Prezidentė: ikiteisminiai tyrimai vyksta per ilgai

 Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigiamai vertina prokuratūros pastangas stiprinti kovą su šešėline ekonomika, tačiau turi priekaištų dėl ikiteisminių tyrimų trukmės ir korupciniais nusikaltimais įtariamų asmenų išteisinimo.

Šią šalies vadovės poziciją antradienį žurnalistams perdavė Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė, po prezidentės susitikimo su Generaliniu prokuroru Dariumi Valiu bei apygardų prokuratūrų vadovais.

„Vilniaus apygardoje sprendimo ikiteisminiame tyrime žmogus turi laukti vidutiniškai 7 mėnesius - tai yra ilgiausiai visoje Lietuvoje. Šioje prokuratūroje labiausiai trūksta pastangų keisti padėtį. Panevėžio apygardos prokuratūroje dėl sunkiausių korupcinių nusikaltimų yra išteisinama net 45 proc. asmenų, ir tai rodo, kad žmonės dažnai persekiojami nepagrįstai“, - sakė prezidentės patarėja.

Anot R.Svetikaitės, prezidentė taip pat atkreipė dėmesį, kad prokurorai baudžiamojo proceso priemonėmis turi „ginti valstybę nuo priešiškų jėgų bei nedelsiant reaguoti į raginimus pažeisti Lietuvos suverenitetą, į antikonstitucinių grupių veikimą“.

D.Grybauskaitė susitikime taip pat akcentavo, jog prokuratūrai trūksta jaunų bei kvalifikuotų specialistų - prezidentės teigimu, pastaruosius ketverius metus į darbą esą nebuvo priimtas nė vienas naujas prokuroras, kvalifikacijos kėlimas nėra privalomas, o prokurorų tarnybos vertinimas tapo formalumu. Tad prokuratūra esą „privalo atsinaujinti, atsikratyti sistemos uždarumo ir sąstingio“.

„Tikrąją institucijos reputaciją prokuratūros vadovai gali susigrąžinti ne grumdamiesi dėl nepriklausomumo ir privilegijų, o sutelkdami dėmesį į žmogaus teisių ir viešojo intereso gynimą. Prokurorai turi baudžiamojo proceso priemonėmis ginti valstybę nuo priešiškų jėgų, nedelsdami reaguoti į raginimus pažeisti Lietuvos suverenitetą, į antikonstitucinių grupių veikimą“, - sakė R.Svetikaitė.

Tuo metu D.Valys žurnalistams tvirtino, kad prokuratūra pastaruoju metu kaip tik atsinaujina jaunais specialistais.

REKLAMA

„Tikrai nepasakyčiau, kad nenori. Nes per pastaruosius metus priėmėme per 60 teisininkų ir tai yra perspektyvūs, gabūs jauni Vilniaus ir kitų universitetų absolventai“, - sakė jis.

Generalinis prokuroras pripažino, kad prezidentės kritika dėl kai kurių apygardų prokuratūrų darbo yra pagrįsta.

„Vilnius yra išskirtinis, bet, manau, ne tiek, kad pateisintų tokią ilgą tyrimo trukmę, kuri, kaip minėta, siekai apie septynis mėnesius (...). Su apygardos vyriausiuoju prokuroru yra nuolat kalbama, nuolat vyksta kolegijos posėdžiai, aiškinamasi, kokios priežastys, dėl ko užsitęsia ikiteisminiai tyrimai: ar tai psichologinės priežastys, ar panašiai“, - sakė jis.

Jis taip pat nurodė, kad beveik pusėje Panevėžio apygardos prokuratūros tirtų bylų išteisinamieji nuosprendžiai paskelbti švelnėjant Aukščiausiojo teismo praktikai dėl korupcinių veikų vertinimo. D.Valys taip pat tikino, kad situacijų, kai pareigūnai išteisinami dėl įrodymų stokos, „yra mažai“.

„Keitėsi, švelnėjo Aukščiausio teismo praktika ir tos bylos, kurios sprendžiamos šiais metais teismuose ir priimami išteisinamieji nuosprendžiai, perduotos prieš keletą metų į teismą, tikriausiai, neatsižvelgiant į švelnėjančią teismo praktiką“, - sakė jis.


Rašyti komentarą...
J
Je
2014-10-01 08:09:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai ne naujiena, seniai balso puslapiuose rašoma ,kad nėra teisingumo Neprigulnoj Lietuvoj ,o nekontroliuojami užtęsti ikiteisminiai tyrimai ir pakopiniai nuperkami teismai gadina LR gyventojams sveikatą. Ar iš šitų šiaudų bus grūdų?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų