Prezidentūra: prieš rinkimus – masinis persiregistravimas Šalčininkuose, Vilniaus ir Alytaus rajonuose

 Prezidentūra penktadienį pareiškė, kad Šalčininkuose, Vilniaus ir Alytaus rajonuose pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tai pavadino „organizuotos manipuliacijos požymiais“.

„Tai naujas antikonstitucinis fenomenas, iškreipiantis demokratinius rinkimus. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) privalo griežtai vertinti visus pažeidimus, kad jie netaptų pretekstu užginčyti galutinius rinkimų rezultatus“, – pranešime spaudai teigė Dalia Grybauskaitė.

Tokia pozicija paskelbta po šalies vadovės susitikimo su pilietinių organizacijų atstovais.

Prezidentės patarėjas vidaus politikos klausimais Mindaugas Lingė žurnalistus Prezidentūroje informavo, kad šalies vadovė teiks įstatymų pataisas, kurios padėtų užkirsti kelią tokiems procesams, galintiems nulemti rinkimų rezultatus.

„Pasitaiko atvejų, kai vienu adresu registruojasi dešimtimis rinkėjų. Konstitucija ir įstatymai numato, kad teisę rinkti tarybos narius turi tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai. Tačiau dabar galiojančios teisinės procedūros sudaro sąlygas manipuliacijoms“, – prezidentės poziciją perdavė M.Lingė.

REKLAMA

Prezidentūra BNS informavo, kad minėtos pataisos šiuo metu yra rengiamos ir bus teikiamos Seimui pavasario sesiją.

Iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ vadovas Simas Simanauskas tvirtino, kad pernai likus savaitei iki prezidento ir Europos parlamento rinkimų organizacija buvo gavusi vos tris pranešimus apie pažeidimus, šiemet jų jau gauta per 150. Informacija apie didžiąją dalį jų perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai ir savivaldybių komisijoms.

„Daugeliu atveju, kalbant apie nepažymėtą politinę reklamą, pasirenkamas lengviausias kelias - duodamas įspėjimas. Pasitaiko atvejų, kad net rinkimų štabui tą patį pažeidimą padarius du kartus, vėl duodamas įspėjimas. Manome, kad rinkimų komisijos turėtų griežčiau reaguoti į pranešimus“, - sakė S.Simanauskas.

Pasak jo, daugiausia skundų yra gaunama dėl galimų pažeidimų socialiniuose tinkluose, dėl nepažymėtos politinės reklamos.

„ Žinoma ir atvejų, kai atėjus pas žmones, jie atsisako balsuoti slaptai taip parodydami, kaip jie balsuoja. Tai kelia įtarimų, kad tam žmogui galbūt buvo kažkas pasakyta, sutarta, kad jis balsuos vienaip ar kitaip“, - sakė jis.

Mantas Zacharka, iniciatyvos „Man ne dzin“ vadovas tvirtino, kad didžiausios problemos, su kuriomis susiduriama siekiant užtikrinti bet kurių rinkimų skaidrumą, yra lėtai tiriami skundai ir mažas rinkėjų aktyvumas, naudingas „visuomenę siekiančioms klaidinti jėgoms“.

Jis sakė tikintis, kad pilietinės iniciatyvos šiuose rinkimuose padės užtikrinti skaidrumą, nes kiekvienos jų tikslas yra informuoti VRK apie pažeidimus. Jo nuomone, būtent pilietinės iniciatyvos turi įtakos ir jaunų rinkėjų aktyvumui.

„Paprastas pavyzdys: 2012-aisiais metais rinkimuose balsavo 18 proc. jaunų žmonių, praėjusiais metais - 37 proc. Reiškia, tam tikras pokytis skaidrumo iniciatyvų yra“, - sakė M.Zacharka.


Rašyti komentarą...
u
uz tomaseWski
2015-02-20 21:05:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
uz tomaseWski as net uz kad is prezidentu PASKUI taptu .
Atsakyti
0

T
Turbut
2015-02-20 21:26:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Turbut konservatoriai nori Vilniaus ir Salcininku rajone atimti valdzia is LLRA. Dar 2007 metais V. Landsbergis kviete persiregistruoti Vilniaus rajone ir taip paveikti galutinius balsavimo rezultatus. Bet noreciau pasakyti, kad nieko jiems neiseis, zmones vistiek balsuoja uz LLRA ir jos lyderi V. Tomasevski, nes jie dirba saziningai ir dorai visiems Lietuvos pilieciams be isimciu. Todel reitingai sios politines jegos vis kyla. Ir ne tik lenkai ir rusai balsuoja uz LLRA ir V. Tomasevski, bet ir vis daugiau lietuviu.
Atsakyti
0

P
PSICHEJA
2015-02-20 21:05:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
OOOO
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų