Prekybai alkoholiu siūlo naujus ribojimus: draustų prekiauti ne tik rugsėjo 1-ąją

Seime pamažu skinantis kelią diskusijoms dėl alkoholio pardavimo švelninimo, grupė parlamentarų siūlo dar labiau griežtinti prekybą alkoholiu. Seimo nariai siūlo keisti prekybos alkoholiu tvarką rugsėjo 1-ąją. 

Dabartiniai įstatymai draudžia prekiauti alkoholiu rugsėjo 1-ąją.

Prekiauti alkoholiu draustų ne tik rugsėjo 1-ąją

Tačiau grupė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narių įžvelgia, kad įstatyme nenumatytos sąlygos, pagal kurias draudimas esant reikalui būtų perkeltas į kitas dienas. 

Būtent todėl parlamentarai siūlo tobulinti Alkoholio kontrolės įstatymą ir numatyti, kad, kai rugsėjo 1 diena sutampa su laisvadieniu, alkoholio prekyba būtų draudžiama artimiausią darbo dieną.

„Rugsėjo 1 dienai sutapus su savaitgaliu, daugelis ugdymo įstaigų šventę perkelia į artimiausią darbo dieną. Todėl susidaro situacija, kai prekiauti alkoholiu draudžiama ne tada, kada realiai yra švenčiama mokslo metų pradžia. 

Pavyzdžiui, 2019 m. sekmadienį rugsėjo 1-ąją minėjo tik 20 šalies mokyklų, visos kitos šventę perkėlė į pirmadienį, kai prekyba jau buvo galima“, – savo pasiūlymą aiškina iniciatoriai.

Tarp jų – Sergejus Jovaiša, Irena Haase, Valdas Rakutis, Vytautas Juozapaitis, Jurgita Sejonienė ir Edmundas Pupinis.

Naujas draudimas negaliotų alkoholiniams gėrimams, parduodamiems viešojo maitinimo vietose.

Nori išvengti dviprasmybės

Įdomu tai, kad pats pataisos autorius S. Jovaiša mano, kad rugsėjo 1-ąją apskritai neturėtų būti draudžiama prekiauti alkoholiu. Tačiau jis įsitikinęs, kad, jei jau draudimas egzistuoja, jis turėtų veikti logiškai.

„Aš asmeniškai iš viso panaikinčiau tą draudimą, tikrai. Bet, jeigu jis yra, jį reikia logiškai pakoreguoti. Manau, kolegos supras, dėl ko šita iniciatyva išvydo dienos šviesą.

Geriausia, kad draudimo nebūtų. Bet dabar kvailai atrodo, kai atsidaro mokyklos rugsėjo 2 arba 3 dieną, pirmadienį, o visa Lietuva šeštadienį arba sekmadienį turi laukti kažko. Tai grynai dėl to toks patikslinimas. Jeigu jis sulauks palaikymo – tvarkoj, jei nesulauks, tuomet taip ir liekame dviprasmybėje“, – tv3.lt sakė S. Jovaiša.

Nemato prasmės drausti prekybos net rugsėjo 1-ąją

Tuo metu kiti valdančiosios koalicijos nariai nesutinka su šiuo pasiūlymu. Panaikinti 2016–2020 metų Seimo kadencijoje įvestus alkoholio prekybos ribojimus siūlantis Liberalų sąjungos narys Andrius Bagdonas mano, kad kolegų konservatorių pasiūlymas yra perteklinis.

„Man atrodo truputėlį keista, kad mes dvi dienas apribotume prekybą alkoholiniais gėrimais mažmeninių prekių parduotuvėse. Tai keistas pasiūlymas. 

REKLAMA

Aš suprantu, kad norima atkreipti dėmesį į tą pačią dieną, kuomet vaikai renkasi į mokyklą, bet, ar tai yra pati geriausia priemonė atkreipti dėmesį? Juk vaikai apskritai nevartoja alkoholinių gėrimų ir jiems yra draudžiama juos net įsigyti“, – tv3.lt sakė A. Bagdonas.

Jo teigimu, šiuo atveju labiau reikėtų koncentruotis į švietimą ir alkoholio vartojimo prevencijos priemones. 

„Man atrodo, nuo vaikų reikėtų pradėti. Jaunoji karta, 25–30 metų žmonės vis mažiau vartoja alkoholinių gėrimų ir ta vartojimo kultūra yra kitokia, labiau geriami ne stiprieji gėrimai, o vynai, putojantys vynai, alus. Man atrodo, vartojimo kultūra yra pasikeitusi. O mes bandome senais metodais, draudimu paveikti žmones“, – sakė Seimo narys.

Liberalas apskritai siūlo pergalvoti draudimą prekiauti alkoholiu rugsėjo 1-ąją.

„Jeigu toks pasiūlymas yra, apsitarsime frakcijoje ir pateiksime kitokį siūlymą, kad apskritai tą dieną reikėtų išimti ir ieškoti kitų priemonių, kaip mažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje, ir žmonėms, kurie turi priklausomybių, padėti.

„Manau, kad tikrai neverta [drausti prekybos rugsėjo 1-ąją]. Man norėtųsi, kad dabartinė valdančioji dauguma nepralenktų buvusios Vyriausybės ir Seimo, kurie įvedė labai daug perteklinių draudimų“, – vylėsi A. Bagdonas.

Pastarąjį kartą rugsėjo pirmoji savaitgalį minėta 2019 metais. Tuomet mažuma šalies mokyklų šventę šventė būtent rugsėjo 1-ąją, dauguma ją perkėlė į rugsėjo 2-ąją. Tądien tik Šilutės ir Šalčininkų rajonų savivaldybės draudė prekybą alkoholiu. Taip pat alkoholiu neprekiavo prekybos tinklas „Lidl“.

Seimas 2006 metais priėmė pataisas, kuriomis rugsėjo 1 dieną iš viso uždraudė prekybą alkoholiu, siekiant užkirsti kelią moksleivių svaiginimuisi pradedant mokslo metus. Vėliau draudimas sušvelnintas – alkoholio rugsėjo 1-ąją negalima įsigyti tik parduotuvėse, bet juo galima prekiauti restoranuose, kavinėse, baruose. 


Rašyti komentarą...
V
Vaidas
2021-10-09 18:04:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kas čia per ribojimai ,laiko nustatyma i kas nori gerti tas randa geriau ribokit valdininkų savivales, pinigų plovimas,švastymus ir pan.Žmonės grįždami kad ir iš darbo po 20 val. negali nusipirkti net butelio alaus nuovargiui nuimti.Rūpinkitės savo reikalais (nors jais jau pasirūpinote seniai),o ne nustatinėkit ką žmonės turi daryti,o ko ne.Ar mūsų žmonės jūsų nuosavybė ,kad nustatinėjate ką galima daryti,o ko ne ?
Atsakyti
-19

A
Artūras
2021-10-09 18:54:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kuo daugiau draudžia, tuo daugiau užsiperkama į priekį... Lenkiśkas irgi tinka.
Atsakyti
-5

B
Buvęs fanas
2021-10-09 17:48:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Sergejus Jovaisa jau matomai savo atpyle žaisdamas Žalgyryje, kad tokius įstatinis nori įvesti? lapine nežais su ugnimi, jau per ilgai uzsisedejai šiltoje kėdėje, ar senai vaikščiojau po Kauno sporto halė apsisiusiojas?
Atsakyti
-13

SKAITYTI KOMENTARUS (71)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų