Privačios klinikos: žmonės atakuoja prašymais paskiepyti, jau ruošiamasi priimti vakciną

Nuo COVID-19 pradėjus skiepyti gyventojus, dažnas susidomėjo galimybe skiepą gauti privačiai. Nors kol kas skiepų nuo COVID-19 galima gauti tik iš valstybinių sveikatos priežiūros įstaigų, žmonės atakuoja ir privačias klinikas. Šios jau žvalgosi specialių šaldytuvų vakcinoms, tikisi greitu metu gauti ir pačių vakcinų.

Skiepijimas nuo COVID-19, regis, visai netrukus įgaus pagreitį. Jau skiepijami medikai, netrukus vakcinų gaus didžiausios rizikos pacientai, savanoriai, slaugos ir globos įstaigų gyventojai ir kiti žmonės.

Nors kol kas skiepų gauti galima tik iš valstybės, rinkoje jų nėra, socialinėse medijose gausu skelbimų, kuriais siūloma įsigyti vakcinų. Taip pat socialiniuose tinkluose matyti ir nemažai klausiančių, kur pasiskiepyti būtų galima privačiai.

Privačios sveikatos priežiūros įstaigos kol kas tokios paslaugos neteikia, tačiau galimybei atsiradus, jau yra planuojama skiepyti ir privačiai.

Žmonės teiraujasi

Portalas tv3.lt apklausė kelias Lietuvoje plačiai žinomas privačias sveikatos priežiūros įstaigas. Visos jos atsakė kasdien sulaukiančios gausybės klientų klausimų dėl skiepų. Jei būtų galimybė, būriai žmonių jau dabar mokėtų už skiepą.

„Apie vakciną ir skiepijimosi galimybes sulaukiame nemažai klausimų ir iš savo pacientų. Žmonės rašo, skambina, teiraujasi ar galima užsiregistruoti į norinčiųjų skiepytis eiles“, – komentuoja Baltijos Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikos generalinė direktorė Inga Grigienė.

Kol kas nei viena privati klinika Lietuvoje vakcinos nuo COVID-19 neturi. Jos įsigyti kol kas net ir privačioms įstaigoms neįmanoma.

„Deja, bet atsižvelgiant į tai, koks didžiulis yra šios vakcinos poreikis visame pasaulyje, kol kas galimybės pasiskiepyti mokama vakcina savo klientams pasiūlyti dar negalime. Nepaisant to, tikimės, kad ateityje Covid-19 vakcinos pasieks ir privačias gydymo įstaigas ir norintiems skiepytis mokama vakcina galėsime užtikrinti galimybę tai padaryti“, – komentuoja medicinos diagnostikos ir gydymo centro direktorius Deividas Praspaliauskas.

REKLAMA

Šiuo metu privačios įstaigos dėl vakcinos tariasi su tiekėjais. Kol kas situacija yra kebli, gamintojai nežada, kad vakcinų bus pagaminta pakankamai ir privačioms įstaigoms.

„Šiuo metu visi sandoriai dėl vakcinos įsigijimo vyksta per Europos Komisiją, tad kurį laiką valstybės biudžeto lėšomis įsigyta vakcina nuo COVID-19 bus skiepijami tik sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinti rizikos grupėms priskirtini asmenys, kuriems atsižvelgiant į jų amžių, sveikatos būklę, darbo ir (arba) socialinės veiklos pobūdį gresia didžiausia rizika užsikrėsti COVID-19 liga ir (ar) susirgti sunkia šios ligos forma“, – sako medicinos ir chirurgijos centrų „Northway“ Generalinė direktorė Diana Bumelytė.

Paklaustos, kada pagaliau bus galima pasiskiepyti privačiai, įstaigos pateikia skirtingus atsakymus. Vieni sako, kad to padaryti šiemet jau nebepavyks, o kiti spėja, jog iki vasaros tokia galimybė jau turėtų atsirasti.

„Kada tiksliai vakcinos įsigijimas bus prieinamas kiekvienam norinčiajam – sunku pasakyti. Galime tik prognozuoti, kad apie vakcinų tiekimą komercinei rinkai galima bus kalbėti su tiekėjais konkrečiau tik pavasario pabaigoje ar vasaros pradžioje“, – komentuoja „Kardiolitos klinikų“ ir „MediCA klinika“ plėtros ir turto valdymo vadovas Valerij Dobrovolskij.

Ieško šaldytuvų

Vos kalboms apie į Lietuvą keliaujančią vakciną ėmus sklisti, kartu buvo įspėta ir apie ypatingą vakcinos transportavimo būdą. Vakcina turi būti patalpinta -70 laipsnių arba dar žemesnėje temperatūroje. Tam reikalingi specialūs šaldytuvai.

Privačios sveikatos priežiūros įstaigos sako, kad šaldytuvų vakcinoms ieško, tačiau rasti jų pastaruoju metu itin sudėtinga. Pasaulyje stipriai padidėjo tokių šaldytuvų paklausa, jų pirko ir mūsų valstybė.

„Kalbant apie vakcinoms laikyti skirtus šaldytuvus, šiuo metų rinkoje jaučiamas jų deficitas. Vis dėlto, didėjant paklausai, turėtų didėti ir jų pasiūla rinkoje“, – komentuoja V. Dobrovolskij.

REKLAMA

Klinikos sako, kad neaišku, ar reikėtų investuoti į šaldytuvus, kai dar nėra aišku, ar vakcina privačias įstaigas iš viso pasieks, o jei pasieks, tai neaišku, kada.

„Dėl šaldytuvų taip pat domimės, esame pateikę užklausas tiekėjams, tačiau kol nebus aiški privataus skiepijimo tvarka, šios investicijos nedarysime“, – komentuoja I. Grigienė.

Tačiau „Northway“ sako, kad jau yra pasiruošę priimti vakciną – šaldytuvų turi.

Northway medicinos centrai yra pilnai pasiruošę priimti ir saugoti vakcinas nuo Covid-19 infekcijos. Turime įsigiję ir šaldytuvus, kurie palaiko ypač žemą temperatūrą (-70 C ir žemesnę), reikalingą „ledo“ vakcinoms saugoti“, – pasakoja D. Bumelytė.

Kainos dar nežino

Paklaustos, kiek pasiskiepyti nuo koronaviruso kainuotų privačiai, klinikos svarsto. Kol rankose neturi vakcinos, negali pasakyti, ir kiek prašytų už skiepą.

„Tai pasakyti galėsime tik įvertinę vakcinos savikainą, galimus jos saugojimo ir laikymo specialiame temperatūriniame režime kaštus“, – komentuoja D. Praspaliauskas.

„Northway“ sako, kad vakcinos savikaina svyruoja ir siekia iki 18 eurų.

„Tai priklausys nuo vakcinos savikainos, gabenimo ir saugojimo kaštų. Kiek mums yra žinoma, šiai dienai vakcinos savikaina svyruoja nuo 2,9 iki 18 eurų. Šiuo metu konkretaus atsakymo, kiek pacientui kainuos vakcina, pateikti negalime“, – sako D. Bumelytė.

Valstybė leis

Aktualijų laidoje „Karštai su tv3.lt“ praėjusį pirmadienį dalyvavęs Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas sakė, kad valstybė privačioms įstaigoms skiepyti žmones leis.

„Žmonių, kurie nori pasiskiepyti privačiai užsimokant už vakciną išties yra pakankamai daug. Pakankamai daug, kurie ir nori, ir gali susimokėti. Aš manau, kad privačios kompanijos artimiausiomis savaitėmis sugebės tos vakcinos gauti“, – laidoje kalbėjo A. Matulas.

Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas taip pat pabrėžė, kad šiuo metu vakcinos nuo COVID-19 privačiai įsigyti neįmanoma ir įspėjo būti budriais: „žmonėms nereikėtų apsigauti, kol kas rinkoje vakcinos nėra“.

Vyriausybė neseniai paskelbė, kokia tvarka skiepys šalies gyventojus. Eiliškumą ir paskelbtą skiepijimo tvarką galite matyti Vyriausybės parengtoje iliustracijoje žemiau.


Rašyti komentarą...
P
PP
2021-01-06 17:09:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Privatininkui rūpi tik pelnas ,o ne pagalba žmogui ar kaip vykdyti Hipokrato priesaiką. Turi būti tvarka ir nustatomos mokesčio už paskiepijimą kainų lubos.Lietuvoj prichvatizatorius labai gobšus,nepažabojamas.
Atsakyti
0

E
Ekspertas
2021-01-06 17:34:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei privačios pradės skiepyti tai valstybinėms nebeliks ir eilinis varguolis (apie 50% gyventojų) liks neskiepytas iki 2030.
Atsakyti
-2

b
bet
2021-01-06 17:35:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai iš kur "socialinėse medijose" siūlomos vakcinos? Ar medikų "sąjūdis" į kairę biznį varo Lietuvos žmonėms Verygos nupirktomis vakcinomis?
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų