Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socdarbiečių siūlomas naujas partijų finansavimo modelis, Agnei Širinskienei pageidavus ir didesniam Seimo narių skaičiui nubalsavus, atkeliavo svarstymui į jos pirmininkaujamą Teisės ir teisėtvarkos komitetą. Tačiau ketvirtadienį prieš Seimo posėdį komitetui nepavyko apsvarstyti  pataisų dėl partijų finansavimo pertvarkos – nebuvo kvorumo.

Socdarbiečių siūlomas naujas partijų finansavimo modelis, Agnei Širinskienei pageidavus ir didesniam Seimo narių skaičiui nubalsavus, atkeliavo svarstymui į jos pirmininkaujamą Teisės ir teisėtvarkos komitetą. Tačiau ketvirtadienį prieš Seimo posėdį komitetui nepavyko apsvarstyti  pataisų dėl partijų finansavimo pertvarkos – nebuvo kvorumo.

REKLAMA

Į posėdį susirinko valdantieji „valstiečiai“ ir pataisas inicijavusių Socialdemokratų darbo partijos atstovė. Parlamentarai iš konservatorių, liberalų, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijų nepasirodė.

„Opozicijai tai buvo lengviausias būdas sustabdyti pataisų svarstymą“, – situaciją BNS komentavo TTK vadovė „valstietė“ Agnė Širinskienė.

REKLAMA

Ji nesiėmė prognozuoti, ar pataisos toliau dar bus svarstomos besibaigiančioje pavasario sesijoje: „Sunku prognozuoti, esu labai prasta orakulė“.

Valdantieji siekė, kad birželį pristatyta partijų finansavimo pertvarka būtų patvirtinta dar šioje sesijoje.

Pagal projektą, nauja tvarka nuo Socialdemokratų partijos atskilusių politikų įkurtai Socialdemokratų darbo partijai atrėžtų dalį buvusių kolegų gaunamos dotacijos.

Taip pat pakeitimai būtų kitų partijų sąskaita beveik puse milijono eurų padidinę dotaciją „valstiečiams“, tačiau kilus nepasitenkinimui „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis registravo siūlymą, kad nauja tvarka įsigaliotų ne iškart, o po 2020 metų rinkimų.

Praėjusią savaitę projektą svarstęs Biudžeto ir finansų komitetas jam nepritarė, tad šiam klausimui nuspręsta paskirti kitą komitetą – Teisės ir teisėtvarkos.Ketvirtadienį specialiai šiam klausimui sušauktame TTK posėdyje apsvarsčius projektą, jis toliau būtų buvęs svarstomas plenariniame posėdyje.

REKLAMA
REKLAMA

Priėmimas irgi buvo suplanuotas šią savaitę – šeštadienį baigiasi Seimo pavasario sesija.

Socialdarbiečių parengtame projekte numatyta, kad du trečdaliai dotacijos būtų paskirstoma partijoms proporcingai jų narių, išrinktų Seimo nariais, skaičiui, o vienas trečdalis asignavimų – pagal išrinktų savivaldybių tarybų narių skaičių. Iš naujojo modelio eliminuojami europarlamentarų mandatai.

Dabar valstybės dotacijos skiriamos partijoms, kurios yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus. Pinigai paskirstomi proporcingai visų surinktų balsų skaičiui.

Projekte taip pat siūloma, kad suskilus parlamentinei frakcijai, jei įregistruojama nauja partija, turinti daugiau partijos narių-Seimo narių nei buvusi partija, valstybės dotacija už išrinktus Seimo narius padalinama tarp šių abiejų parlamentinių partijų pagal jų atstovų parlamente skaičių.

Socialdemokratų partijos vadovas Gintautas Paluckas sako, kad buvusių bendražygių registruotas siūlymas yra nukreiptas prieš jo vadovaujamą partiją.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo Socialdemokratų partijos atskilusių politikų įsteigta Socialdemokratų darbo partija šiuo metu kaip nedalyvavusi rinkimuose iš viso negauna dotacijos. Nauja tvarka jai atneštų netoli 300 tūkst. eurų, o Socialdemokratų partija prarastų beveik 400 tūkst. eurų per metus. Metinė socialdemokratų dotacija siekia apie milijoną eurų.

Opozicija: Seime perkami balsai

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis yra pastebėjęs, kad partijų finansavimo keitimas yra didesnė problema, negu gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

„Tai ciniškiausias būdas nusipirkti balsus iš savo politinės nišos vis dar nerandančių socdarbiečių. Kas geriau nuramins socdarbiečių sąžinę, jei ne 300 tūkst. eurų, atimtų iš Gintauto Palucko socdemų. Užmigdyta sąžinė leis balsuoti ir už didžiausią nesąmonę Nesilaikoma demokratijos taisyklių. Viduryje krepšinio varžybų nėra keičiamos taisyklės. Juo labiau, laiminčios komandos pageidavimu. Gali Prezidentė, Vytautas Bakas ar bet kas kitas kalbėti apie tai, kad partinė sistema turi būti stipresnė, partijų reikia tvaresnių ir atsparesnių išorės spaudimui. Šiuo sprendimu opozicinės partijos būtų suparalyžiuotos, mažos partijos išimtos iš žaidimo. Lietuvoje liks viena partija - Valstiečių, koncerno partija.

REKLAMA
REKLAMA

Dalis Seimo už mokesčių pertvarką balsuos, nes jų partijai opozicijos sąskaita padidintas finansavimas. Man tai nepriimtina. Gali būti, kad ne man vienam. Gali būti, kad ir daug daugiau kam“, – anksčiau socialiniame tinkle savo nuomone dalinos G. Landsbergis.

Jis pateikė skaičiavimus, kuriais matyti, kad pakeitus partijų finansavimą, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) per metus gaus papildomą pusę milijono eurų. Atskilėliai socdarbiečiai – beveik 300 tūkst. Eurų. O pagal papildomą pataisą Lietuvos lenkų rinkimų akcija papildomai gaus 60 tūkst. eurų.

„Tai, kas vyksta, yra paprasčiausia politinė korupcija. Balsai Seime yra perkami keičiant partijų finansavimo taisykles. P.S. Socdarbiečių biudžetas gali būti ir dar didesnis, priklausomai nuo to, kiek savivaldybių tarybų narių pereis iš Socialdemokratų pas Socdarbiečius“, – pastebėjimais dalinos G. Landsbergis.

Siūlomą dotacijų skirstymo modelį yra sukritikavę ir Seimo teisininkai, ir Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

REKLAMA
REKLAMA

VRK pažymi, kad rinkėjų palaikymą partijoms labiau atspindi rinkėjų balsai nei laimėti mandatai, nes gauti savivaldos mandatui skirtingose savivaldybėse reikia skirtingo rinkėjų balsų skaičiaus, Seimo mandatas antrajame ture irgi gali būti laimimas labai maža balsų persvara. Pavyzdžiui, Birštone per 2015 metų savivaldos rinkimus gauti mandatui pakako 177 rinkėjų balsų, o Vilniaus mieste reikėjo 3918 balsų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų