REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Psichikos ligonį bejausmiu žmogžudžiu paverčia laiku nepastebėta liga ir netinkama aplinkinių reakcija.

REKLAMA
REKLAMA

Vos Lietuva atsipeikėjo po šoko sužinojusi, kad ką tik psichikos invalidė iš Telšių priemiesčio surišusi nuskandino 7 metų mergaitę, iškart po to Kėdainių rajono kaime nežinia kas užėjo jaunam medkirčiui ir jis nei iš šio, nei iš to paskerdė net 3 žmones.

REKLAMA

Po šių tragedijų pasigirdo raginimų griežčiau kontroliuoti psichikos ligonius, nors nelabai kas suvokia, kaip tai padaryti.

Užsukęs į psichiatrijos ligoninę „Akistatos“ žurnalistas pabandė išsiaiškinti, dėl ko žmonės suserga psichikos ligomis, nuo ko praradusieji nuovoką tampa agresyvūs ir kaip su tokiais reikėtų elgtis.

REKLAMA
REKLAMA

Susergama jaunystėje

Pasak Šiaulių psichiatrijos ligoninės direktoriaus ir vyriausiojo gydytojo Eugenijaus Mikaliūno, 80–90 procentų sunkių psichikos ligų pasireiškia paauglystėje arba ankstyvoje jaunystėje. Pradėjus formuotis asmenybei, aplinkiniai pastebi pirmus keistumus, laikui bėgant šie stiprėja, kol galop virsta net ne specialistui matomais akivaizdžiais ligos požymiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baigęs prestižinę Šiaulių gimnaziją medikų sūnus Vytautas P. išvyko studijuoti į Londoną, o ten ėmė kliedėti ir mokslus metė. Kartą jis draugams internetu išsiuntinėjo perspėjimus apie pasaulio pabaigą. Girdi, Žemę esą puolantys iš kosmoso atskridę ufonautai anunakiai, o nuo jų, girdi, galima apsisaugoti... kremtant riešutus.

REKLAMA

Sužinojęs, kad sūnus nebestudijuoja ir jam meluoja, 2008-ųjų spalį savo namuose Šiauliuose Vytautui P. sceną iškėlė jo tėvas – žinomas Šiaulių ginekologas Povilas P. (59 m.). Vėliau tardomas 24 metų Vytautas P. pasakojo, kad jiedu susikivirčiję, o tada jis ėmęs lyg iš šalies stebėti, kaip jo kūnas peiliu nužudąs tėvą... Supjaustęs lavoną ir išmėtęs gabalais po visą Šiaulių rajoną, Vytautas P. išskubėjo į Ispaniją atseit laukti pasaulio pabaigos. Vis dėlto artimųjų telefonu įkalbėtas jis grįžo į Lietuvą, o tada leidosi nuvežamas į policiją.

REKLAMA

Silpnapročiai būna aršūs

Kiek rečiau nutinka, kad žudyti ryžtasi turintieji įgimtą silpnaprotystę – taip šiemet rugsėjo 6-ąją įvyko Telšių priemiestyje Purpliuose. Psichikos negalią turinti 25 metų Edita D. kažkodėl surišo savo kaimynų 7 metų mergaitei rankas bei kojas ir įstūmė į kūdrą. Mažylė nuskendo.

Įtariamoji kalbėti pradėjo tik kai jos bendraamžiai jau ruošėsi į mokyklą, nuolat šnekėjo ir darė nesąmones, bet iki šiol nebuvo agresyvi. „Ir tik maždaug 10–15 procentų mūsų pacientų ūmia šizofrenija suserga staiga, priepuoline forma“, – iš 40 metų darbo patirties žino psichiatras E. Mikaliūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrovėje „Kauno elektra“ 12 metų pradirbęs 55 metų Leonidas K. niekada niekuo neišsiskyrė iš kitų. Tačiau 1997-ųjų spalį jis priėjo prie bendradarbio, pakėlė pistoletą ir šovė jam į smilkinį. Po to žudikas nusitaikė į kitą bendradarbį, bet jo nužudyti nepavyko – užsikirto ginklas.

Sulaikius žudiką išsiaiškinta, kad jis – nepakaltinamas. Leonidas K. negalėjo paaiškinti, dėl ko nelegaliai įsigijo ginklą, o svarbiausia – už ką norėjo iššaudyti kolegas. Įdomiausia, kad jis niekada nebuvo gulėjęs psichiatrijos ligoninėje, net nebuvo psichiatrų įskaitoje.

REKLAMA

Stresas ir degtinė...

Ūmius psichikos ligonius į žudynes gali pastūmėti bet koks stiprus stresas. 2002-ųjų lapkritį Mastaičiuose (Kauno r.) savo namuose rasta užbadyta 18 metų invalidė mergina. Paaiškėjo, kad ją nužudė jos 20 metų brolis Vytautas K. Jis, Kauno kolegijos studentas, apklausiamas paaiškino, jog beveik nevaikščiojusią ir nekalbėjusią seserį puolęs peiliu, kai ši pastebėjusi jį imant tėvų pinigus. Kadangi 14 kartų durdamas Vytautas K. nesuvokė savo veiksmų, teismas jam paskyrė priverstinį gydymą psichiatrijos ligoninėje.

REKLAMA

Agresijos protrūkius išprovokuoja ir degtinė bei sunki liga – alkoholizmas, kuria sirgo Maneikių (Kelmės r.) gyventojas 29 metų Antanas B. Taigi1996 metų lapkritį persigėręs, mojuodamas dviem peiliais, jis iš namų išvijo nėščią žmoną ir tėvus. Likęs vienas tarp savo mažamečių vaikų alkoholikas siautėjo toliau. Apsėstas haliucinacijų, jis užbadė 3 metukų dukrytę Aureliją – kūnelis buvo lyg rėtis... Kelios psichiatrų komisijos pripažino, jog Antanas B. sirgo baltąja karštine ir nieko nesuvokė, bet hospitalizuoti jo nereikia. Remdamasis šiomis išvadomis Šiaulių apygardos teismas vaikžudį pripažino nepakaltinamu ir... paleido namo. Trumpai ambulatoriškai nuo alkoholizmo pasigydęs vyras pasikorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skolos irgi žudo

Psichikos ligą gali sukelti net labai stiprios nelaimės, sunkūs išgyvenimai. Štai Mindaugas J., kuris gyveno Trakų centre ir prekiavo Gariūnuose avalyne, galiausiai įlindo į beviltiškas skolas. Jį taip slėgė mintis, jog netrukus kreditoriai atims visą turtą ir namą prestižinėje vietoje, kad jis susirgo šizofrenija. O tada jau liguistas jo protas sugalvojo kraupų planą... 1999-ųjų kovo mėnesį Mindaugas J. su pagalve uždusino 4 metukų dukrelę ir nudūrė žmoną. Paskui jis persipjovė venas, bet buvo medikų išgelbėtas ir išvežtas į naujuosius namus – psichiatrijos kliniką.

REKLAMA

Pastebėjus, kad artimas žmogus ar bendradarbis kliedi ir patiria haliucinacijas, psichiatras E. Mikaliūnas pataria iš tokio žmogaus šiukštu nesišaipyti, jo neerzinti. Nes geranoriškas, ramus elgesys ligonius veikia raminamai, o pašaipos ir smurtas – atvirkščiai. Kita vertus, nereikia ligonio ir lepinti.

Išlepintas egoistas

Nuo mažumės lepintam kauniečiui Pauliui N. pasveikti nuo sunkios psichikos ligos trukdė būtent tas motinos nuo vystyklų pradėtas begalinis lepinimas. Dėl to Paulius N. išsiugdė egoistišką ir konfliktišką charakterį.

REKLAMA

Jau pradinėse klasėse Paulius N. ėmė elgtis psichopatiškai – ignoravo arba skriaudė kitus vaikus, nepaklusdavo pedagogams. Užuot auklėjusi, motina sūnų vis užstodavo, tad jis tapo visai nevaldomas – nenuostabu, kad gavo Gestapo pravardę. Augantis monstras įkliuvo policijai vogdamas, bet, anot motinos, „Pauliukas tik išmušė kiosko langelį“.

REKLAMA
REKLAMA

1994-ųjų sausį Paulius, kuriam tuo metu buvo 14 metų, išėjo ant kalvos pasivažinėti rogutėmis. Ten jis nusiviliojo 8 metų mergaitę į nuošalią vietą, brutaliai išžagino, o kad ji nepasiskųstų, nustūmė nuo tilto į Nerį. Prisitrenkusi mažylė nuskendo.

Sulaikytas jaunasis žudikas ilgai ir atkakliai melavo, neigė net akivaizdžius faktus. Ko nemeluoti, jei motina, kuri dėl piktybinio trukdymo tyrimui net buvo trumpam sulaikyta, sūnui policijoje rėkė: „Tik nieko jiems neprisipažink!“ Kai Paulius N. buvo dėl šizofrenijos pripažintas nepakaltinamu, motina sūnui į pasimatymus psichiatrijos ligoninėje vežiojo merginą Joaną. Pas ją žudikas buvo pabėgęs iš ligoninės ir slėpėsi.

Klastinga liga

Psichiatras E. Mikaliūnas pridūrė, kad seniai užmarštin praėję laikai, kai psichikos ligoniai buvo gydomi sunkiai pakeliamomis šoko terapijomis ar net smegenis žalojančiomis operacijomis. Pasak gydytojo, naujausios tabletės bemaž be šalutinio poveikio įveikia net sunkiausias psichikos ligas. Tačiau žmonės vis vien bijo psichiatrų, o dar labiau – psichiatrijos ligoninių.

Pasak psichiatro E. Mikaliūno, psichikos ligonius itin pražūtingai veikia alkoholis – kartais jis užbraukia net kelerius metus trukusias medikų pastangas. Tai puikiai iliustruoja iki šiol neužmiršta tragedija, nutikusi Rokiškio rajono Lailūnų kaime, pedagogės ir daugiavaikės motinos Ulijanos B. namuose.

REKLAMA

Vyriausias iš aštuonių Ulijanos vaikų, sūnus Eugenijus B., šizofrenija susirgo tarnaudamas armijoje. Liga buvo sunkios formos, per paūmėjimus jis tapdavo agresyvus – kartą kirviu perskėlė motinai galvą. Į psichiatrijos ligoninę Eugenijus B. retai leisdavosi nuvežamas geruoju, paprastai tekdavo kviesti policininkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų