tad naujam tyrimui pagrindo nėra. Visgi, vertindamas informaciją, jog šiame sklype galėjo būti planų valstybinės mokyklos statyboms, Seimo vicepirmininkas tikina, kad į šiuos klausimus gali užtekti ir savivaldybės atsakymo.
„O ką tirti? Galiu pasiūlyti pasiimti ir perskaityti ano tyrimo medžiagą ir pasakyti, o kas čia įvyko naujo? Kad Stepukonis prasilošė? Tai ar Landsbergienė turėjo žinoti, kad jis yra kažkoks prasilošęs veikėjas ir turėjo nuo jo per kilometrą stovėti?“, – kalbėjo J. Razma.
„Jeigu kas nors išskirs naujų tirtinų aspektų, tai galime tyrinėti. Tačiau ta visa istorija yra sena, mokykla veikia jau daugelį metų ir žurnalistinis tyrimas, nepasakyčiau, kad atskleidė naujus faktus. Nebent vienintelis, kuris yra paminėtas, kad gal savivaldybė ten turėjo statyti valstybinę mokyklą, bet iki šiol nepastatė. Nebent šį dalyką galima pasiaiškinti užklausus savivaldybės“, – akcentavo jis.
Trečiadienį Seimo Antikorupcijos komisija ketina apsispręsti dėl privačios A. Landsbergienės mokyklos Kalnėnuose statybos aplinkybių tyrimo.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis taip pat neatmeta galimybės dėl paaiškėjusios informacijos kreiptis į Generalinę prokuratūrą.
Laikraštis „Lietuvos rytas“ skelbė, jog Kalnėnuose pastatytos A. Landsbergienės privačios mokyklos vietoje anksčiau buvo visuomenės paskirties teritorija, kurioje planuota statyti valstybinį darželį, mokyklą, šalia – sporto stadioną. Nurodoma, kad 2018 m. Vilniaus savivaldybė ir Nacionalinė žemės tarnyba skubiai priėmė atitinkamus sprendimus dėl miesto detaliojo plano pakeitimo ir sklypų ribų perbraižymo, taip pakeičiant žemės paskirtį ir sudarant galimybę iškilti minėtai privačiai mokyklai. „Lietuvos rytas“ nurodo, jog tuo metu pastaruosius sprendimus atsakingose institucijose priėmė su A. Landsbergiene susiję asmenys.
Be to, „Lietuvos rytas“ skelbė, kad į Kalnėnuose statomą mokyklą investavo ir „BaltCap“ priklausantis „BaltCap Infrastructure Fund“. Bendram fondo ir A. Landsbergienės projektui lėšų skyrė ir Vilniaus savivaldybė – aplinkinei infrastruktūrai sukurti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
4d ·
#LietuvaTiesiogiai #ValdiškiMilijonai #VisuomenėsTeisėŽinoti
Koks sutapimas – pakalbėjau apie tyrimo užkulisius laidoje „Lietuva Tiesiogiai“ su Rimvydas Paleckis ir Vilniaus savivaldybė atsiuntė atsakymą į mano jau prieš kurį laiką nusiųstą klausimą, kurį buvau uždavusi ir ministro Landsbergio žmonai: kiek valdiškų pinigų gauna jos verslas. Politiko žmona neatsakė, bet oficialius skaičius jau turiu: jos valdomiems darželiams ir mokyklai pernai skirta 1,38 mln. eurų ir 2,09 mln. eurų mokymo lėšų plius Vilniaus savivaldybė skyrė kompensacijas už ikimokyklinio amžiaus vaikus: 603 tūkst. ir 60, 5 tūkst. eurų.
Mano manymu, tie, kurie gauna valdiškas lėšas (t.y. mokesčių mokėtojų pinigus), turi atsakyti į žurnalistų klausimus - ir dėl visuomenės teisės žinoti, ir dėl skaidrumo. O neatsakytų klausimų dar yra, pvz., už kiek ministro žmona pirko sklypą.
Sutapimų atliekant tyrimą buvo ir daugiau. Buvusi savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, kuri 2018 m. balandžio 3 d. pasirašė įsakymą keisti Kalnėnuose detalųjį planą ir formuoti naujas ribas, tarp jų ir visuomeninės teritorijos (šaltinių teigimu ten turėjo būti valstybinė, bet atsirado privati politiko žmonos mokykla) yra edukologijos mokslų daktarė. Pažinties su Landsbergiene ji kratėsi, bet kas prašė keisti detalįjį planą, neatsiminė.
Dar vienas sutapimas: Nacionalinėje žemės tarnyboje, kuri 2018 m. gegužės 17 d. skubiai priėmė sprendimą dėl naujų sklypų ir jų ribų suformavimo, yra dirbęs ministrienės tėvas (direktoriaus pavaduotoju 2014-2015 m.). Tuo metu jis jau sėdėjo kitoje šiltoje kėdėje, bet neatmestina, kad dukters planus galėjo žinoti.
Ir dar vienas: tuo pat metu, kai "BaltCap" darbuotojas Stepukonis vystė bendrą verslo projektą su įtakingo politiko žmona, jis atsirado ir prie nacionalinio stadiono projekto, kurio finansavimą vėliau bandyta padidinti 40 mln. eurų - tiek, kiek jis pralošė ir kitaip iššvaistė.
ų #PoSlaptumoŽyme #KurMilijonai
Darydama tyrimą apie ministro Landsbergio žmonos verslo (iš kurio gautas pelnas yra jungtinė nuosavybė, tad naudą gauna ir jis) ryšius su lošėju Stepukoniu, norėjau iš teisėsaugos išgirsti, ar pasistūmėjo tyrimas dėl jo pavogtų 40 mln. eurų. Bet į visus mano klausimus – tyla. Nebuvo atsakyta ir į tuos, į kuriuos jau buvo atsakyta. Atskriejo atsakymas, kad informacija nebus teikiama. Taškas. Nors kai šių metų pradžioje kilo skandalas, buvo žadama visuomenę informuoti.
Kai Stepukonis buvo apklaustas, jis buvo išlydėtas per galines duris, kad nesusidurtų su žurnalistais. Žinant, kiek kitiems dėl gerokai mažesnių sumų teko atlaikyti dėmesio, toks paslaugumas atrodo keistai.
Tyrimui medžiagą rinkau iš įvairių šaltinių, ir buvo pareigūnų, kurie man kalbėjo neoficialiai. Jiems rūpi, kad tyrimas nebūtų užgniaužtas ir būtų rasti kažkur nusėdę milijonai, atlyginta žala (padaryta ir pensijų fondams).
Mano šaltiniai atskleidė, kad Stepukonis lėšas iš fondo grobstė ne vienus ir ne dvejus metus, o lošė ilgai. Ne vienas šaltinis patvirtino: tarnybos dar 2022 metais turėjo informacijos apie jo įtartiną finansinę veiklą. Tai nebuvo vienas pavedimas iš Lenkijos įmonės, kai į jo sąskaitą įkrito apie 4 mln. eurų. Tai buvo išsami jo finansinė istorija, kurioje buvo daug įtartinų požymių.
Bet netikėtai tyrimas buvo nutrauktas neva neradus nusikaltimo sutarties. Ar mūsų pareigūnai naiviai patikėjo sukčiaus melu? Ar jie nesugeba nustatyti didelių neaiškių pinigų kilmės? Tikrai sugeba. Tai kodėl tyrimas buvo nutrauktas? Į šį klausimą atsakymas visuomenei turėtų būti pateiktas. Ir ne surastas koks atpirkimo ožys, ne numuilinta, o atsakyta aiškiai, ar Stepukonį kažkas stogavo.
Suprantu, kad keliu į šviesą itin nepatogius klausimus. Tie, pas kuriuos nusėdo milijonai ar kurie iš Stepukonio turėjo kitokios naudos, bandys įvairiais būdais šiuos klausimus gesinti. Bet mano užrašų knygoje prie jų – raudoni šauktukai, kurie neišsitrins.
Tvarto gyviai, užmiršo kokia pavardė LR yra labiausiai nekenčiama jau tris dešimtmečius, kaip ir jo išperų,
-vagnorių, debilių, broilerių, šimonių(-yčių?)