Kiekvienos šalies Konstitucija turi būti gerbiama, o kalbos apie galimą pagrindinio šalies įstatymo keitimą priimant tautinėms mažumos palankius sprendimus sunkiai įsivaizduojamos, teigia Seimo Pirmininkės pirmasis pavaduotojas Raimondas Šukys.

"Nepriklausomai nuo užimamų pareigų bet kurios šalies bet kuris pareigūnas turi gerbti kitos šalies Konstituciją bei Konstitucinio Teismo (KT) nutarimus ir susilaikyti nuo tokių vertinimų vertinant kaip visą šalį, taip ir šalies tautą, pagrindinį įstatymą", - trečiadienį "Žinių radijui" sakė R. Šukys, reaguodamas į teiginius, jog praeitą savaitę KT išaiškinimas dėl asmens vardo ir pavardės rašymo gali sugadinti Lenkijos ir Lietuvos santykius.

Pasak Seimo Pirmininkės pavaduotojo, jeigu pavardės asmens dokumentuose būtų rašomos ne lietuvių kalba, tai paneigtų lietuvių kalbos kaip valstybinės kalbos statusą, jos apsaugos principą, įtvirtintą Konstitucijoje. R. Šukys taip pat atmetė teiginius, neva Konstitucijoje galėtų būti pakeisti tam tikri straipsniai, kurie sudarytų palankesnes sąlygas tautinėms mažumoms.

"Diskusijos apie galimą Konstitucijos keitimą yra nelabai įmanomos, o Lenkijos tautinių mažumų atstovai ir mūsų politikai, ne visi gerai žinodami Konstitucijos sandarą ir procedūras, jos keitimo tvarką galbūt per daug lengvai įsivaizduoja, kad galėtų 14-asis straipsnis būti pakeistas, kur įtvirtinta, kad lietuvių kalba yra valstybinė kalba. Nelabai galėtų būti pakeista ir dvigubos pilietybės nuostata 12-ajame straipsnyje. Pagal Konstituciją, tautos valią išreikštą 1992 metais, šis skirsnis gali būti keičiamas tik visuotiniu tautos referendumu. Negalima apeiti pilietybės, valstybinės kalbos straipsnių keičiant kurį nors Konstitucijos straipsnį, kitaip tariant užsiimant saviapgaule. Tai būtų antikonstitucinis veiksmas. Manau, kad negalime kalbėti, jog bus kas nors kitaip negu dabar yra paaiškinta", - konstatavo R. Šukys.

REKLAMA

Kaip jau ELTA skelbė, KT penktadienį išaiškino, kad Lietuvos Respublikos piliečio pase įrašius asmens vardą ir pavardę valstybine kalba, to paties paso kitų įrašų skyriuje galima įrašyti asmens vardą ir pavardę kitokiais, ne lietuviškais, rašmenimis ir nesugramatinta forma, kai asmuo to pageidauja; toks asmens vardo ir pavardės įrašas paso kitų įrašų skyriuje nelietuviškais rašmenimis neturėtų būti prilygintas įrašui apie asmens tapatybę valstybine kalba.


Rašyti komentarą...
J
Julius
2009-11-11 10:59:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuvai geriau dviejų ar trijų kalbų politika, nei vienos lietuvių. Mokėdami lenkiškai gali daugiau išmokti, gauti darbo ir išlaikyti save ir dar kitiems padėti. Antra, lenkų kalba Lietuvoje vartojama šimtmečiais ir ja kuriami geriausi kūriniai, pvz., Adam Mickiewicz ar Nobelio literatūros premijos laureatas Czeslaw Milosz. Vienos kalbos, vieno tautos, vieno kraujo ir vienos žemės politika yra atsiradusi nacių laikais Vokietijoje ir padarė žmonijai tiek daug nelaimių. Lietuvos visuomenė amžiais buvo daugiakalbė, tai Lietuvos garbė ir jėgos šaltinis. Sunaikinti daugiakalbystę, pvz., lenkų kalbą, nori tik Lietuvos priešai. Kodėl modernios valstybės kaip Suomija, Belgija, Slovėnija, JK, Malta, Šveicarija, Kanada, JAV ir t.t. gali turėti daugiakalbę politiką, o Lietuva ne? Okupantams fanatikams tautinykams protingi argumentai negalioja. De facto, Lietuvos yra dvi oficialios kalbos: antrąja tapo anglų. Kiekvienas Vilniaus valdininkas savo vaikus stengiasi ne tik pats išmokti, bet ir savo vaikus išmokyti pirmiausia anglų kalbos, išsiųsti studijuoti į užsienį. Vienos kabos politika yra negarbinga savo šalies piliečių ir kultūros paveldo atžvilgiu ir nuostolinga santykiuose su išorės pasauliu. jei Vilnius nesugebės pasikeisti ir padaryti teisingų ir naudingų sprendimų, šalis nugrims į dar didesnį kultūrinį ir ekonominį atsilikimą.
Atsakyti
0

t
taigi
2009-11-11 11:17:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
bendrai buvusiai 100 meciais valstybei gal imanoma buvo papildant konstitucija?ot kaimas:va,vykusy..
Atsakyti
0

N
Nurchaci
2009-11-11 11:45:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dieve, kokios nesąmonės. Jau nežinau, ar taip daroma tik iš durnumo, ar čia taip specialiai kenkiama Lietuvai.
Ką reiškia "kitataučių pavardžių rašymas lietuvių kalba"? Tai gal ir lietuvių pavardės gali būti rašomos "nelietuvių" (pavyzdžiui, anglų) kalba? Ar patiktų ponaičiui Šukiui, jei jo pavardę JAV, Kanadoje ar Jungtinėje Karalystėje parašytų "valstybine anglų kalba" - Shookees? Tai ką mes čia dabar išdarinėjame?
Visų LOTYNŲ RAIDYNĄ naudojančių tautų vardai ir pavardės turėtų būti rašomos taip, kaip jos rašomos originalo kalba, o pavardės ir vardai tautų, naudojančių NELOTYNŲ RAIDYNUS arba HIEROGLIFUS - rašomos lietuviškomis raidėmis iš klausos (fonetiškai).
Ir taikyti tai reikėtų ne tik Lietuvos lenkams, bet ir visų kitų Lietuvos tautybių, naudojančių lotynų raidyną, kalboms (vokiečiams, latviams, karaimams etc.)
Dar man labai įdomu, koks asilas nutarė kreiptis šiuo klausimu į Konstitucinį teismą? Gal jie ten KT kodeksų paragrafus ir išmano, bet čia juk reikėjo visai kitų žinių ir visai kitokio išmanymo. Gal tada neatrodytų, kad Lietuvos kitataučiai, kai jie normaliai ir nedarkydami parašo savo vardą ir pavardę, kad jie "pažeidžia valstybinės kalbos įstatymą" (?) ir "griauna lietuvių kalbos struktūrą"(!).
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų