REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prabilusios smurto aukos parodė niūrų šios problemos veidą

2013 metais iškvietimų dėl smurto artimoje aplinkoje padaugėjo 15 procentų

Dėl smurto artimoje aplinkoje 2013 metais sulaukta 21 615 iškvietimų, o tai net 3 347 daugiau nei užpernai.

Dėl smurto artimoje aplinkoje 2013 metais sulaukta 21 615 iškvietimų, o tai net 3 347 daugiau nei užpernai.

REKLAMA

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas galioja jau daugiau kaip dvejus metus, todėl pagaliau atsirado galimybė palyginti smurto artimoje aplinkoje rodiklius. Statistika, atrodo, nežada nieko gero, nes bendras iškvietimų skaičius padidėjo.

Taip pat 2013 metais šoktelėjo ir pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičius. Pernai iš viso tokių būta 10015, o 2012-siais – 7586. Bendrame visų šalyje padaromų nusikaltimų kontekste, smurtas artimoje aplinkoje sudaro net 10,5 proc. Nors 2012 metais šis procentas siekė 9,2 proc.

Tendencija, kad daugiausia smurtauja vyrai, nepasikeitė. Praėjusiais metais jie sudarė 93,5 proc. iš visų smurtaujančiųjų (95,3 proc. – 2012 metais). Moterys iš bendro skaičiaus sudarė 5,8 proc. (4,2 proc.), o vaikai – 0,7 proc. (0,5 proc.).

REKLAMA
REKLAMA

Alkoholio problematika

Policijos departamento atstovas Artūras Bajorinas pasakojo, kad augančio smurto atvejų skaičiaus nereikėtų vertinti vien tik kaip blogėjančios situacijos požymio.

REKLAMA

„Smurto reiškinys ilgą laiką buvo stipriai slepiamas nuo visuomenės, nuo teisėsaugos. Todėl toks iškvietimų skaičiaus augimas reiškia, kad smurto aukos pradėjo garsiau kalbėti apie šias problemas. Tikime, kad priimtas įstatymas sudarys sąlygas sumažinti smurto artimoje aplinkoje apimtis“, – pabrėžė A. Bajorinas.

Remiantis statistika, daugiausia smurto atvejų per 2013-uosius kilo tarp partnerių (32,7 proc.), sutuoktinių (25,5 proc.) ir tėvų (18,2 proc.).

„Reikia garsiai kalbėti apie dar vieną ryškią problemą – tiesioginį alkoholio ir smurto ryšį. Įvertinus visus nužudymų atvejus paaiškėjo, kad net 73,2 proc. asmenų nusikaltimą atliko būdami neblaivūs. Ir tik 26,8 proc. atvejų nebuvo arba nepavyko nustatyti girtumo“, – pasakojo A. Bajorinas.

REKLAMA
REKLAMA

Keičia parodymus

Kitas niuansas, kuris neleidžia tikslingai įgyvendinti Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo – neefektyvūs ikiteisminiai tyrimai.

Problemų kyla dėl to, kad nemažą dalį tokių tyrimų tenka nutraukti. Anot specialistų, kuo ilgiau tęsiasi tyrimas, tuo didesnė tikimybė, kad jis bus nutrauktas. Priežastis – itin paprasta. Dažnai smurtas kyla, kai asmenys būna neblaivūs.

O po kurio laiko, kiek atsitokėjus, pati smurto auka kreipiasi į teisėsaugos pareigūnus dėl noro pakeisti parodymus. Žinoma, parodymai keičiasi smurtavusio asmens naudai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų