Valdantieji laužo ietis dėl alkoholio draudimų: vieni ragina laisvinti, o kiti – nepardavinėti visą sekmadienį

Seimas netrukus imsis alkoholio ribojimų pakeitimų. Dalis valdančiųjų siūlo panaikinti valstiečių įvestus draudimus dėl reklamos, amžiaus ir pardavimo laiko. Tačiau koalicijoje girdisi ir tam prieštaraujančių balsų. Siūloma palikti dabar galiojančius ribojimus, o ateityje galbūt juos net griežtinti ir neleisti alkoholiu prekiauti savaitgaliais. 

Apie galimus pokyčius alkoholio ribojimų srityje naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo du Seimo nariai: Liberalų sąjūdžio atstovas Andrius Bagdonas ir konservatorius Linas Slušnys.

Sako, kad daugelis draudimų – nelogiški

Lietuva jau keletą metų skambėjo kaip šalis, kuri pasižymi labai geriančiais žmonėmis. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) atliko 2015–2019 m. suvartoto alkoholio analizę ir išnagrinėjo skaičius. Lietuva pateko į penketuką šalių, kurie sumažino alkoholio vartojimą net 17 proc.

Vis dėlto, Lietuva turi, kur tobulėti. Absoliutaus alkoholio suvartojimas, tenkantis vienam virš 15 m. amžiaus asmeniui Europos vidurkį viršija 2 litrais.

Vienas iš pataisų, kuriomis siekiama atlaisvinti kai kuriuos valstiečių praėjusioje kadencijoje įvestus draudimus, autorių A. Bagdonas teigė, kad pastarąjį dešimtmetį situacija Lietuvoje gerėja ir alkoholinių gėrimų suvartojimas nuolatos mažėja.

Liberalas pažymėjo, kad PSO tyrimas pradėtas dar prieš įvedant dabar galiojančius draudimus, o ir patys valstiečiai praėjusią kadenciją dalį ribojimų atšaukė, pavyzdžiui, prekybą silpnaisiais alkoholiniais gėrimais lauko kavinėse.

„Tačiau dalį draudimų, kurie, mūsų nuomone, taip pat buvo nelogiški, tačiau praėjusios kadencijos Seimas nesuspėjo pakeisti, tai valdančioji dauguma Seime sudarė darbo grupę, kurioje dalyvavo tiek Laisvės frakcijos atstovai, tiek Liberalų sąjūdžio, tiek TS-LKD frakcijos atstovai. Svarstė įvairiausius siūlymus ir galutiniame variante pasiūlė Seimui balsuoti už kelis punktus“, – laidoje „Dienos pjūvis“ pasakojo A. Bagdonas.

Nori keisti pardavimo laiką, amžiaus cenzą ir atlaisvinti reklamą

Nors valdančiųjų projektas daug didesnis, tačiau liberalas išskyrė tris pagrindinius siūlymus, kaip pakeisti alkoholio prekybos draudimus. Pirmasis – suvienodinti pardavimo laiką sekmadieniais ir kitomis dienomis – nuo 10 val. ryto iki 20 val. vakaro.

„Kad tiek turistai, kurie atvyksta į Lietuvą, tiek patys lietuviai, <...> kad jie nesijaustų diskomfortiškai ir nereikėtų raudonuoti prie kasos, kai netyčia įsidedi alaus skardinę ar vyno butelį“, – kalbėjo liberalas.

Antras siūlymas – leisti alkoholio įsigyti nuo 18 metų.

„Tie žmonės, kurie sulaukia pilnametystės, yra aštuoniolikmečiai, gauna pareigas. Mums atrodo, kad jie turėtų gauti ir teises, tokias pačias, kaip ir likusieji Lietuvos piliečiai. Mūsų siūlymas – silpnuosius alkoholinius gėrimus iki 15 laipsnių galėtų įsigyti nuo 18 iki 20 metų amžiaus Lietuvos piliečiai, kurie yra pilnateisiai šios šalies gyventojai“, – sakė A. Bagdonas.

REKLAMA

Trečias siūlymas – dalinis alkoholio reklamos atlaisvinimas. Politiko nuomone, gamintojai turi turėti galimybę socialiniuose tinkluose skelbti apie gėrimų gamybą, jų istoriją, apie gautus apdovanojimus Lietuvoje ir pasaulyje.

Nemato argumentų laisvinimui

L. Slušnys turėjo priekaištų ir A. Bagdono argumentams, kodėl reikėtų laisvinti.

„[Argumentas] dėl užsieniečių kelia šypseną tik tai. Užsieniečiai parduotuvėse alkoholio nebūtinai puola pirkti ir ypač sekmadieniais. Jų [draudimais] nenustebinsi, jie laikosi tų įstatymų.

<...> Dažniausiai einama į barus, o baruose niekas nedraudžia to alkoholio vartoti ir mes galime jį pasiekti. Tai nėra visiškai nepasiekiama žemė, jei tau reikia su draugais išgerti alkoholio. Tai yra tam tikra manipuliacija žodžiais, kuri kartais jau vargina“, – sakė L. Slušnys.

Konservatorius tikino, kad nemato rimtų argumentų, kodėl reikėtų atšaukti alkoholio ribojimus.

„Per visą šitą laiką, kai mažėjo alkoholio suvartojimas, pačių bravorų ar gamyklų iš esmės apyvartos nesumažėjo, kai kurių net ir padidėjo. Šita pramonė dėl šitų ribojimų, būkime biedni, bet teisingi, ji nežūsta, net atsirado naujų kraftinio alaus bravorų. Reiškia jie mato šioje rinkoje galimybes toliau veikti. Argumentas, kad mes darome žalą yra toks labai abejotinas“, – sakė L. Slušnys.

Konservatorius teigė, kad vienintelis kolegų siūlymas, kuriam jis pritaria – leisti karštu vynu prekiauti miestų mugėse.

„Nuo karšto vyno taurės, kuri yra tokia prieškalėdinė, retai galima tikėtis, kad kas nors prasigers ar pasigers“, – teigė L. Slušnys.

Siūlo pasitikėti žmonėmis

„Ar tikrai valdžia turi kištis tiek daug į žmonių gyvenimą. Kuo valdžia mažiau kišasi į žmonių gyvenimą, tuo žmonės yra sąmoningesni ir gyvena ramiai, saugiai. Ne drausti reikia, o šviesti. O žmonėms, kurie turi priklausomybių nuo alkoholinių gėrimų, valstybė turi padėti“, – į kolegos išsakytą kritiką atsakė A. Bagdonas.

REKLAMA

Liberalo teigimu, valstybė turi pasitikėti piliečiais, tuomet ir piliečiai pasitikės valdžia ir Seimo reitingai nebus tokie žemi.

Siūlo drausti sekmadieniais

Visgi Seime gimė idėja ne tik laisvinti, bet ir griežtinti alkoholio prieinamumą. Šį kartą idėja gimė ne valstiečių, o dabartinių valdančiųjų gretose. Birželio mėnesį L. Slušnys užregistravo įstatymo projektą, kuriame būtų draudžiama alkoholiu prekiauti visą sekmadienį.

„Kai kalbame apie alkoholio suvartojimą, rekomendacijos yra tik tai laiko trumpinimas, o ne ilginimas. Kai sako, kad nelogiška iki 15 val., mano argumentai daug didesni ir daug stipresni tam, kad galbūt visą savaitgalį nuo penktadienio vakaro uždrausti, nepardavinėti ir leisti eiti tik į barus“, – laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo L. Slušnys.

Visgi konservatorius sako, kad bent jau šioje sesijoje jo projektas pateiktas nebus. Pasak L. Slušnio, bus žiūrima, koks likimas laukia alkoholio ribojimus norinčių laisvinti kolegų projekto. Politikas tvirtina, kad nebūtų nieko prieš, kad nesikeistų niekas ir išliktų dabartiniai galiojantys ribojimai.

„Pritarčiau šitam ir sakyčiau, kad dedam į stalčių ir sakom viso gero“, – sakė L. Slušnys.

Visą laidą „Dienos pjūvis“, kurioje L. Slušnys ir A. Bagdonas diskutuoja apie galimus pokyčius alkoholio ribojimų srityje, galite peržiūrėti vaizdo įraše, kurį rasite straipsnio viršuje.

Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) pristatė naujausius Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis apie alkoholio suvartojimą. Naujausiais duomenimis pastebima, kad alkoholio suvartojimas per pastaruosius metus Lietuvoje sumažėjo, o pažanga padaryta įgyvendinus alkoholio kontrolės priemones.

Kol Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nepritaria siūlomiems alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimams, Ekonomikos ir inovacijų ministerija sako jiems pritarsianti. SAM teigimu, alkoholio ribojimai davė teigiamų rezultatų, todėl nereikėtų jų nutraukti. O štai ekonomikos ir inovacijų viceministrė sakė, kad pardavimo laiko ribojimo rezultatas buvo trumpalaikis ir gyventojai paskui prisitaikė prie suvaržymų – įmonėse girtų darbuotojų skaičius keitėsi minimaliai.

Svarbiausios dienos naujienos, ekspertų ir politikų įžvalgos bei komentarai aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ – kiekvieną darbo dieną naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play.


Rašyti komentarą...
K
Kk
2021-10-02 21:26:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Suaugę lyg tai...elgesys kaip vaikų darželyje.!.ką nėra rimtesnių temų šiandien-?
Atsakyti
-1

K
Karalous
2021-10-02 21:09:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kai as noresiu prisigerti tai pirmadieni- penktadieni turiu laiko prisipirkti metams bet cia kazkas atstovauja pilstukui ir bobutem
Atsakyti
-2

L
Lietuvis.
2021-10-02 22:23:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bus taškų-bobučių,kaip ir ankščiau.Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (38)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų